שתף קטע נבחר

שינוי בדרך לממשלה? החרדים לא מתרגשים

"שרון יכול להיות רגוע. שינוי תתמוך בו", אומר אלי ישי, יו"ר ש"ס, בתגובה למגעים של שרון עם לפיד הבוקר והצעה ששינוי תשוב לממשלה. "רק מנסים להחזיק את הראש מעל למים. מי בכלל מתייחס אליהם היום", אומר ח"כ גפני. ובקרב המורדים? הדעות חלוקות

שרון הציע ללפיד לחזור לממשלה? החרדים לא ממש מתרגשים. "בפגישה עם שרון בשבוע שעבר לא הבנתי ממנו כלל שהוא עומד לשנות את הרכב הקואליציה. לא הבנתי שהמגמה היא להכניס את שינוי, נהפוך הוא - על פי רוח הדברים עושה הרושם שהוא רוצה להמשיך את השותפות איתנו, אומר חבר הכנסת משה גפני מדגל התורה. "מה ששינוי אומרים לא מעניין אף אחד. הם רק מנסים להחזיק את הראש מעל למים. מי בכלל מתייחס אליהם היום?"

 

יו"ר ש"ס, ח"כ אלי ישי תקף: "לאור התנהגותו האופוזיציונית של לפיד, ראש הממשלה יכול להיות רגוע מאוד. לפיד יחפש סיבות לתמוך בשרון. די לנו מטומי לפיד". בהתייחסו לחקיקת חוק ברית הזוגיות אמר ח"כ ישי: "מי שנשמה יהודית פועמת בקרבו לא יעלה על הדעת לקבל יוזמות אנטי יהודיות כברית הזוגיות. על שינוי נאמר 'בעת הזאת תכלה שנה וקללותיה'. הדחף שלהם לעקור כל מה שיהודי הוא כחיידק טורף שיש לקטול אותו".

 

ואילו בקרב המורדים בליכוד, מי שיכולים לרשום לזכותם חלק גדול מהחיזורים של שרון אחרי שינוי והחרדים, הדעות חלוקות: אחדים מתייחסים להצעה כ'ספין' שנועד למטרות פוליטיות, ולהעלאת ברית הזוגיות על הפרק. אחרים סבורים שמדובר בניסיון לגרום למפץ בליכוד. "שרון לא התכוון ברצינות לצירוף שינוי. הוא דן עם לפיד על שיתוף פעולה בנושא התקציב ומינוי השרים וטומי עשה מזה 'ספין' כדי להחזיר אליו מנדטים אבודים", אומר אחד המורדים.

 

אולם מורדים אחרים במפלגה מתייחסים לדברי לפיד אחרת. "אם זה רציני ושרון אכן רוצה לצרף את לפיד לממשלה המשמעות היא אחת: הוא לא זנח את תוכניתו לעזוב את הליכוד. הכנסת שינוי היא בהחלט מהלך שעלול לגרום למפץ בתוך הליכוד. משמעות הכנסת שינוי לממשלה היא גט כריתות של שרון מהליכוד".

 

גורמים בקרב המורדים אומרים עוד כי המגעים האחרונים של שרון עם החרדים ועם שינוי נועדו "לשמש שוט נגדנו במידה ונעשה שריר בהצבעות על התקציב. על פניו שרון יכול, לו רק ירצה, להעביר את התקציב בעזרת הקואליציה הנוכחית. עליו רק לדאוג להיענות לדרישות החברתיות שיוצגו בסיעה, שכן טעות תהיה זו לתת למפלגת העבודה או לש"ס את הקרדיט על ההטבות המגיעות לשכבות החלשות".

 

לפיד: הופתעתי מהצעת שרון

 

לפיד אמר מוקדם יותר ל-ynet: "הופתעתי מן ההצעה של שרון להצטרף לממשלה ואמרתי לו שלא חשבנו על האפשרות הזו. שרון ענה לי 'למה שלא תחשבו?', אז הבנתי שהוא רוצה שזה יפורסם".

  

לפיד ביקש להבהיר: "לא באתי לשם לצורך שיחות על הקמת ממשלה משותפת. הודעתי שאנחנו מפסיקים לתמוך בממשלה ונהיה אופוזיציה. מסרתי לו את התנאי שלנו, ואחר כך כינסנו את הסיעה, אחרי הפגישה. שרון צריך רוב בשביל התקציב ויש לו שלוש אופוזיציות: המיעוט בתוך מפלגתו, ש"ס ואנחנו. הוא צריך למצוא איזון בין כל אלה. הרגשתי היא שהוא יילך עם המורדים עד הסוף המר, הוא לא יאכל יותר קש. אבל אז הוא יזדקק לקולות מבחוץ".

 

עם זאת לפיד מרוצה מההצעה שקיבל: "שרון הקפיץ את החרדים, זה בטוח. אם לא ייפתח משא ומתן איתנו, שינוי תצביע נגד הממשלה".

  

ראש הממשלה אמר ללפיד במהלך הפגישה: "נגמרה התקופה שבה אסבול הצבעה של חברי סיעת הליכוד נגדי". לפיד השיב: "אם כך, תצטרך את שינוי יותר מתמיד" ובשלב הזה הציע שרון לשינוי להצטרף לממשלה.

 

לפיד השיב כי שינוי תוכל לשקול זאת רק אם יתמלאו תביעותיה בנושאים עקרוניים כמו שינוי "חוק טל" וחקיקת חוק ברית הזוגיות. ראש הממשלה אמר כי חוק טל נמצא בבדיקה והוא מוכן לבחון את האפשרות של חקיקת חוק ברית הזוגיות.

 

יו"ר האופוזיציה לפיד מחה באוזני שרון על איסור ביצוע עבודות התשתית בשבת במחלף גנות, אשר לדבריו יגרום לפקקי תנועה בימי חול. לפיד אמר לאריאל שרון כי אם הוא מעוניין לקדם שיתוף פעולה אין הוא צריך לזרוע מוקשים בדרכו. ראש הממשלה השיב כי הוא צריך להתחשב גם בדעת הרבנים בעניין זה.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: עופר מאיר
שרון יכול להיות רגוע. ישי
צילום: עופר מאיר
אתר הכנסת
"מי בכלל חושב על שינוי?". גפני
אתר הכנסת
צילום: דן בלילטי
נפגשו. שרון ולפיד
צילום: דן בלילטי
מומלצים