שתף קטע נבחר

המתנחל שהרג פלסטיני הוכרז כעבריין נמלט

יהושע אליצור מההתנחלות איתמר, שהורשע כי ירה והרג לפני כשנה פלסטיני מהכפר סלם, לא הגיע לשלב הטיעונים לעונש במשפטו. המשטרה: "נערכות סריקות אחריו ותמונתו הופצה לתחנות". עורך דינו: "אינני יודע היכן הוא"

נמלט המתנחל שהרג פלסטיני: יהושע אליצור, תושב ההתנחלות איתמר בן 34, שהורשע כי ירה והרג לפני כשנה את סאייל ג'בארה א-שתייה, תושב הכפר סלם, הוכרז לפני שבוע כעבריין נמלט. כך נודע אמש (ד').

 

בתחילה הואשם אליצור ברצח, אך האישום נגדו הומר להריגה לאחר שלא ניתן היה להוכיח כוונה תחילה.

 

אליצור, שאמור היה להיות במעצר בית, לא הגיע לשלב הטיעונים לעונש במשפטו כדי לקבוע מה יהיה גזר הדין, ומאז נעלמו עקבותיו. ממשטרת מחוז ש"י נמסר כי "אליצור הוכרז מיום ד' שעבר כעבריין נמלט. נערכות סריקות על ידי ימ"ר ש"י ומרחב שומרון, כמו כן הופצה תמונתו לכל תחנות המשטרה".

 

עורך דינו של אליצור, ציון אמיר, סיפר כי אף הוא הופתע כאשר אליצור לא הגיע לדיון בעניינו ואמר: "דיברנו ימים ספורים לפני הדיון, וגם העדים שהיו מוזמנים להעיד לטובתו בשלב הטיעונים לעונש הגיעו לבית המשפט, אך הוא כאמור לא הגיע. לא שמעתי ממנו ואיני יודע היכן הוא".

 

הורה לנהג לעצור וירה בו

 

אליצור הורשע לפני כחודש בהריגת א-שתייה. האירוע התרחש כאשר נסע אליצור במכוניתו בכביש 557, בין בית פוריכ לכיוון אלון מורה. א-שתייה, בן 46, נסע באותה עת ברכב מסוג טרנזיט בדרך עפר תלולה והתקרב למפגש עם הכביש עליו נסע אליצור.

 

לפי כתב האישום, בעת שהבחין אליצור בטרנזיט החליט לעצור את הנהג ללא סמכות. הוא עצר את מכוניתו במרכז הכביש וירד מהרכב כשהוא נושא בידו רובה מסוג M-16 טעון במחסנית מלאה. הוא נעמד באמצע הכביש והורה לטרנזיט לעצור. כאשר הבחין כי הטרנזיט ממשיך בנסיעה התקרב לעברו, וממרחק של 1.2 מטר כיוון את הנשק לעבר א-שתייה ואיים עליו.

 

בכתב האישום נטען כי עקב תנאי הדרך לא ניתן היה לעצור במקום, וא-שתייה המשיך בנסיעה, ופנה ימינה לשולי הכביש, מתוך כוונה לעצור בצד. אולם אליצור ירה אז לעברו יריה אחת. הקליע חדר דרך שמשת הרכב והרג את א-שתייה.

 

לאחר המקרה אמר ל-ynet פארוק א-שתייה, דודו של הנהג: "המתנחל רצח אותו ללא כל סיבה. "הרצח הזה כואב מאוד אבל אנחנו לא מופתעים. זה חלק ממסכת ארוכה של התנכלויות ואלימות קשה מצד המתנחלים כלפי החקלאים והתושבים המקומיים. המתנחלים אורבים לנו בדרכים, בשדות ובכל מקום, והפכו את חיינו לסכנה אחת גדולה, לחיים בלתי אפשריים". 

 

בחקירתו הראשונית אמר אליצור כי סבר שהטרנזיט בה נהג א-שתייה ניסה "להוריד אותו מהכביש" ואז ירה לעברו על מנת להתגונן. עדי ראייה שהיו ברכב דחו את הטענה.


פורסם לראשונה 28/09/2005 22:16

 

בהכנת הכתבה השתתפה אפרת וייס
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: טל כהן
אליצור. "נערכות סריקות אחריו"
צילום: טל כהן
מומלצים