שתף קטע נבחר

פורז: שהממשלה לא תעודד להגיע לבתי הכנסת

ח"כ פורז יוצא נגד מסע הפרסום בחסות משרד ראש הממשלה, שמעודד הגעה לתפילות במרכזים קהילתיים ביום כיפור. לדבריו, מדובר בעידוד לחזרה בתשובה. סגן השר מלכיאור, שיזם את המהלך: "הרעיון הוא לאפשר לכולם לחוות את המסורת, פורז ניסה למנוע את הפרויקט גם כשהיה שר הפנים, אך נכשל"

לעודד סליחות או שלא? חבר הכנסת אברהם פורז (שינוי) פנה הבוקר (יום א') לראש הממשלה וביקש ממנו להפסיק את מימון קמפיין משרד ראש הממשלה המעודד את הציבור להגיע לתפילות יום הכיפורים.

  

פורז טען במכתבו כי "אין זה תפקידו של משרד ראש הממשלה בפרט ושל המדינה בכלל לממן מכספי ציבור פרסומות שכל מטרתן לעודד חזרה בתשובה והשתתפות בתפילות יום הכיפורים. למדינה יש צרכים חשובים יותר להוציא עליהם את הכסף מאשר קמפיין מיותר".  

 

מלשכתו של סגן השר לענייני חברה ותפוצות, מיכאל מלכיאור, נמסר בתגובה כי מדובר "בפרויקט 'יהדות של כולם' הפועל מזה שש שנים, שהתחיל כשהרב מלכיאור מונה לשר. הרעיון מאחורי הפרויקט הוא לאפשר לאנשים, גם חילונים, לחוות את המסורת ואת היהדות במקומות מחוץ לבתי הכנסת, במתנ"סים, מרכזים קהילתיים ומוסדות ציבור. חילונים רבים שהתנסו בכך אמרו כי מדובר בחוויה. הפרויקט מתייחס גם לחגים נוספים כמו ב-ט' באב אז נערכים כינוסים שמעלים סוגיות חברתיות. פורז ניסה למנוע את הפרויקט גם כשהיה שר הפנים, אך נכשל".

 

250 מוקדי לימוד

 

פרויקט "יהדות של כולם" הוא פרי השותפות של לשכת סגן השר לענייני חברה ותפוצות, האגף לתרבות תורנית במשרד החינוך, החברה למתנ"סים, ארגון 'ביח"ד- יהדות, חברה, דמוקרטיה', ארגון רבני צֹהר, וארגון "עמיאל - תורה סטון". כינוסי התפילה והלימוד מתקיימים זו השנה השישית בכ-250 מוקדים ומתנ"סים מחוץ לבתי הכנסת ברחבי הארץ. 

 

במסע הפרסום מסבירים, כי עולים חדשים וישראלים ותיקים, דתיים וחילוניים, שנמנעים מלהשתתף בתפילות יום הכיפורים בבית הכנסת מסיבות שונות, יוכלו ליטול חלק במפגשי תפילה ולימוד שמתקיימים במסגרת פרויקט "יהדות של כולם" בעשרות רבות של מתנ"סים, מרכזים קהילתיים ובתי ספר, בערים, קיבוצים ומושבים ברחבי הארץ. בשנה שעברה השתתפו בפרויקט יותר מ-100,000 בני אדם.

 

"מפגשים אלה מאפשרים לציבור דתי ושאינו דתי לחוות את אווירת יום הכיפורים ולהתפלל את התפילות המסורתיות באופן פתוח וידידותי, תוך עיסוק בסוגיות הקשורות לתרבות היהודית והישראלית", נמסר.

 

"רק 180 אלף שקל מתקציב הממשלה"

 

מלכיאור הסביר כי עיקר הפעילות סבה סביב שיחות, דיונים, פאנלים וטקסטים מודרנים שהם "מעין חשבון נפש לאומי, או מול בורא עולם או מול החברה או הפרט, כל אחד לפי אמונתו".

 

מלכיאור הוסיף, כי חלק קטן מאוד ממסע הפרסום ממומן ממשרדי המשרד לעניני חברה ותפוצות, בסדר גודל של 18 אחוז מהקמפיין. מדובר בסכום של 180 אלף שקל, מתוך תקציב כולל של מליון שקל. 

 

לדברי השר, גם משרד החינוך וגופים נוספים ובהם גופים לא ממשלתיים משתתפים בקמפיין, וחלקו מבוסס על פעולת התנדבות. זה נועד לממן את את ההוצאות הכרוכות בפרויקט.

 

הוא אף הגיב לביקורת של פורז והסביר: "מבחינתי אנחנו מדינה יהודית. יום כיפור וחגי ישראל הם ימים שלצערי בעבר הפרידו בין יהודים. החלטנו יחד, דתיים וחילוניים, ליצור שותפות לא כדי לכפות דת חס ושלום, אני לא מאמין בזה. מדובר בהתכנסות סביב נראטיב משותף שמכבד גם את המסורת ואת היום הקדוש הזה. גילינו שיש צימאון אדיר. לדעתי זה דבר בסיסי מאוד. אני מתפלא על אנשי שינוי שתקפו את זה. הרי שינוי עצמם העבירו כספים יחודים להגברת החינוך היהודי בבתי ספר הכללים בישראל, דבר שמאוד ברכתי עליו, ומה שכנראה לשינוי מותר אסור לאחרים. אני רוצה להודות לפורז שעושה לנו פרסום לעניין".

 

ישי: פורז הפך לטיפקס אנטי יהודי

 

בתגובה למכתבו של פורז אמר יו"ר ש"ס, ח"כ אלי ישי: "פורז הפך להיות טיפקס אנטי יהודי המבקש למחוק כל דבר שיש בו מקצת יהדות ומסורת. מלחמתו של פורז בכל דבר שיש בו צביון מסורתי מראה שכנראה שאיפתו להיות צנזור אנטי יהודי. צר לי שערב יום כיפור פורז הופך עצמו לסדין אדום עבור כל עם ישראל. יש לו עוד מספר ימים לחזור בתשובה".

 

יו"ר המפד"ל, ח"כ זבולון אורלב, תקף את פורז אף הוא: "שוב חושף את פרצופה האנטי יהודי של שינוי, שמוכנה לדחוק את יום הכיפורים מלוח השנה היהודי. התפילות הקהילתיות ביום הכיפורים מסמלות את זיקתם של המוני בני ישראל למסורת היהודית והן מופת לאחדות ישראל". אורלב קרא לראש הממשלה "לא למכור את נשמתה היהודית של מדינת ישראל לתנועת שינוי".

 

ח"כ אברהם פורז יגיע ב-13:00 לשיחה בפורום "דתיים חילוניים" בנושא החילונים ויום הכיפורים.


פורסם לראשונה 09/10/2005 09:13

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: טל כהן
פורז. חרד לכספי הציבור
צילום: טל כהן
מלכיאור. לחוות את המסורת
בית כנסת. גם לחילונים
צילום: אפי שריר
מומלצים