שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות

  סוף עונה: רנו זוכה בדאבל

  אחרי ניצחון ומקום רביעי במירוץ שהציג במדויק את התנהלות עונת 2005 כולה, זכתה קבוצת רנו בתואר אלופת היצרניות במירוצי הפורמולה 1. מזל טוב

  כמה הבטחה הייתה במירוץ נעילת עונת הפורמולה 1 שנערך הבוקר בסין. שימו לב לאירוע. גם מיקום חצי-אקזוטי שראה רק מירוץ אחד עד היום אבל אינו מתקשה להביא 150,000 צופים למסלול. גם קרב יוקרתי בין מי שהפסיד את האליפות במו צמיגיו ומנועיו (קימי רייקונן) לאלוף הצעיר בהיסטוריה (פרננדו אלונסו). גם תחרות פתוחה על התואר - מנקודת מוצא כמעט שווה, פער של שתי נקודות בלבד - בין הקבוצה בעלת הניהול הנכון ביותר (רנו) לזו בעלת המכונית המהירה מכולן (מקלארן). מה עוד צריך?


  רנו על המסלול בסין. אלופת 2005 (צילום: רויטרס)

   

  בתחילה הכל נראה רגיל לגמרי. מכוניות מקלארן קבעו זמני הקפה סופר-מהירים, ונראו בטוחים לעמוד על השורה הראשונה לקראת הזינוק. מכוניות רנו היו שם, היישר מאחור. אלא שאז הגיע מקצה קביעת המיקום, ורנו הפתיעה את כולם כאשר בחרה להריץ את המכוניות עם מטען דלק נמוך. זה השתלם. אלונסו קבע את הזמן המהיר מכולם, ז'אקלרו פיסיקלה את הזמן השני בטיבו, תוך שהוא מותיר את רייקונן שלישי בלבד ומעניק לרנו מקומות 1-2 ראשונים העונה בזינוק. מושלם מבחינת רנו, מעולה מבחינת פלאביו בריאטורה, מנהל הקבוצה והשועל הערמומי ביותר על המסלול.

   

  חואן פאבלו מונטויה הבעייתי נאלץ לזנק מהמקום החמישי בלבד, אחרי ג'נסון באטון המהיר עם הב.א.ר. אלא שהכישלון הגדול של סוף השבוע – וכנראה העונה כולה - נרשם לחובתו של מיכאל שומאכר בפרארי. אלוף העולם לשעבר קבע אמנם את הזמן השישי בטיבו, אך תאונה מיותרת בדרך להתמקמות לקראת הזינוק(!) עם כריסטיאן אלברס במינארדי שפגע בו מאחור באופן תמוה. שומאכר שנשאל לפשר התאונה לא ידע לציין מי אשם בה, אבל בפרישתו מהמירוץ הוא יכול להאשים רק את עצמו. הנהג הגרמני זינק עם המכונית הרזרבית מרחבת הטיפולים, טיפס עד למקום העשירי, אך במהלך נסיעה מנהלתית אחרי המכונית הקוצבת בזמן המירוץ, ירד לשוליים וסיים כנראה את העונה הגרועה ביותר בקריירה.

   

  בינתיים היו העיניים נשואות לקרב בין הצהובים-כחולים של רנו לחיצי הכסף של מקלארן. הזינוק היה של רנו, אשר הצליחה לשמור את רייקונן ומונטויה - שעקף את באטון - מאחור. פיסיקלה, הנהג המשני בקבוצה של רנו, האט באופן ברור את מכוניות המקלארן תוך שהוא בוחר בקו נהיגה הגנתי, ואפשר לאלונסו לברוח בקצב של כשנייה להקפה לפנים. הפער בין אלונסו לשלושה הדולקים אחריו הגיע כמעט ל-20 שניות, אבל אז הגיע אירוע מייצג נוסף. מכסה ניקוז סורר התרומם בקרבת אבני השפה בפניה שמאלית מהירה.

   

  פיסיקלה התחמק ממנו, כך גם רייקונן, אך מונטויה שמצא עצמו צמוד למקלארן שלפניו כלל לא ראה אותו. המכסה פגע בתחתית המכונית, הסב לה נזק בלתי הפיך והכריח כניסה לרחבת הטיפולים. אחד הנהגים היותר-מוכשרים בסבב, כזה שיש הטוענים כי הוא אלוף עולם בפוטנציה אך גם אחד הפחות יציבים על המסלול, פרש לאחר מכן. מניות מקלארן צנחו בין-רגע, לא בפעם הראשונה באשמתו הישירה של מונטויה.

   

  שוב תאונה, הפעם של קרטיקיאן בג'ורדן, ושוב מכונית קוצבת. המובילים נכנסו פעם נוספת לתדלוק, מה שאפשר לאנשי רנו לבצע מהלך לא ספורטיבי נוסף, שהפעם גם הסתיים בעונש. פיסיקלה, שנכנס ממש לפני רייקונן, האט באופן ברור ולא הוגן, בניסיון לעכב עד כמה שניתן את נהג המקלארן. העונש – מעבר נוסף ללא עצירה ברחבת הטיפולים (שהתבטא באובדן של כ-20 שניות – לפיסיקלה. בסופו של דבר הוא חזר במקום הרביעי, מפסיד את המקום השלישי לרלף שומאכר במירוץ מוצלח עבור טויוטה.

   

  חמישי סיים כריסטיאן קלין המפתיע ברד-בול לפני פילפה מאסה בסאובר. ופרארי? גם רובנס באריקלו, במירוץ אחרון עבור האדומים סבל מסיום גרוע. הוא איבד את המקום השביעי אחרי שמרק וובר בוויליאמס וג'נסון באטון בב.א.ר עברו אותו.

   

  רנו סיימה את עונת 2005 בסגנון של מנצחים אמיתיים, עם מקום מקום ראשון במירוץ האחרון. היא סתמה בכך את כל הפיות והשיגה דאבל היסטורי מבחינתה אליפות נהגים ויצרנים. יותר מזה לא היו הצרפתים יכולים לבקש. מקלארן? היא זכאית לראות עצמה כחסרת המזל של העונה, יחד עם פרארי. אבל את המקום השני בוודאי שאיש אינו זוכר...

   

  גרנד פרי סין, התוצאות

   

  1. פרננדו אלונסו, רנו, 10 נקודות

  2. קימי רייקונן, מקלארן, 8 נקודות

  3. ראלף שומאכר, טויוטה, 6 נקודות

  4. ג'יאנקרלו פיסיקלה, רנו, 5 נקודות

  5. כריסטיאן קלין, רד בול, 4 נקודות

  6. פיליפה מאסה, סאובר, 3 נקודות

  7. מארק וובר, וויליאמס, 2 נקודות

  8. ג'נסון באטון, ב.א.ר, 1 נקודה

   

  טבלה סופית - אליפות הנהגים

   

  1. פרננדו אלונסו, רנו, 133 נקודות

  2. קימי רייקונן, מקלארן, 112 נקודות

  3. מיכאל שומאכר, פרארי, 62 נקודות

  4. חואן פבלו מונטויה, מקלארן, 60 נקודות

  5. ג'נקרלו פיסיקלה, רנו, 58 נקודות

  6. ראלף שומאכר, טויוטה, 45 נקודות

  7. יארנו טרולי, טויוטה, 43 נקודות

  8. רובנס באריקלו, פרארי, 38 נקודות

   

  טבלה סופית - אליפות הקבוצות

   

  1. רנו, 191 נקודות

  2. מקלארן, 182 נקודות

  3. פרארי, 100 נקודות

  4. טויוטה, 88 נקודות

  5. וויליאמס, 66 נקודות

  6. ב.א.ר, 38 נקודות

  7. רד בול, 34 נקודות

  8. סאובר, 20 נקודות

   

   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  אלונסו האלוף, שומאכר האומלל
  צילום: איי פי
  ynet רכב בפייסבוק
  לוח winwin
  מומלצים