שתף קטע נבחר

אתם שיתפתם
  זירת הקניות

  ברכות לימ"ר ת"א; עכשיו תענו על כמה שאלות

  לימ"ר תל אביב מגיעות ברכות על פיצוח פרשת האחים מוסלי, וגם על מעצר רוזנשטיין ופיענוח תיק השופט אזר. אבל מה קורה בחקירת ה"פיגוע הפלילי" ברחוב יהודה הלוי, בו נהרגו שלושה חפים מפשע? ומי אחראי לרצח שרה בן אדירי? ולחיסול העבריינים נסים ימין וישראל מזרחי? ולטילי הלאו שמשוגרים ביפו? ולמה קצינים רבים טוענים שהימ"ר "שם להם רגליים" בחקירות? ואיך כל זה עוזר בדיוק לביטחון האישי שלנו?

  למשטרת מחוז תל אביב וליחידה המרכזית שלה מגיעה בהחלט טפיחה על השכם לאחר פענוח הפרשה שבמרכזה עומדים האחים מוסלי. ההצלחה הזו מצטרפת לשנה מוצלחת למדי של היחידה המרכזית מבחינה מקצועית: זאב רוזנשטיין יושב במעצר וממתין להסגרתו לארצות הברית, והנאשמים ברצח השופט עדי אזר יושבים אף הם במעצר בימים אלה, בעוד משפטם מתנהל.

   

  את שלל הברכות קיבלו מפקדי המחוז והיחידה בראיונות שהעניקו לכלי התקשורת השונים ביממה האחרונה. אבל לא מומלץ לראשי היחידות להמשיך ולבזבז את זמנם בראיונות. אסור לשכוח עוד מקרים רבים נוספים בשנתיים ושלושה חודשים האחרונים שבהם לא הצליחו חוקרי הימ"ר לתפוס את הפושעים. בדיקה קצרה מעלה שישנם עדיין לא מעט מקרי רצח וניסיונות לרצח שממתינים לפיענוח.

    

  ביום שלישי התקיים טקס הרמת כוסית לקראת ראש השנה במשטרת מחוז תל אביב. ניצב דוד צור נשא דברים בפני הפיקוד הבכיר ושוטרי המחוז ואמר שלמשטרה יש אמנם בעיה עם הפשיעה שפוגעת באזרחים, כגון גנבי הרכב ופורצי הדירות, "אולם דווקא בפשיעה החמורה יש לנו הצלחה".

   

  איך לומר זאת בעדינות ניצב צור - זה לא לגמרי מדויק:

   

  ב-30 ביוני 2003 ניסו אלמונים להתנקש בחייו של זאב רוזנשטיין בגני התערוכה בתל אביב. רוזנשטיין יצא ממנו בריא ושלם אבל 10 אזרחים חפים מפשע הגיעו לבתי חולים.

   

  ב-18 באוגוסט 2003 התפוצץ מטען חבלה במעלית של בנין ברחוב יצחק שדה בתל אביב. שרה בן אדירי, אזרחית חפה מפשע שבסך הכול רצתה ללכת לשירותים, מצאה את מותה.

   

  ב-11 בדצמבר 2003 אירע מה שזכה לימים לכינוי "הפיגוע הפלילי", "מלון פארק" של המשטרה כהגדרת המפכ"ל דאז שלמה אהרונישקי. בפיצוץ ברחוב יהודה הלוי, שהיה כנראה ניסיון חיסול נוסף של רוזנשטיין, שלושה בני אדם חפים מפשע נהרגו ועוד עשרות נפצעו.

   

  בראשית אוגוסט 2003 חוסל העבריין הבכיר ישראל מזרחי כאשר מכוניתו התפוצצה בעת שנסע ברחוב הרצל בתל אביב. ביוני 2004 חוסל עד המדינה ניסים ימין, שהכניס את יוסי הררי לכלא, בזמן שישב בכסא גלגלים בביתו בחולון. בשל ניסיון התנקשות קודם שלא צלח, הפעם עלה המתנקש באמצעות סולם למרפסת ביתו של ימין, וחיסל אותו מטווח קצר לנגד עיני ילדיו.

   

  בחודש מרס השנה, בגני התערוכה הישנים בתל אביב, נזרק רימון לעבר שומר לילה בשם יוסף שלפלה, שמת במקום.

   

  בחודש יולי השנה נרצח יד ימינו לשעבר של רוזנשטיין, אהרון אבו חמרה, סמוך לביתו בחולון. אלמונים ניסו גם להתנקש בחייו פפה רוקנשטיין בחולון, אך ללא הצלחה.

   

  וכמובן שאסור לשכוח גם את מלחמות העבריינים ביפו, ואת טילי הלאו שמשוגרים בעיר. אנשים נרצחים בזוגות, פשוט הארלם.

   

  "פעם היה כבוד לשוטרים"

   

  חזרה לטקס הרמת הכוסית במשטרת מחוז תל אביב. רבה הראשי של תל אביב, הרב ישראל מאיר לאו, דיבר בפני השוטרים על תפילה שנאמרת בראש השנה ויום הכיפורים, תפילה שמדברת על כמה חזק צריך להיות החוק כדי להרתיע את העבריינות. שוטרים וותיקים בגמלאות, שנכחו בטקס הנידו בראשם להסכמה. "פעם באמת שלטנו", הם אמרו. "היום העבריינים הם אלה ששולטים".

   

  מה היה פעם, נשאלו השוטרים, וסיפרו על המדור האימתני, שהוקם בתחילת שנות ה-60 כדי לעסוק במניעת פשיעה חמורה ולהעביר את המקרים "הקשים" מהמרחבים ליחידה אחת חזקה.

   

  ו"המדור" אכן היה מטיל אימה על העבריינים. כאשר עבריין היה רואה את השוטרים הוא היה עובר לצד השני, סיפרו הוותיקים. היום העבריינים מצוידים בעורכי דין ובמכוניות פאר בשווי מאות אלפי שקלים. הם אפילו לא מתייחסים לשוטרים. אין היום כבוד.

   

  גם האמצעים המתקדמים ביותר שהכניסה המשטרה לשימוש לא מתקדמים מספיק עבור אותם עבריינים. רק אתמול הותר לפרסום שאותם עבריינים "עלו" על אמצעי האזנה והצילום של המשטרה בחברה של מוסלי בדרום תל אביב, ולפני שהפאשלה תהיה כה גדולה פשטו השוטרים על מקום המסתור שלהם והוציאו בבושת פנים את אותם אמצעי מעקב משוכללים.

   

  הבעיה בימ"ר - אגו

   

  קצין ותיק ביחידה המרכזית אמר ל-ynet: "מדובר בקרב של אגואים בין המחוזות. עבריין שנוסע מבת ים לאשדוד עובר שלושה מחוזות משטרתיים, דבר הדורש תיאום בין כל יחידות הימ"ר. אבל חוסר הפרגון והריצה אחר היוקרה מביא לזרימה לא תקינה של מידע. אותם מאבקי אגו גורמים לכך שהעבריינים הם אלה שהופכים למרווחים הגדולים".

   

  קצין אחר אמר ל-ynet, שהיחידה המרכזית שאמורה לתת "שירות" למשרדי החקירות של המרחבים, לא עושים זאת מחשש פן אותה יחידה מרחבית תצליח לפענח פשע חמור. "בחקירת פשע חמור יש ליחידה המרכזית לפחות 40 עמדות האזנה. כאשר מרחב חוקר פשע חמור ומבקש עמדות האזנה, הוא יהיה מרוצה אם הוא יקבל אחת, כי מישהו חושש שמא הם יצליחו בפענוח הפרשה. בימ"ר יש סדר יום אישי ולא מערכתי".

   

  קצין נוסף אמר: "בעיה חמורה לא פחות היא שאין למשטרה מודיעין איכותי ממקורות חיים. המודיעין של המשטרה הוא תוצר של מקורות טכניים כלומר האזנות ואמצעי מעקב בלבד. מקור מהרובד הגבוה של האנשים נספר בערכים חד-ספרתיים".

   

  טענות הקצינים מתבהרות כאשר בוחנים את פענוח פרשת מוסלי. בעוד המשטרה ישבה בסמוך לביתו של כפיר דפנה ז"ל בראשון לציון וציפתה שיונח במקום מטען חבלה, הקצינים שהיו במארב ליד ביתו הריק של דפנה שמעו בקשר שהוא נרצח בצפון תל אביב.

   

  קצין לשעבר בימ"ר, שעדיין משרת במשטרה, אמר ל-ynet: "צריך לנער את השורות. הם אמנם עובדים ומשתדלים, אבל הבעיה הייתה ותהיה המודיעין. "אבל צריך גם להגיד דבר לטובתם", סייג הקצין, "משום שהיעדר פרויקט להגנת עדים לא עוזר להם לפענח מקרים".

   

  במשטרת מחוז תל אביב סירבו להתייחס למקרים שלא פוענחו והוזכרו בכתבה. על השאלות בנושא נמסר תגובה לאקונית: "המקרים נמצאים בחקירה".

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  צילום רפרודוקציה: אבי כהן
  נרצחה. שרה בן-אדירי
  צילום רפרודוקציה: אבי כהן
  צילום רפרודוקציה: טל כהן
  חוסל. נסים ימין
  צילום רפרודוקציה: טל כהן
  צילום: אבי כהן
  הרכב של ישראל מזרחי
  צילום: אבי כהן
  צילום: תומריקו
  ה"פיגוע הפלילי" בתל אביב
  צילום: תומריקו
  מומלצים