שתף קטע נבחר

לקראת בחירות: מזוז מזכיר לפוליטיקאים את החוק

היועץ המשפטי לממשלה פרסם "הודעת אזהרה" בנושא מימון מערכת הבחירות, ובה פירוט נרחב לגבי מה שנחשב תרומה; מהו חוק המתנות; ומהי שקיפות מלאה. "המפלגות מצויות בתקופת בחירות והכספים שייגויסו מעתה ואילך נחשבים ככספי בחירות לכל דבר ועניין", הדגיש

ניצחונו של שרון אמש במרכז הליכוד, סיכל אומנם את היוזמה להקדים את הפריימריז במפלגה, אך היועץ המשפטי החליט בכל זאת לרענן את זכרונם של המתמודדים המיועדים: היום (ג') פירסם היועץ המשפטי לממשלה, מני מזוז, "הודעת אזהרה" בנושא מימון מערכת הבחירות של מועמדים בבחירות המקדימות. גורמים משפטיים מצהירים כי ההודעה מיועדת לציבור בכללותו, אך המטרה המובהקת היא להעביר מסר לנבחרים, למועמדים ולתומכיהם.

 

היועץ הבהיר כי המפלגות מצויות בתקופת בחירות והכספים שייגויסו מעתה ואילך נחשבים ככספי בחירות לכל דבר ועניין.

הפריימריז

 בעבודה אמורים להתקיים ב-9 בנובמבר, הפריימריז בליכוד אמורים להיערך בסביבות חודש מאי הבא והבחירות הכלליות אמורות להתקיים בנובמבר 2006. לדברי מזוז, על פי חוק המפלגות, חל איסור מוחלט לקבל תרומות מתורמים בעילום שם, תאגידים בארץ ובחו"ל, וחלה הגבלה על סכום התרומה המותרת מאדם בודד.

 

בנוסף הזכיר היועץ המשפטי לממשלה כי חלה חובה, במהלך ניהול מסע בחירות של מועמד בבחירות מוקדמות, לנהל חשבון בנק בנפרד ולדווח על התרומות טרם הבחירות כדי להבטיח שקיפות בפני הציבור. היועץ הבהיר כי כל תרומה שניתנת לגופים חוץ מפלגתיים, שבפעילותם תומכים במועמד ופעילותיהם מכוונות בעיקר להביא לבחירתו - נחשבת תרומה למועמד עצמו. כמו כן, כל הוצאה שנעשית על ידי גוף כזה נחשבת כהוצאה שנעשתה על ידי המועמד.

 

היועץ גם ביקש להזכיר את חוק המתנות, האוסר על עובד ציבור לקבל מתנה. תרומה לפעילות פוליטית עשויה להיחשב כטובת הנאה, בין אם היא בכסף - למשל מימון הפעילות הפוליטית - ובין אם היא בטובת הנאה אחרת, כגון פרסומים תומכים. היועץ הבהיר כי חוק המתנות חל גם על חברי כנסת.

 

בימים אלה בודק מזוז את התלונות והבקשות לפתיחה בחקירה, שהוגשו בעקבות פרסום החריגה לכאורה מהתחום המותר בחוק המפלגות שהיתה בארוחת הערב החגיגית שכונסה לכבוד שרון בניו יורק בשבוע שעבר.

 

בהכנת הידיעה השתתף אטילה שומפלבי
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: אלכס קולומיסקי
תקופת בחירות
צילום: אלכס קולומיסקי
צילום: ירון ברנר
פרשת הארוחה בניו יורק נחקרת
צילום: ירון ברנר
מומלצים