שתף קטע נבחר

היום - פעילויות נגד מקדונלד'ס בארץ ובעולם
ההפגנות נגד הרשת החלו בסוף השבוע ויימשכו היום ברחבי הארץ. הפעילים, המציינים היום את "היום הבינלאומי נגד מקדונלד'ס", מוחים נגד התאגיד שלטענתם פועל בצורה הרסנית ופוגע בבעלי חיים ובאיכות הסביבה. הרשת בישראל מסרבת להגיב

היום (א') יתקיימו אחר הצהריים הפגנות, מיצגים ופעילויות נגד רשת המזון המהיר מקדונלד'ס במסגרת ארועי היום הבינלאומי נגד מקדונלד'ס. יום זה מצוין ברחבי העולם ב-20 שנה האחרונות, במחאה על מה שטוענים הפעילים - חלקו של התאגיד בהרס הסביבה, ניצול עובדים, עינוי והרג של בעלי חיים.

 

הפעילים מסרו, כי כל הפעילויות יתמקדו בנושא ההשפעות ההרסניות של תרבות הצריכה ושלטון התאגידים בחיינו. בקואליציה נגד מקדונלד'ס שותפים ארגון שב"י (שחרור בעלי חיים ישראל), ומאבק אחד - קבוצה אנרכיסטית לשחרור בעלי חיים.  

 

בישראל החלו הפעילויות נגד התאגיד כבר ביום ששי האחרון ברחוב שינקין בתל-אביב, כשהפעילים נגד הרשת ערכו מייצגים, תיאטרון רחוב ומופע דראג

חייתי נגד מקדונלד'ס, וכן הציבו גלריות בנושא זכויות בעלי חיים, פגיעה באיכות הסביבה וזכויות עובדים. לעוברים ושבים חולקו חולצות עם הדפסים נגד תאגידים ואוכל טבעוני בחינם. במקום הוקמו דוכנים שסיפקו מידע בנושא וחולקו דפי הסברה לציבור. בשלב מאוחר יותר יצאו המפגינים בתהלוכה ועברו מול סניפי הרשת בשינקין ובדיזנגוף. בכיכר דיזנגוף ניסתה המשטרה לפזר את המפגינים אך הם התנגדו.  

 

היום - הפגנות נגד סניפי הרשת בכל הארץ

 

היום יימשכו ההפגנות מול סניפי מקדונלד'ס ברחבי הארץ. בשעה 15:00 יפגינו הפעילים בתחנת הדלק בצומת הסירה בהרצליה, ב-16:00 תתקיים הפגנה מול סניף מקדונלד'ס ברחוב ויצמן ליד קניון ערים בכפר סבא, באותה שעה יתקיימו הפגנות נוספות מול סניף מקדונלד'ס ברחוב שמאי בירושלים שם יוקם מיצג "נקמת הפרות", ומול סניף הרשת במרכז הכרמל בחיפה שם תהיה "זירת רצח". פעילויות נוספות יבצעו הפעילים מול סניפי הרשת בנהריה ובקריות.

 

בנוסף, בסלון מזל בתל אביב, המשמש כמרכז חברתי ומקדם פעילויות חברתיות, יוקרן החל משעה 20:00 בערב הסרט McLibel 2005 שעוסק במשפט שניהלה הרשת נגד הפעילים שיצאו נגדה.

 

"מדיניות הרת-אסון"

 

הפעילים מוחים נגד הרשת וטענים כי היא מנהלת מדיניות הרת-אסון. בין היתר טוענים הפעילים כי מקדונלד'ס פוגעת בבריאות הציבור בכך שהיא מוכרת מזון לא בריא, פוגעת בילדים בכך שהיא ממקדת את הפרסומים שלה בקהל היעד הצעיר ומוכרת לילדים משחקים שמיוצרים בסדנאות המעבידות ילדים בסין.

 

כמו כן טוענים הפעילים כי הרשת פוגעת בבעלי חיים בכך שהיא כולאת אותם בתנאים קשים ושוחטת מדי שנה מיליארדי בעלי חיים, פוגעת באיכות הסביבה על יד השמדת יערות הגשם וייצור פסולת, וגורמת לרעב בכך שהיא משתמשת באדמות פוריות של מדינות עניות לשטחי מרעה ולגידול תבואה כדי להאכיל בעלי חיים שמשמשים לבסוף לייצור מזון עבור הרשת.

 

"סמל לתאגידים הרסניים" 

 

תחילתו של הסיפור באמצע שנות השמונים כאשר קבוצה המכונה "לונדון גרינפיס" פתחה בקמפיין נגד מקדונלד'ס ופירסמה עלון הסברה תחת הכותרת "מה קורה עם מקדונלד'ס?", שכלל תיאורים של פעילות הרשת נגד בעלי חיים

ופגיעתה באיכות הסביבה. בעקבות כך הגישה מקדונלד'ס תביעה נגד הפעילים על הוצאת דיבה. המשפט נמשך 10 שנים ובשנת 1984 הוכרז יום מחאה נגד הרשת שהפעילים רואים בה סמל לתאגידים הרסניים שמנסה להשתיק את המחאה נגדה. התביעה הוגשה נגד מספר פעילים שחלקם הסכימו להתנצל על מה שהפיצו נגד הרשת ושניים לא הסכימו להביע התנצלות. המשפט הסתיים בכך שהם שהוטלו עליהם קנסות כבדים, הם סירבו לשלמם, הגישו ערעור וקיבלו קנסות מופחתים. גם קנסות אלה הם סירבו לשלם ומקדונלד'ס ויתרה על הקנס, במטרה לסיים את המשפט המתמשך. בשנה שעברה הגישו השניים ערעור לבית הדין של האיחוד האירופי בו טענו כי לא זכו לייצוג משפטי הולם בגלל שמדובר היה בתביעת דיבה וכן טענו שפגעו להם בחופש הביטוי. הפעילים זכו בטענות אלה.      

 

בארץ מקדונלד'ס מסרבת להגיב לפעילויות המפגינים.  

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים