שתף קטע נבחר

שרון: ישראל תמשיך לפגוע במחוללי הטרור

מליאת הכנסת פתחה את מושב החורף על רקע דחית האיום בקריסת הממשלה בשבוע, והח"כים התפנו לשמוע את נאום הנשיא וראש הממשלה. "בימים האחרונים קיבלנו תזכורת למציאות האזורית רוויית השנאה לישראל", אמר שרון. "קריאתו של נשיא איראן למחוק את ישראל מהמפה מבטאת מה שרבים באזור רוצים אך מפחדים לומר בגלוי". בנושא החברתי הבטיח תוצאות למאבק בעוני "בטווח הזמן הקצר"

הדרמה נדחתה בשבוע, והח"כים פתחו מושב: ראש הממשלה, אריאל שרון, פתח אחר הצהריים (יום ב') את מושב החורף של הכנסת בנאום מדיני כמעט-מפוייס, מבלי לדרוך על אף יבלת. שרון הופרע בקריאות ביניים, בעיקר כשדיבר על הנושא החברתי והבטיח תוצאות למאבק בעוני "בטווח הזמן הקצר".

 

בפתח נאומו אמר שרון: "אחרי החגים הגיע ואני שמח לעמוד כאן שוב, בניגוד אולי לרצונם של כמה מחברי הבית הזה, ולדווח לכנסת על פעולות הממשלה הצפויות לתקופה הקרובה. בימים האחרונים קיבלנו תזכורת למציאות האזורית רוויית השנאה לישראל, קריאתו של נשיא איראן למחוק את ישראל מהמפה מבטאת מה שרבים באזור רוצים אך מפחדים לומר בגלוי. כוונות הרצח שלהם מתבטאות יומיום בפיגועי זדון מעין אלה שכוונו נגדנו בשבוע האחרון".

 

שרון אמר כי משלחי הטרור אינם זקוקים לסיבות ותירוצים אלא רק להזדמנות והוסיף כי ישראל "תמשיך להגן על עצמה ולפגוע במחוללי הטרור. אין לנו ברירה". שרון ציין כי ישראל פעלה להקל על שגרת חיי הפלסטינים כל עוד נשמר השקט היחסי והוסיף כי נראה שינוי חיובי במעמד ישראל בזירה הבינלאומית. "יש הבנה גוברת לצורך של ישראל להגן על עצמה מפני איומים שונים - החל בטרור וכלה באיום הגרעיני". בהקשר זה הזכיר שרון את הדיון שתקיים היום מועצת הביטחון בנושא הסורי.

 

בנושא החברתי אמר שרון כי "הממשלה אינה מתכוונת לשקוט על שמריה ולחכות שיום יבוא. לצד המשך הפעילות הביטחונית והמדינית שנועדה למנוע טרור ולתת תקווה לשלום, יש לנו משימות רבות גם בפנים. בשבועות הקרובים תניח הממשלה את תקציב המדינה על שלחן הכנסת. התקציב הזה יבטא את סדר העדיפויות הלאומי שקבעה הממשלה". שרון גם הבטיח תוצאות למאבק בעוני ואמר "הנחיתי לבצע צעדים אשר יביאו תוצאות כבר בטווח הזמן הקצר". כשדיבר בנושא הזה, הופרע שרון בקריאות ביניים.

 

פיתוח? בהחלט בגושי ההתיישבות

 

"בשבועות הקרובים נביא לאישור הממשלה תכנית שגובשה במשרדי, במשרד המשנה לראש הממשלה ובמשרד האוצר, לחיזוק ופיתוח מואצים של הנגב בעשור הקרוב. התכנית הזו תהווה דוגמה לשינוי סדרי העדיפויות של הממשלה הכולל מתן עדיפות לנגב, לגליל ולירושלים רבתי", אמר ראש הממשלה. בנימה מחוייכת הוסיף: "לא הזכרתי כאן את כל המקומות אבל בהכירי את הכנסת ברור שיש לי מארבים גם כאן, כן? אז אני רוצה לומר לכם שבדברים האלה אני בהחלט כולל את בקעת הירדן, את גושי ההתיישבות, את אזורי הביטחון ואת רמת הגולן".

 

נשיא המדינה, משה קצב, אמר בנאומו כי "בשנה האחרונה התחוללו שינויים ניכרים בחיי מדינה ישראל בעקבות הפינוי. הדמוקרטיה עמדה במהלך הפינוי במבחן קשה. המראות היו קשים ומכאיבים... אך התגובות הקשות שמפניהן חששנו לא התממשו".

 

קצב הצדיע לרבנים שמנעו את המראות הקשים ואמר כי "שעתנו הקשה היתה גם שעתנו היפה". קצב קרא להימנע מנקיטת צעדים וסנקציות נגד ישיבות ההסדר ואמר כי אין להמעיט בתרומתן. בהמשך גינה את הפגיעה בסמח"ט שומרון לפני ימים אחדים וקרא להזדרז בהשלמת מתן הסיוע למפונים. הוא קרא למפונים "לשים קץ לדיבורים על בדלנות" ו"לשוב ולהתחבר" למדינה. בתחום המדיני אמר קצב כי "הפלסטינים עדיין אינם מכירים בערכם של הוויתורים ההיסטורים שעשתה מדינת ישראל".

 

קולו של היו"ר ריבלין רעד

 

יושב ראש הכנסת, ראובן ריבלין, שקולו רעד במהלך הנאום, פתח את המושב וחזה בחירות קרובות: "הסערה הגדולה ההיסטורית מאחורי הכנסת וכל מעייניה נתונים לכנסת ה-17. אין זה משנה אם יהיו הבחירות הבאות בחורף או באביב... ריחן של הבחירות מתקרב ומרחף מעל כל מה שייעשה כאן בכנסת". ריבלין הקדיש חלקים נרחבים מנאומו ליישום ההתנתקות וכינה אותה "דרמה גדולה שזיעזעה את המדינה". הוא הזכיר כי היה מי שקרע את בגדיו לאור החלטת הכנסת על ההתנתקות אך גם ציין את החיבוק שהתרחש באותו ערב בין ח"כ צבי הנדל (האיחוד הלאומי) לח"כ חיים אורון (ג'ומס) מהכנסת, והביע תקווה שזו ההתרחשות שתחרט מאותו ערב.

 

מוקדם יותר, לאחר התייעצות שקיים, החליט ראש הממשלה אריאל שרון כי ההצבעה על מינוי השרים החדשים תידחה בשבוע. ההצבעה אמורה היתה להתקיים בפתיחת מושב המליאה אך שרון לא הצליח לגייס רוב.

 

בפתיחת ישיבת סיעת הליכוד, הודיע ראש הממשלה כי הוא דוחה את ההצבעה בשבוע: "רציתי להביא לידיעתכם שאמש דיבר איתי ח"כ איתן וביקש ממני לדחות את ההצבעה בנושא המינויים לשבוע. הוא נימק זאת כי ברצונו לנסות ולגשר על מנת להגיע להידברות עם המורדים. בשיחה שקיימתי עם יו"ר הקואליציה, גדעון סער ועם ח"כ איתן הודעתי שאני מקבל את עניין הדחייה. בעוד כשבוע אני מתכוון להביא בדיוק את ההחלטה שרציתי להביא עכשיו, מינוי השרים, כמקשה אחת. אני מקווה שמיקי וגדעון יפעלו וינסו לראות איך בכל זאת אפשר לעשות את זה".

 

ח"כ מיכאל איתן סיפר ל-ynet שהגיע אמש לגיבושון שקיים רה"מ במטרה אחת ברורה: לשכנעו למשוך את ההצעה, לטובת ניסיון הידברות ומציאת פשרה בינו למורדים.

 

"דיברתי עם רה"מ באופן אישי והפצרתי בו שידחה את ההצבעה", סיפר, "אם אתה יודע שאתה הולך להפסיד, אז תפסיד בשבוע הבא ותן לי שבוע שבו אני בטוח כי אוכל להביא להסכם פשרה. 'מה בוער לך להפסיד דווקא היום?' שאלתי אותו. מצאתי נכונות אצל המורדים להגיע להסכם שיבטיח המשך עבודה משותפת בתקופת המושב, אז מדוע להחמיץ את ההזדמנות. תן צ'אנס".

 

איתן סיפר, ששרון הבטיח לו לשקול את ההצעה, ולכן בליכוד היו בטוחים כבר משעות הבוקר שינהג כפי שעשה במרץ כאשר ברגע האחרון , כשהבין שהוא בדרך להפסד, משך את מינוי השרים.

 

ח"כ אברהם פורז (שינוי) אמר בתגובה לדחיית ההצבעה כי: "ראש הממשלה הוכיח שהוא לחיץ היום יותר מתמיד. כפי שהתקפל היום הוא יתקפל עד סוף הקדנציה. מוטב לו ללכת לבחירות עכשיו כדי שלמדינת ישראל תהיה ממשלה יציבה שמסוגלת לתפקד".

 

גם יו"ר המפלגה יוסף לפיד, הצטרף למתקפה: "זו הוכחה נוספת לחוסר יכולתה של הממשלה לתפקד ולצורך להליכה לבחירות בהקדם. ראש ממשלה שאינו מסוגל לגייס את קולות סיעתו בהצבעה חשובה כמוהו כפושט רגל פוליטי".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: איי אף פי
שרון, רגע לפני הנאום
צילום: איי אף פי
צילום: איי אף פי
עם אולמרט. בינתיים שר זמני
צילום: איי אף פי
צילום: סבסטיאן שיינר
פותחים עונה. המליאה
צילום: סבסטיאן שיינר
מומלצים