שתף קטע נבחר

מסתמן: רוב נגד מינוי אולמרט, בוים ובר-און

שעות ספורות לפני פתיחת מושב החורף, נראה כי שבעה חברים בליכוד, בהם נתניהו, יצביעו נגד מינוי חבריהם לשרים. בסך הכל צפויים 61-62 חברי כנסת להצביע נגד שרון לעומת 55 תומכים. אתמול הבהיר שרון: "אם נצטרך להביא שוב את עניין השרים להצבעה - זה יהיה בדיוק באותו הרכב"

הפסד לראש הממשלה בפתיחת מושב החורף? שעות ספורות לפני מבחן הכוח שלו - אישור מינוי השרים היום (ב') בכנסת - עולה כי 61 -62 חברי כנסת צפויים להצביע נגד מינוי רוני בר-און וזאב בוים לשרים ומינוי קובע לשר אהוד אולמרט כשר אוצר. בין המתנגדים גם שבעה חברים ב"מורדי" הליכוד, בהם שר האוצר לשעבר נתניהו. 55 חברי כנסת צפויים להצביע בעד המינויים.

 

אמש הודיע ראש הממשלה שח"כ בר-און הוא מועמדו לתפקיד שר התעשייה, המסחר ותעסוקה (תמ"ת), במקומו של השר אהוד אולמרט, שאמור להתמנות כשר אוצר קבוע. גם סגן השר בוים אמור להשתדרג לתפקיד שר, ולשמש כשר הקליטה. השרה ציפי ליבני, שתמשיך להחזיק בתיק המשפטים, תקבל גם את האחריות לרשות השידור. במערכת הפוליטית מתחזקת ההערכה כי במידה שראש הממשלה יפסיד היום בהצבעה על מינוי השרים יביא לאישור הכנסת שבוע אח"כ את מינויו של אולמרט לשר אוצר קבוע.

 

ובכל זאת עד לדקה ה-90 מתנהלים מגעים לאשר בכל זאת את המינויים. בין השאר מתנהל מו"מ שקט עם חברי סיעת ש"ס במטרה לשכנע אותם כי חלק מהח"כים ייעדרו מהמליאה בזמן ההצבעות. ח"כ אלי ישי מצידו הודיע כי כל סיעתו תצביע נגד במידה שמינוי השרים יגיע לכנסת כמקשה אחת.

 

לחץ הופעל גם על יו"ר שינוי, ח"כ טומי לפיד, להצביע בעד שרי הליכוד, אך זה יתקשה ככל הנראה במעמדו החדש כיו"ר האופוזיציה לעזור לחברו הטוב, אהוד אולמרט, להתמנות לשר אוצר קבוע.

 

הח"כים החרדים צפויים להצביע בעד מינוי השרים. הרב יוסף שלום אלישיב, מנהיג הזרם הליטאי, אישר לחברי סיעת "דגל התורה" לתמוך במינוי השרים בהסבר כי "אנו מחויבים להכרת הטוב של אהוד אולמרט". גם שלושת חברי אגודת ישראל יתמכו במינוי השרים החדשים.

 

שרון לח"כים בליכוד: לא אתכופף בפני המורדים

 

אתמול, ב"גיבושון" שערך לחבר הסיעה, הדגיש ראש הממשלה כי "אם נצטרך להביא את נושא השרים שוב להצבעה - זה יהיה בדיוק באותו הרכב". עם זאת ציין כי "הגיע הזמן להפסיק את הקטטות, המהומות והמאבקים ולנסות, חרף הבדלי ההשקפות, לאחד את הליכוד".

  

בצל המשבר והקרע המעמיק בליכוד סביב אישור מינוי השרים החדשים היום בכנסת, הופיעו 32 חברי כנסת ושרים מתוך 40 חברי הסיעה ל"גיבושון". לא הופיעו חברי הכנסת בנימין נתניהו, עוזי לנדאו, מיכאל רצון, דוד לוי, נעמי בלומנטל, יולי אדלשטיין וכן השר צחי הנגבי, שדווקא לא נמנה על שורות המורדים. מי שכן הגיע זכה להגיע לבית שרון נהנה מתפריט עשיר שכלל סלט חומוס, עלי גפן, קבבים, כרוב ממולא, סלט אבוקדו וסלט כרוב. 

 

לצד הסעודה הדשנה, שרון אמר לח"כים כי "השנה יהיה נסיון להגיע להסדר מדיני, לקיים מלחמה בעוני, באלימות ולהשקיע בחינוך ובנושאים נוספים. אני מתכוון לעשות מאמץ כדי שנצא מהמחלוקות המיותרות. אי אפשר לחזור למצב שבו היינו. אחרי מה שעברנו אין לי סבלנות לעבור זאת שוב ואני מקווה שלא יהיה בזה צורך".

  

בסביבתו של ראש הממשלה הביעו שביעות רצון מכמות הח"כים והשרים שהגיעו וציינו כי הוא נפתח באווירה טובה ונעימה. גורמים בסביבתו של שרון ציינו את העובדה כי רבים מן "המורדים" שמתכוונים להצביע היום נגד מינויי השרים, כן הופיעו לגיבושון, בהם חברי הכנסת אהוד יתום, משה כחלון, גלעד ארדן, יחיאל חזן וחיים כץ.

 

ממש במקביל ל"גיבושון" נפגשו "המורדים" האחרים עם מפוני גוש קטיף בירושלים. בכנס, שיזם חבר הכנסת עוזי לנדאו, השתתף גם יו"ר הכנסת. ריבלין הציע לבחון תיקוני חקיקה לחוק "פינוי-פיצוי" במטרה לזרז את מתן הפתרונות למפונים. לנדאו הודיע כי יעלה היום בישיבת סיעת הליכוד שאלות לראש הממשלה וידרוש התגייסות כללית של הסיעה לטובת המפונים.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
שרון. לא אתכופף
צילום: איי פי
צילום: אלכס קולומויסקי
בר-און. בדרך לתמ"ת?
צילום: אלכס קולומויסקי
בוים. בדרך לקליטה?
צילום: עופר מאיר
ישי. להפריד ההצבעות
צילום: עופר מאיר
צילום: אלכס קולומויסקי
לפיד. יצביע נגד החבר אולמרט?
צילום: אלכס קולומויסקי
מומלצים