שתף קטע נבחר

לפיד ל-ynet: הופתעתי מההצעה להיכנס לממשלה

ראש הממשלה נפגש הבוקר עם יו"ר שינוי והציע לשינוי להצטרף לממשלה. לפיד מבקש להבהיר: "אמרתי לו שלא חשבנו על האפשרות הזו, הצגתי את התנאים שלנו ושרון ענה: 'למה שלא תחשבו?' אז הבנתי שהוא רוצה שזה יפורסם". בלשכת שרון מאשרים את הפנייה ללפיד, אך טוענים: שינוי חוק הזוגיות אינו על הפרק. יו"ר ש"ס בתגובה: "על שינוי נאמר 'בעת הזאת תכלה שנה וקללותיה'". ח"כ גלאון: לפיד הוא יו"ר אופוזיציה כושל, עם רגל אחת באופוזיציה ופזילה כרונית לקואליציה

"הופתעתי מן ההצעה של שרון להצטרף לממשלה ואמרתי לו שלא חשבנו על האפשרות הזו. שרון ענה לי 'למה שלא תחשבו?', אז הבנתי שהוא רוצה שזה יפורסם", כך אומר אחר הצהריים (יום ה') ל-ynet יו"ר שינוי, ח"כ יוסף לפיד על ההצעה שהעביר לו הבוקר ראש הממשלה.

 

לפיד ביקש להבהיר כי "לא באתי לשם לצורך שיחות על הקמת ממשלה משותפת. הודעתי שאנחנו מפסיקים לתמוך בממשלה ונהיה אופוזיציה. מסרתי לו את התנאי שלנו, ואחר כך כינסנו את הסיעה, אחרי הפגישה. שרון צריך רוב בשביל התקציב ויש לו שלוש אופוזיציות: המיעוט בתוך מפלגתו, ש"ס ואנחנו. הוא צריך למצוא איזון בין כל אלה. הרגשתי היא שהוא יילך עם המורדים עד הסוף המר, הוא לא יאכל יותר קש. אבל אז הוא יזדקק לקולות מבחוץ".

 

עם זאת לפיד מרוצה מההצעה שקיבל: "שרון הקפיץ את החרדים, זה בטוח. אם לא ייפתח משא ומתן איתנו, שינוי תצביע נגד הממשלה. אם שרון ירצה לשנות את העמדה הבסיסית שלנו, הוא צריך לבוא אלינו".

 

פגישת שרון-לפיד

 

"נגמרה התקופה שבה אסבול הצבעה של חברי סיעת הליכוד נגדי", כך אמר ראש הממשלה אריאל שרון ליו"ר האופוזיציה, ח"כ טומי לפיד, בפגישה שקיימו השניים מוקדם יותר היום בקריה בתל אביב. לפיד השיב: "אם כך, תצטרך את שינוי יותר מתמיד" ובשלב הזה הציע שרון לשינוי להצטרף לממשלה.

 

לפיד השיב כי שינוי תוכל לשקול זאת רק אם יתמלאו תביעותיה בנושאים עקרוניים כמו שינוי "חוק טל" וחקיקת חוק ברית הזוגיות. ראש הממשלה אמר כי חוק טל נמצא בבדיקה והוא מוכן לבחון את האפשרות של חקיקת חוק ברית הזוגיות.

 

יו"ר האופוזיציה לפיד מחה באוזני שרון על איסור ביצוע עבודות התשתית בשבת במחלף גנות, אשר לדבריו יגרום לפקקי תנועה בימי חול. לפיד אמר לאריאל שרון כי אם הוא מעוניין לקדם שיתוף פעולה אין הוא צריך לזרוע מוקשים בדרכו. ראש הממשלה השיב כי הוא צריך להתחשב גם בדעת הרבנים בעניין זה.

 

ולמרות הגישושים, לפיד הודיע במהלך הפגישה לראש הממשלה כי שינוי אינה רואה יותר את עצמה מחוייבת לתמוך בממשלה לאחר ביצוע ההתנתקות, אלא כאופוזיציה לכל דבר, כולל בנושא התקציב.

 

גורמים בלשכת שרון אישרו כי אכן נושא חזרת שינוי לממשלה עלה בשיחה הבוקר, אולם לדבריהם, לא נראה שחלה פריצת דרך משמעותית במגעים בגלל השתתפות החרדים בקואליציה וכן כי נכון לעכשיו חקיקת חוק "ברית הזוגיות" לא אפשרית מבחינת פוליטית.

 

גלאון: טומי הוא יו"ר אופוזיציה כושל

 

יו"ר סיעת מרצ, ח"כ זהבה גלאון, תקפה את לפיד בעקבות דבריו ואמרה: "טומי לפיד, בניסיון לחזור לממשלה, מנסה לבצע הנשמה מלאכותית לשינוי, שנמחקה. לפיד הוא יו"ר אופוזיציה כושל, עם רגל אחת באופוזיציה ופזילה כרונית לקואליציה, כך שאף פעם לא ניתן לומר איפה הוא עומד ובשביל מי ובשביל מה הוא נמצא בכנסת".

 

בעקבות פגישת שרון-לפיד אמר יו"ר ש"ס, ח"כ אלי ישי: "לאור התנהגותו האופוזיציונית של לפיד, ראש הממשלה יכול להיות רגוע מאוד ולפיד יחפש סיבות לתמוך בשרון. די לנו מטומי לפיד".

 

בהתייחסו לחקיקת חוק ברית הזוגיות אמר ח"כ ישי: "מי שנשמה יהודית פועמת בקרבו לא יעלה על הדעת לקבל יוזמות אנטי יהודיות כברית הזוגיות. על שינוי נאמר 'בעת הזאת תכלה שנה וקללותיה'. הדחף שלהם לעקור כל מה שיהודי הוא כחיידק טורף שיש לקטול אותו".

 

למרות ההצעה - שינוי עדיין רחוקה

 

בצהריים התכנסה סיעת שינוי בתל אביב והחליטה פה אחד להיות אופוזיציה לכל דבר ולהצביע נגד הממשלה גם בנושא התקציב וגם במינוי השרים חדשים.  יו"ר המפלגה לפיד דיווח לחברים על פגישתו עם שרון.

 

על אף האופי הדרמטי שיש להצעת שרון ללפיד, מוקדם עדיין לחגוג בשינוי ועוד יותר מוקדם להפוך את ההצעה שהועלתה במהלך הפגישה של שרון-לפיד למציאות. שרון הציע הבוקר ליו"ר שינוי בדיוק את מה שהציע לפני זמן לא רב ליו"ר ש"ס, ח"כ אלי ישי. כעת נותר רק לבדוק מי משתי המפלגות, שינוי או ש"ס, רחוקה יותר מהממשלה, כאשר לאור המצב הפוליטי הנתון זוהי מפלגתו של לפיד. לכך יש לא מעט סיבות: חוק ברית הזוגיות, חוק טל, יהדות התורה ובעיקר הליכוד ומרכזו, שספק אם יבלעו בקלות את העבודה ואת שינוי יחד בממשלה.

 

גורמים במערכת הפוליטית אומרים כי אחרי נצחונו של שרון במרכז הליכוד, כשהמשימה העיקרית שלו היא לייצב את המערכת הפוליטית ולהעביר את התקציב, כל לחץ שאפשר להפעיל על "המורדים" בליכוד הוא לחץ חיובי. לכן משחק שרון את המשחק הפוליטי הזה, ולכן הוא גם מציע לכל מי שבא לשוחח עימו להצטרף לממשלה.

 

הקרב על השבת

 

לפיד, בעבר שותפו הקואליציוני הבכיר של ראש הממשלה, הזהיר רק בשבת כי "האתנן של שרון למפלגות החרדיות והדתיות בנושא הפסקת העבודות בשבת במחלף גנות הוא אות אזהרה ששרון עלול להחזיר אותנו לתקופת הסחיטה החרדית". לטענת לפיד, "שינוי שמה קץ לסחטנות החרדית כשהיתה בשלטון". לפיד אומר ש"אנשי שרון דיברו על מפלגת מרכז, אך מתברר שפניו של שרון מופנים לקצה החשוך של הפוליטיקה הישראלית". לפיד אמר את הדברים במסגרת ביקור של ועדת חוץ וביטחון בארה"ב.

 

את הדרישה להפסקת העבודות בשבת הציג בפני ראש הממשלה יו"ר ועדת הכספים, ח"כ יעקב ליצמן, שהיה הראשון להיפגש עימו במסגרת סבב השיחות עם החרדים. שעה קלה בלבד לאחר שנפגש עם יו"ר ש"ס, אלי ישי, והבטיח לו לסייע בהפסקת העבודות בשבת במחלף גנות, סיכם עם שר התשתיות, בנימין בן אליעזר, כי השבת לא יתקיימו עבודות במחלף בעקבות דרישת הסיעות החרדיות - ש"ס ויהדות התורה. 


פורסם לראשונה 06/10/2005 12:35

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: איי פי
הברית הישנה. שרון ולפיד
צילום: איי פי
פגישה. שרון
צילום: איי פי
צילום: זום 77
ישי עם שרון. "תכלה שנה וקללותיה"
צילום: זום 77
צילום: מאיר פרטוש
גלאון. "לפיד כושל"
צילום: מאיר פרטוש
מומלצים