שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות
  זירת הקניות
  הצעה: רופאים יטבלו ידיים ביוגורט במקום לרחוץ בסבון
  חוקר מהאוניברסיטה העברית טוען כי תנאי ההיגיינה שאליהם התרגלנו בבתי-החולים יוצרים חיידקים קטלניים העמידים לאנטיביוטיקה. ההצעה: שמנתחים ורופאים יחטאו ידיים ומכשירים בחיידקים הטובים שביוגורט

  היוגורט נחלץ לעזרת הרפואה: פרופ' מרק שפיגלמן, מומחה למחלות מידבקות וטרופיות באוניברסיטה העברית, טוען כי חיטוי באמצעות חיידקים ידידותיים, כמו אלה שביוגורט, עשוי למנוע את התפתחותם של זני חיידקים אלימים העמידים לאנטיביוטיקה. מאמרו של שפיגלמן פורסם בכתב העת של איגוד הכירורגים באנגליה.

   

  פרופ' שפיגלמן מתייחס לדו"ח שפורסם באחרונה ב-BBC, לפיו נמצאו עדויות על זיהומים חיידקיים במטופלים בבתי-חולים ציבוריים בבריטניה (החמורים
  ביותר באירופה), בעיקר זיהומים של החיידק הקטלני MRSA (סטפילוקוקוס אוראוס עמיד מתיצילין). על אף שהחיידק מסתובב זה 40 שנה, הוא עדיין מצוי אך ורק בבתי-חולים.

   

  לדבריו של שפיגלמן, ההקפדה על שימוש באנטיביוטיקה ועל קרצוף הידיים בסבון מחטא (אנטיספטי) עשויה למעשה לגרום להתפתחות צורות אלימות יותר של חיידקים שיפגעו במטופלים. זאת משום שצעדי מנע אלו משמידים את החיידקים המועילים בעוד שהחיידקים ה"רעים" לומדים לשרוד לאחר שהם מסתגלים לאמצעים המופעלים נגדם.

   

  מאחר שזנים שונים של חיידק אינם נמצאים בדרך כלל על אותם משטחים, עדיף, אומר פרופ' שפיגלמן, לאפשר לחיידקים ה"טובים" לחיות בסביבת בית החולים וכך ליצור סוג של הגנה טבעית נגד הזנים הקטלניים.

   

  בתי-חולים ללא אנטיביוטיקה

   

  לבחינת השערותיו, הציע שפיגלמן לבצע ניסוי של בתי-חולים חופשיים מאנטיביוטיקה שבהם חיידקים בלתי מזיקים יחיו בחופשיות מבלי שייווצר "תמריץ" סביבתי להתפתחותם של זנים אלימים יותר. מטופלים שיזדקקו לאנטיביוטיקה, הוא אומר, יועברו לבתי-חולים אחרים (שבהם ניתנת אנטיביוטיקה, כמקובל). רופאים בבתי-חולים חופשיים מאנטיביוטיקה לא ייכנסו לבתי-חולים שמשתמשים בהם באנטיביוטיקה.

   

  בהתאם לכך הוא מציע שרופאים יטבלו ידיהם בתמיסות רוויות בחיידקים בלתי מזיקים, כמו "יוגורט ביו-פעיל", לאחר שירחצו את הידיים בחומר חיטוי. גישה זהה יש לאמץ, לטענתו, כאשר מטפלים בחולים העוברים ניתוח.

   

  "הרעיון עלול להישמע אבסורדי", מודה שפיגלמן, "אך אי אפשר להתעלם מהעובדה שהחיידק הקטלני MRSA הפך נפוץ דווקא בבתי-חולים – בישראל כמו גם בבריטניה – היכן שנמצאת רוב האנטיביוטיקה המתקדמת ונעשים מאמצי חיטוי קפדניים. מחובתנו להתחיל לטפל בגורם ולא בתוצאה של מחלה זו".

   

   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  צילום: סי די בנק
  זכרת לרחוץ ידיים ביוגורט?
  צילום: סי די בנק
  שלום דוקטור
  מחשבוני בריאות
  פורומים רפואיים
  מומלצים