שתף קטע נבחר

בשיא ביקש סליחה; המתנחלים לא מוחלים

ראש מינהלת ההתנתקות ניצל הזדמנות שניתנה לו והתנצל בשידור רדיו בפני המתנחלים אם נפגעו במהלך ההתנתקות. "עכשיו זה מאוחר מדי. היחס המשפיל כבר נעשה", אומרת רננה מרמלשטיין ששיתפה את קוראי ynet ביומן-ההתנתקות שחיברה. ולרשטיין: "באותה שעה שהוא מתנצל הוא נתן הוראה שלא לקדם מפרעות למשפחות המגורשים". דובר מועצת חוף עזה לשעבר: "בשיא ייבחן במעשים ולא במילים"

ראש מינהלת ההתנתקות, יונתן בשיא, ניצל בצהריים (יום א') הזדמנות שניתנה לו בראיון לתוכנית "עושים צהריים" בגלי צה"ל וביקש סליחה מהמתנחלים. "אני רוצה לבקש סליחה בעיקר מהמתנחלים, שראו בי, ראו בנו, במינהלת סל"ע, הגוף שאחראי על גירושם, למרות שהם יודעים שהדבר הזה לא כך".

 

בשיא המשיך: "אם חס וחלילה במשהו שעשינו, שדיברנו, אפילו דברים לא בזהירות הראויה, ופגענו בהם שלא לצורך, מעבר לפגיעה המאוד-מאוד קשה שספגו, אני ממש-ממש-ממש מתנצל בפניהם".

 

בתגובה לדברים, אמרה ל-ynet רננה מרמשלטיין (18), תושבת גני טל לשעבר: "ידעת שזה מה שיהיה ובכל זאת החלטת להתעלם. נורא קל להגיד אחרי מעשה 'טעיתי', אבל עכשיו זה מאוחר מדי. היחס המשפיל כבר נעשה".

 

מרמלשטיין, ששיתפה את קוראי ynet לאורך מהלך ההתנתקות ביומן שכתבה על גבי הרשת: "המציאות שלנו היא שאנחנו ללא בית, ועדיין ממשיכים לא לקבל יחס הולם. למדנו ממך, בשיא, שדיבורים לחוד ומעשים לחוד, ואתה טוב בלדבר".

 

ערן שטרנברג, מי ששימש עד לפני חודשים אחדים דובר מועצת חוף עזה - עד לפינויו מביתו בגני טל, הגיב: "התנצלותו של בשיא מזכירה את התנצלותו של אהוד ברק כלפי עדות המזרח. הגוון שלה יותר מדי פוליטי והסמיכות שלה לפרסומים על אודות חקירת מבקר המדינה את כשלונות המנהלת מעוררת חשד".

  

שטרנברג אינו מקבל את בקשת המחילה של בשיא. "בשיא ייבחן במעשים ולא במילים. ועד כה, במבחן המילים ובמבחן המעשים, נכשל כשלון חרוץ. אני מקווה שההתנצלות היא לא אקט פורמלי של ניקוי המצפון לפני ראש השנה, אלא תחילתו של תיקון היחס המשפיל לעקורים. ביהדות נאמר - אחטא ואשוב, אחטא ואשוב, אין מוחלים לו. גם בשיא יודע את הכלל".

 

מרים אדלר, תושבת ההתנחלות המפונה חומש שבצפון השומרון, אומרת בתגובה: "זו צביעות אחת גדולה, נעשה פה פשע כלפי אלפי אנשים שהפכו לפליטים בעל כורחם, ופשע כלפי המדינה כולה. בעיות הביטחון בדמות קסאמים רק מתחילות עכשיו. ההתנצלויות לא יעזרו, רק החזרת היישובים על כנם והתושבים תוך פיצוי מלא על עוגמת הנפש שנגרמה יעזרו".

  

ראש המועצה האזורית בנימין פנחס ולרשטיין, מראשי יש"ע, אמר בתגובה: "אין לי מושג על מה הסליחה. באותה שעה שהוא מתנצל הוא נתן הוראה שלא לקדם מפרעות למשפחות המגורשים הזכאיות לכך, אלא אם כן הצהירו שעזבו לפני תאריך הפינוי. בכל מקרה, בקשת מחילה מחייבת מספר מהלכים שאני לא רואה את בשיא עושה אותם".

 

בשיא התייחס בראיון למשימה שהוטלה עליו, לעמוד בראש מנהלת ההתנתקות, ואמר: "אנחנו הוא הכותל של עם ישראל, אנחנו עושים את זה באהבה. במידה מסוימת אפילו של גאווה. אנחנו חושבים שאנחנו עושים את מה שצריך לעשות, מישהו היה צריך לעשות את זה, וכשאשר ראש הממשלה קרא לי לפני שנה - וגם בפרספקטיבה - אני אומר לעצמי מישהו היה צריך לעשות את זה. ו'במקום שאין איש, היה אתה איש'. אני לא מצטער לרגע. אני לא מצטער על הנזק הגדול שזה גורם לי בקהילה שבה אני חי".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: בועז אופנהיים
סליחות. בשיא
צילום: בועז אופנהיים
צילום: גיל יוחנן
הפינוי. אחטא ואשוב-אין מוחלים לו
צילום: גיל יוחנן
צילום: דניאל ממן
מאוחר מדי. רננה מרמלשטיין
צילום: דניאל ממן
צילום: איי אף פי
במקום שאין איש - היה אתה איש
צילום: איי אף פי
מומלצים