שתף קטע נבחר

"שהארץ תחייך, שנהיה שמחים"

שנטייל יותר, שננקה יותר, שנעצור את ההרס, שהטבע יחזור להיות של כולנו, שזה יהיה חשוב יותר, שכל מי שיצא יחזור בשלום, שנצבור עוד חותמות בדרכון - תשעה אנשי טיול וסביבה, עיתונאים ואנשי ציבור מברכים את ישראל ואת כולנו לקראת השנה החדשה. אתם מוזמנים להוסיף את הברכות שלכם

כולם אוהבים את הארץ, כולם חוששים לה, כולם מבקשים שנשמור קצת יותר - על הטבע, על החוק, על זהירות, זה על זה, על הארץ שלנו. תשעה "אכפתניקים" נענו להזמנה של ynet ומשתפים אתכם באיחולים שלהם לשנה החדשה. הברכות שלפניכם עוסקות ברצונות ותקוות לעתיד, אבל הן אומרות משהו על ההווה שלנו פה, בארץ ישראל. 

 

לקראת השנה החדשה, אני מאחל לכולנו שנדע לטפל אחרת בשודדים החדשים, השודדים הנוטלים מאתנו את המעט שבמעט שעוד נותר לנו מהחוף, מהשדה, מהחורש, תוך שימוש בכל מיני קומבינות, שלמונים, קשרים, והופכים אותם למרינות עאלק, לפרוייקטים יוקרתיים, לכבישים בתשלום.

 

שנדע לעצור אותם לפני שמזימתם מאושרת בוועדת התכנון שקנו בכסף או טובות הנאה, לפני שהבולדוזר אשר בשרותם עולה ומחריב, ורק קומץ "משוגעים" טורחים לעמוד לפניו עד שמגיעה המשטרה משתפת הפעולה ומסלקת, עוצרת ומכה.

 

אני מאחל לכולנו שנוקיע את הלקחנים הללו, שבושה תלווה אותם בכל אשר יפנו ולא כבוד ויראת הממון.

 

מי ייתן ויינצל החוף בחיפה, הקטע הצפוני של חוצה ישראל, החולות שנותרו בניצנים וכל המקומות שעוד מעט יישארו רק בזיכרון דהוי של אזרחים. זה יכול לקרות עכשיו, אם לא, זה כבר לא יקרה לעולם. (אברי גלעד הוא איש רדיו וטלוויזיה)


 

למכורתי הנרמסת צרור איחולים לשנה החדשה:

אני מאחל לך שנה קצת יותר טובה מהקודמות לה.

שנת התנתקות דרמטית מהמוני ישראל המזהמים אותך. הלוואי שמיליונים יבלו את חופשותיהם רק בחופי טורקיה ויזנחו לחלוטין את היערות, החופים והשמורות שלך. מי ייתן וכל קבלנייך יבנו רק בחו"ל.

אני מאחל לך שנה שבה כמות הדו"חות לפוגעים בנופייך תעלה על כמות דו"חות החנייה.

אני מאחל לך שנה שבה לא יעלה דחפור על אדמתך הקדושה ללא היתר ממועצת הרבנים.

אני מאחל לך שנה שבה יכבשו פעילי הארגונים הירוקים את מרכז הליכוד.

אני מאחל לך שנת אושר ירוקה, שבה עניינייך ובעיותייך יתוקשרו בראש מהדורות החדשות - אפילו לפני בעיותיה של בית"ר ירושלים! (דן חמיצר הוא יזם, סופר וחידונאי)


 

ברצוני לאחל לכל תושבי ישראל שנה טובה ומבורכת. שייפתחו שערי שמיים לתפילותינו ורצוננו, ולמיליוני תיירים אשר יבקרו כאן מכל מדינות תבל. לו יהי והשנה הבאה עלינו לטובה תמשיך את תנופת התיירות הגדולה אותה אנו חווים בעת האחרונה. הלוואי ונדע לפתח את הכלכלה הישראלית, ביתר שאת, ושנבין כי תעשיית התיירות הינה המנוף הכלכלי החשוב ביותר למדינה ונדע להפיק ממנו את המרב.

 

שיבואו תיירים מכל עבר ויהוו שגרירים נאמנים למדינתנו. שנדע לקבלם בסבר פנים יפות ונראה כי בעם ישראל ישנם אנשים רבים המעוניינים לפאר את שמנו ברבים. שנשכיל לשתף פעולה עם העמים באזור למען השלום. שנמשיך ליהנות מפירות התהליך המדיני ולא נדע רעש או מכאוב. התיירות הינה השלום דה פקטו ומעידה כאלף עדים על השקט השורר באזורינו. (אברהם הירשזון הוא שר התיירות)


 

שתמשיכו לטייל בשנה החדשה לא פחות מבזו שחלפה, אפילו אם הטיול שלכם נראה כמו צידנית עם גלגלים ויעד הטיול הוא הכתם הירוק הראשון שנקרה בדרככם. גם זה טיול ומי שחושב שלא, שיסע לטורקיה וייתן לנו להיות ישראלים בדרכנו.

 

שהשנה תהיה כזו טובה, שכל מי שיצאו מבתיהם כדי לכתת רגליים בשבילים, להניע את גלגליהם בדרכים ולנפנף קרטונים בגנים, ימצאו את דרכם חזרה הביתה מבלי להיקלע לאחת מצרות הכביש הנוראיות שלנו - פקקים, תאונות ל"ע וסתם נהגים מנוולים, שממררים לנו את החיים.

 

שתהיה כזו שנה טובה וחביבה, שבכל טיול שלכם תוכלו להקדיש לא יותר מדקה וחצי כדי לאסוף את שרידי האוכל שלכם, לשים אותם בשקיות אטומות ולהניח בתוך פחי הזבל ולא לידם. שתהיה לכם כזו שנה טובה, שתמצאו בה עוד דקה וחצי בערך, כדי לא לפזר את ניירות הטואלט המשומשים סתם ככה בשדה. אפשר – כדי שהשנה באמת תהיה טובה – לקבור את ה"דברים האלה".

 

שנה טובה מכל הלב לפקחי רשות הטבע והגנים שמנסים - כמו הילד ההולנדי עם אצבעו בחור הסכר - לגונן עלינו מנהרות האשפה, מעברייני הציד (שלהם אני מאחל שנה מקוללת), מגוזלי קרקעות הציבור במסווה של התיישבות בודדים, וממשחיתי הנוף למיניהם. אותה ברכת שנה מבורכת שלוחה גם לאנשי הקק"ל, אשר בשקט בשקט שומרים על הירוק שלנו, על היערות והחורשים ועל האדמות הפתוחות. 

 

שנה טובה לכל מי שחושב שמגיע לו ושתהיה שנה מופלאה לכל מי שנמצא בטבע הקטן והפגיע שלנו. (ספי בן יוסף הוא עיתונאי, מדריך ומומחה לשבילי ארץ ישראל).

 

הייתי רוצה לאחל לצפון ולכולנו שנה נהדרת. שבשנה הבאה עלינו לטובה לא תשתוללנה שריפות שתפגענה בחורש הטבעי, כמו זו שארעה לאחרונה מעל כפר גלעדי. השריפה כילתה עצים שניטעו כבר בשנות השישים ושרדו את הקטיושות, אך לא את עיצומי הכבאים.

 

עוד רציתי לאחל שהשנה הקרובה תהייה שנה גשומה מאוד, כזו שתמלא את הכנרת ותביא אפילו לפתיחתו של סכר דגניה למשך יומיים-שלושה, כדי שהמים יזרמו ויצילו את הצומח בירדן הדרומי ההולך ומתייבש.

 

ולסיום, שבמהלך החורף יגיע כל עם ישראל לחזות בנופים השווייצרים שלנו (ואת זה אומר אדם שהיה בשווייץ), להשתכשך במעיינות החמים של חמת גדר, ליהנות מהנופים היפהפיים של אצבע הגליל ולהספיק גם לגלוש בחרמון. (מנחם הורוביץ הוא כתב חדשות ערוץ 2 בצפון)


  

שנת שוליים נקיים, רציפים, חלקים,

שנת לחץ טוב בצמיג, שנת צבירת מרחקים.

שהלב יהיה חם והריאה ירוקה.

שהשריר לא יכזיב, שהדוושה לא תתקע.

 

שהסבל היחיד יהיה סיבולת,

שהעונג יהיה פרי היכולת

שעלייה תסתיים באושר מתוק

ובמורד תמיד הרוח באוזן תשרוק.

 

שנת ישרים במיטה, שנת ערנות על הכביש,

שנת התחשבות באיטי, בחלש, בקשיש

שנת כבוד לחשוּף, ביטחון לפגיע

שנה שכל מי שייצא בה לדרך – יגיע.

 

שנת אבטלה לפרמדיק, שבתון לאורתופד

שהרוכב על הדרך יפסיק לפחד.

שהגבס בטמבור יישאר, שרק בסקרים יעשו ניתוח,

שהתפרים יהיו בנעל, שרכיבות הזיכרון ייעלמו מהלוח.

 

שנת קיץ קריר וחורף נעים,

שנת שִדרוג, שנת שופינג ברחוב החשמונאים

שנת קאמבק של דחויים, שנת פריצה של טריים

ושהמשתינים למבחנות ייצאו שליליים.

 

שתהיה שנה טובה, שנת חיים. 

 

(חנוך מרמרי כתב את הספר "על האופניים")

 

בימים אלה רוחות סתיו החלו לנשב, החצבים פורחים בכל הארץ, כמו גם החבצלות לאורך החוף. נדידת הציפורים הולכת ומתעצמת - להקות ענק של חסידות חולפות ממעל, ובקרוב יגיעו השקנאים, עשרות אלפי העגורים והקורמורנים. אז תתעורר גם החלמונית, ותפרח בצהוב עז ומפתיע על רקע היובש של שלהי הקיץ. אבל, כמדי שנה, אנו חיים בתחושה חזקה שאם לא נשמור על כל היופי הזה, ילדינו יישמעו עליו רק מסיפורים.

 

אני מאחל לכולנו שתשס"ו תהיה שנה טובה בכל הקשור לשמירת הטבע, הסביבה ואהבת הארץ. שנצליח להסיר את רוע הגזירה מעל האירוסים בגלבוע, ונשמור על הישגנו בניצנים. שנגן על השטחים הפתוחים, ההולכים ומצטמצמים, שנעצור את טחינת הנגב והכרייה במכתשים, המתבצעות בידי גופים כלכליים עתיר ממון וכוח.

 

שנצליח ליישם ולאכוף את חוק החופים, עליו שקדנו בשנים האחרונות, ושחופי ים התיכון והכנרת יהיו נחלת כולנו, ללא גדרות ומכשולים. שיותר ילדים ישתתפו בתוכנית החינוך הסביבתי ויובילו שינוי למען עתיד ירוק יותר, ושתושבי הערים יתעוררו להגן על איכות חייהם ועל איי הטבע שעוד נותרו בסביבתם. (גרשון פלג הוא מנכ"ל החברה להגנת הטבע)


 

אין כחגים וראש השנה בראשם להדגיש את המשותף והמאחד את כולנו. בעוד שבכל העולם יתייחסו התושבים לתאריך השלושה באוקטובר 2005 כ"עוד יום" של עבודה, לימודים ושגרה, כאן נלבש כולנו בגדי חג ונצטרף ל"הגירה הגדולה" לשולחן ראש השנה המשפחתי, כששנה חדשה המיוחדת רק לנו נפתחת.

 

לקראת השנה החדשה אני מאחל לעצמנו שעל אף היותנו כל כך שונים מהעולם, שנדמה לאחרים במספר דברים קטנים: מי יתן והשלום יברך אותנו וכולנו נשתעמם, כשכל שיחותינו יהיו מרוכזות ב'איך היה בחופשה הקודמת והיכן נבלה ב"וואקנס" הבא'. מי יתן והמצב יברך אותנו ונוכל לרכוש גגון לרכב, שישמש אותנו לנשיאת מגלשי הסקי כש"ניקח את האוטו" לנסוע לחופשת סקי בלבנון. מי יתן וחוכמתנו ופעילותנו ישאו פרי, ושנהיה מאושרים וגאים כשבשמשאל האיחוד האירופי ניבחר כ"עם הנחמד ביותר" ו"כיעד המועדף ביותר לטיול".

 

שלוש בקשות וברכות בדרך לגן עדן בעולם הזה, כאן בארץ שאני כל- כך אוהב! (יובל לימון הוא יו"ר עמותת 'שגרירים של רצון טוב' ומנכ"ל חברת 'למטייל')


 

שתהיה שנה שבה נממש את חובתנו לשמור על הארץ בדבקות ובנחישות רבים יותר מהכישרון והרצון להוכיח בכוחניות, לשכנינו ולעולם כולו, את זכותנו עליה. שתהיה שנה שבה נתקדם במסלול האישי של כל אחד ואחת, וגם בשבילי הארץ, נתיביה וחופיה השייכים לכולנו.

 

שתהיה שנה שבה "ארץ נהדרת" לא תהיה רק תכנית טלוויזיה מצוינת אלא מציאות אמיתית, וש"חוצה ישראל" תשגשג, תגדל ותפרח רק כתכנית טלוויזיה איכותית.

 

שתהיה שנה שבה לא ייראו קוליסים של ג'יפים, טרקטורונים ושאר מזיקים מוטוריים מחוץ לכבישים ולשבילים המוסדרים. שתהיה שנה שבה יחזרו תעלה הכנרת על גדותיה וכל חופיה יחזרו לרשותם, לבעלותם ולשימושם של כולנו.

 

שתהיה שנה שבה כל המתנדבים של יחידות החילוץ בנגב, במדבר יהודה וברמת הגולן יהיו מובטלים לחלוטין, ושנה שבה אף משלחת חיפוש והצלה לא תצא לאתר מטיילים נעדרים ברחבי העולם.

  

שתהיה שנה שבה גם כל העובדים הזרים וילדיהם החיים בתוכנו יוכלו, ללא כל פחד ומורא, לראות את ישראל היפה, לצאת ולטייל בכל מקום ובכל פינה. 

 

שתהיה שנה שבה נוסיף חוויות, זכרונות נעימים וחותמות בדרכון, ושתמיד נזכור שהדרך חשובה ומעניינת הרבה יותר מהיעד.

 

שתהיה שנה שבה החרמון יהיה לבן, הגליל ירוק, הכנרת מלאה, המדבר פורח, ירושלים נקייה, בתל אביב תהיה חנייה, בנגב יהיו יותר שמורות טבע משטחי אש ואילת תוצף בתיירים. שהארץ תחייך, שנהיה שמחים. (אייל פלד הוא הבעלים והמנכ"ל של קבוצת "מסע עולמי")

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: חנוך גריזיצקי
אברי גלעד. "שנוקיע את הלקחנים"
צילום: חנוך גריזיצקי
מנחם הורוביץ: "שלא תשתוללנה שריפות"
צילום: אפי שריר
שר התיירות: "שנשכיל לשתף פעולה"
צילום: שאול גולן
חנוך מרמרי: "שכל מי שייצא לדרך - יגיע"
צילום: שאול גולן
מומלצים