שתף קטע נבחר

תיבדק האפליה בקבלת תלמידים למוסדות חרדים

משרד המשפטים יחל בבדיקת תלונות הורים לאפליה על רקע עדתי בקבלה למוסדות לימוד חרדים. מהנתונים עולה כי בשנת הלימודים הנוכחית מתוך 43 "מסורבות הכניסה" לסמינרים לבנות ברחבי הארץ, 40 הן ממוצא מזרחי. ממשרד המשפטים נמסר כי "אי קבלת תלמיד למוסד לימוד מהווה עבירה פלילית לפי חוק זכויות התלמיד. הסוגייה בבדיקה"

משרד המשפטים מבטיח לשים סוף לאפליה על רקע עדתי שנהוגה במוסדות החינוך החרדי. הורים רבים פנו למשרד המשפטים וטענו לאפליה הנהוגה במוסדות החינוך החרדים מזה שנים. ההורים פנו למשרד המשפטים ולא למשרד החינוך, בטענה כי מדובר בעבירה על חוק זכויות הילד.

 

במשרד המשפטים החליטו בסוף השבוע לראשונה להיכנס לעובי הקורה, לבדוק את הטענות ואף הבטיחו לבדוק אפשרות לעצור את התקציבים הממשלתיים למוסדות אלו עד שתתוקן האפליה.

 

ממשרד המשפטים נמסר היום כי "בעקבות פניות של גורמים שונים בדבר אפליה על רקע עדתי בהליך קבלת תלמידות לסימנרים לבנות בירושלים, נמצאת סוגיה זו בבדיקה. כידוע אי קבלת תלמיד למוסד לימוד מטעם זה מהווה עבירה פלילית לפי חוק זכויות התלמיד".

 

ספרדיות? "מסורבות כניסה"

 

מזה שנים שגם אברכים וגם תלמידות ממשפחות מעדות המזרח נתקלים בסירוב לקבלם למוסדות חינוך אשכנזים. מנתונים שהגיעו למשרד עולה כי בשנת הלימודים שנפתחה זה מכבר, מתוך 43 "מסורבות הכניסה" לסמינרים לבנות ברחבי הארץ, 40 הן ממוצא מזרחי.

 

עוד מתברר כי הנהלות הסימנרים סירבו להצעת פשרה של ועדת רבנים לקבל תלמידה אחת לכל כיתה ובכך לפתור את המשבר. לאחרונה הוקמה ועדת רבנים כדי לטפל בבעיית האפליה הנהוגה מזה שנים במוסדות החרדים, אך עד כה לא הצליחה להביא לשינוי של ממש.

 

בעיתון החרדי "בקהילה" שדיווח בהרחבה על הנושא, צויין עוד כי חברי כנסת חרדים ביקשו משרת המשפטים שלא לפגוע במשכורות העובדים ערב החגים ומשרד המשפטים נעתר לשחרר את התקציבים לחודש נוסף בלבד.

 

יעקב ריבלין, כתב השבועון, מסביר כי עיקר האפליה בשנים האחרונות מכוונת נגד בנות ממוצא מזרחי.

לדבריו, "מדובר בתופעה שנמשכת קרוב ל-10 שנים וראשיתה בימים שהחסידים פרשו והקימו סמינרים חדשים. הבנות הספרדיות לא יכלו להתקבל למוסדות החסידיים שכן השפה השגורה בהם היא יידיש ולכן הם פנו לסימנרים הליטאים הנחשבים ליוקרתיים. הסימנרים הליטאים סירבו לקבלם בטענה כי זה 'מפר את הציביון הפנימי של המוסד' ולכן נקבע שיטת מכסות שבו כל סמינר אמור להתחייב לקבל בין 30 ל-40 אחוז ספרדיות לבין כותליו".

 

לדברי רבלין, "במקביל קמו סמינרים ספרדיים אולם האליטה הספרדית לא מיהרה לשלוח את ילדהם למוסדות בטענה כי הרמה שם נמוכה וכל זה ייצר מצב שבו כל 'בת ספרדיה טובה' מנסה קודם כל להתקבל לסמינר אשכנזי". 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: אלכס קולומויסקי
שרת המשפטים. הטענות ייבדקו
צילום: אלכס קולומויסקי
צילום: מאיר פרטוש
הכיתה סגורה לעדות המזרח?
צילום: מאיר פרטוש
מומלצים