שתף קטע נבחר

היסטוריה: איראן שיגרה לוויין ראשון לחלל

איראן הצטרפה למועדון יוקרתי כששיגרה לוויין ראשון לחלל. השיגור תוכנן להתבצע על גבי טיל איראני אולם לבסוף בוצע על גבי משגר רוסי מסחרי; המומחים מסבירים שהדבר מעיד על קושי בפיתוח טכנולוגיית הטילים האיראנית. כמו כן תוכנן שיגור של לוויין ריגול אולם הוא לא יצא לפועל לבסוף

איראן והעולם רשמו היום (ה') לעצמם ציון דרך משמעותי - הלוויין הראשון האיראני שוגר לחלל. בכך הופכת איראן למדינה ה-43 המחזיקה בנוכחות בחלל.

 

הלוויין בשם "סינה-1" שוגר באמצעות רקטה רוסית מבסיס הטילים פלסצק בצפון רוסיה, יחד עם עוד שבעה לוויינים מסין, נורווגיה, בריטניה, גרמניה, יפן, רוסיה והאיחוד האירופי.

 

על פי הדיווחים בכלי התקשורת הרוסיים, מדובר בלוויין המבוסס על טכנולוגיה סינית שהורכב ברוסיה, ונועד לשימושי מחקר והתנסות טכנולוגית. על פי דיווח ב-BBC, הוא מצוייד במצלמה שתאפשר לו לצלם את איראן ולעקוב אחרי אסונות טבע בעולם.

 

מנהל התעשיות האלקטרוניות של איראן, איברהים מחמודזאדה, אמר ל-BBC שהלוויין הוא תולדה של שנות מחקר רבות והוא נועד לעקוב אחר החקלאות והמשאבים הטבעיים של איראן. הוא הדגיש כי מדובר בשלב ראשוני בלבד של תוכנית החלל האיראנית.

 

התיכנון המקורי היה לשגר את הלוויין על גבי משגר המבוסס על טכנולוגיית טילי ה"שיהאב" האיראניים (שמקורם בטכנולוגיה צפון קוריאנית). פרשנים ציינו שהעובדה שהשיגור נדחה מספר פעמים ולבסוף בוצע באמצעות טיל רוסי מעידה שהטכנולוגיה האיראנית נתקלת בבעיות פיתוח. 

 

מומחי ביטחון דיווחו לאחרונה כי השיגור היום היה אמור לכלול לוויין איראני נוסף, לוויין ריגול בשם מסבח (פנס), אולם ככל הנראה תקלות מנעו את השיגור לפי שעה.

 

תוכנית החלל הצבאית האיראנית הושקה בשנת 1998 כששר ההגנה דאז, האדמירל עלי שמחאני, הכריז על תוכנית לפיתוח טילים בליסטיים לטווח בינוני בשם "שיהאב 4". הוא אמר אז שהטילים יוכלו לשגר לוויינים לחלל, ועורר דאגה רבה בקרב מדינות במערב, שחששו מפני יכולת חלל עצמאית איראנית.

 

מאז, על פי הדיווחים, נטשה איראן את התוכנית לפיתוח "שיהאב 4" ותחת זאת קידמה את הפיתוח והניסויים בטיל "שיהאב 3" מדגם חדש, בעל טווח גדול יותר.

 

הפיתוח הטכנולוגי האיראני מעורר דאגה במדינות המערב ובישראל, מחשש שהמשך הפיתוח יאפשר לאיראן לפתח טילים מדוייקים לטווחים גדולים יותר, המסוגלים לפגוע לא רק בישראל אלא גם במטרות באירופה. רק אתמול אמר נשיא איראן בנאום בטהרן כי "יש למחוק את ישראל מעל המפה" - התבטאות שגררה ביקורת בינלאומית חריפה.

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: איי אף פי
טיל "שיהאב 3" איראני. קשיים טכנולוגיים
צילום: איי אף פי
מומלצים