שתף קטע נבחר

מזוז לשרון: יש למנות שר אוצר בתוך שבוע וחצי

היועץ הבהיר לראש הממשלה כי על פי חוק יש למנות בימים הקרובים שר אוצר קבוע. הבעייה של שרון: איך משיגים את הרוב בכנסת

מינויו של אהוד אולמרט כשר אוצר גורם לאריאל שרון כאב ראש, בנוסף לכאב הראש שפוקד אותו בימים אלה בשל התסבוכת המפלגתית שבה הוא שרוי בליכוד: היועץ המשפטי לממשלה, מני מזוז, הבהיר אתמול (יום ב') למזכיר הממשלה, ישראל מימון, כי על שרון למנות שר אוצר קבוע בתוך שבוע וחצי.

 

בפני ראש הממשלה עומדות כרגע שתי אפשרויות בלבד על פי החוק - האחת, מינוי קבוע שיאושר על ידי הכנסת וזה חייב להתבצע עד ל-9 בנובמבר, אז ימלאו שלושה חודשים להתפטרותו של שר האוצר הקודם בנימין נתניהו והכנסת אהוד אולמרט כשר מחליף במקומו. האפשרות השנייה - רה"מ מתפטר, מפזר את הכנסת ומכריז על ממשלת מעבר וכך יכול למנות שרים ללא אישור הכנסת.

 

כרגע נמצא שרון בבעיה מכיוון שאינו מצליח לאשר בכנסת מינוי של שר קבוע. בסביבתו של שרון חשבו כי ניתן יהיה למנות מחליף נוסף לעוד שלושה חודשים ואולם מזוז הבהיר שהליך זה לא יוכל להתבצע כיוון שהחוק קובע במפורש שמינוי המחליף הוא ל-3 חודשים בלבד ולא מעבר לכך.

 

גם אפשרות נוספת, שעליה חשבו אנשי שרון, פסל היועץ מזוז כשקבע שתיק האוצר לא יוכל לחזור לרה"מ וכי חייבים את אישור הכנסת. בחוק ישנה לאקונה כיוון שאינו מתאר מצב בו רה"מ אינו מצליח למנות שר קבוע.

 

מזכיר הממשלה פנה אתמול ליועץ המשפטי לממשלה וביקש חוות דעת מה יקרה במידה שהכנסת לא תאשר את המינוי הקבוע ורה"מ לא יכריז על פיזור הכנסת.

 

במשרד המשפטים יעמלו בימים הקרובים על חוות הדעת שתקבע במידה רבה לא רק את עתיד משבצת שר האוצר אלא את גורל ממשלת שרון כולה.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: גיל יוחנן
מזוז. כאב ראש לשרון?
צילום: גיל יוחנן
צילום: אלכס קולומויסקי
אולמרט. שר אוצר קבוע?
צילום: אלכס קולומויסקי
מומלצים