שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות
  זירת הקניות
  "שיאן השכר" פרופ' אפלבאום יוצא לפנסיה
  פרופ' אפבלבאום, שהקים את מחלקת ניתוחי הלב בסורוקה ועמד בראשה 13 שנים, היה "שיאן השכר" במגזר הציבורי לשנת 2002, עם שכר של 108 אלף שקל לחודש. אפלבאום: "נושא של תלוש השכר הוא קוריוז; היתה פה חדירה לא מרוסנת לצנעת הפרט"

  לאחר 13 שנים בהן ניהל את מחלקת ניתוחי הלב בבית החולים סורוקה בבאר-שבע ו-40 שנות עיסוק ברפואה, יוצא פרופ' עזאי אפלבאום לפנסיה. במהלך שנותיו בסורוקה ביצע אפלבאום יותר מ-5,000 ניתוחי לב, והקים כמעט מאפס את מחלקת ניתוחי הלב המשרתת מאות אלפי אנשים בנגב. אך רוב הציבור יזכור אותו, כנראה, כ"שיאן השכר" במגזר הציבורי לשנת 2002.

   

  ב-2002 פרסם הממונה על השכר באוצר כי שכרו החודשי של פרופ' אפלבאום עומד על 108 אלף שקלים, ומורכב מניהול מחלקה, עבודה במרפאות קהילתיות ו-40% עבודה נוספת. בדו"ח השכר של 2003 ירד פרופ' אפלבאום למקום השלישי עם שכר של 76 אלף שקלים לחודש.

   

  "אני חושב שהנושא של תלוש השכר הוא קוריוז", אומר פרופ' אפלבאום. "אנשים, ובטח תושבי באר-שבע והאזור, זוכרים ויזכרו יותר מזה. זו אפיזודה.
  פרסום הנתון הזה כואב לי מאספקט אחד בלבד, כי היתה פה חדירה לצנעת הפרט בצורה בלתי מרוסנת".

   

  לפני 13 שנה המחלקה לניתוחי לב בסורוקה היתה מחלקה קטנה, שביצעה צינתורים בהיקף קטן. "מחלקת האם" שסיפקה לה ייעוץ מקצועי רחב היתה המחלקה לניתוחי לב בהדסה, שם עבד פרופ' אפלבאום. המעבר שלו לנגב הוא, לדבריו, החלטה אידיאולוגית. "הקמתי כאן מחלקה יש מאין. תכננתי את המחלקה, עזרתי בבנייתה, בחרתי והדרכתי את הצוות. מאד נהניתי ואני ממשיך עם תחושה שעשיתי משהו בחיים שלי".

   

  לאחר הפרישה לא מתכנן פרופ' אפלבאום לפנות לפרקטיקה פרטית, הוא עדיין לא החליט על המשך דרכו ואחת האפשרויות היא המשיך ולפעול במסגרת בית החולים סורוקה.

   

  קשה לגייס רופאים טובים בפריפריה

   

  לדברי פרופ' אפלבאום, הרופאים בפריפריה וגם בסורוקה הם רופאים מצויינים, אבל הוא מודע לקושי לגייס רופאים טובים. "רמות השכר הן נקודה מכריעה בבחירת מקום עבודה. כל מי שצריך להתנתק מהמרכז עושה את זה בכאב לב גדול. צריך להשקיע מאמץ כדי להביא רופא טוב מהמרכז. סטודנט לרפואה שבוחר את דרכו נוטה להחליט לא רק לפי איכות בתי החולים, אלא הולך למרכז הארץ".

   

  שנתיים לאחר שנכנס לתפקיד ערך משרד הבריאות סקר השוואתי שבדק את שיעורי התמותה במחלקות לניתוחי לב בבתי החולים בארץ. מהממצאים שפורסמו ב"הארץ" התברר שבמחלקה של פרופ' אפלבאום נמצאו 7% תמותה, שיעור תמותה מהגבוהים בארץ ומעל לתקן. בשנה שלאחר הפרסום ירד הנתון ל-2% תמותה בלבד.

   

  פרופ' אפלבאום סירב לתת נתונים מדויקים, אבל לדבריו הנתונים בסקר לא היו מדויקים והמצב במחלקתו הוא טוב. "אנחנו בודקים את עצמנו בהשוואה למרכזים הטובים בעולם".

   

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  צילום: חיים הורנשטיין
  פרופ' אפלבאום: יוצא לפנסיה
  צילום: חיים הורנשטיין
  מומלצים