שתף קטע נבחר

לקראת ההצבעה על מינוי השרים: לשרון אין רוב

פחות מיממה להצבעה בכנסת על מינוי השרים אהוד אולמרט, רוני בר-און וזאב בוים, ולשרון עדיין אין רוב. למרות זאת, הוא מתעקש להביא את המינויים לאישור כמקשה אחת. רבים מהמורדים מתכוונים להצביע נגד המינויים. מקורבי רה"מ: "הם רוצים לפתוח דף חדש בליכוד? שיתחילו הבוקר". ואולי הפתרון טמון במינוי "שר לענייני מפונים"?

האם הכנסת שוב תנחיל מפלה לשרון? ראש הממשלה אריאל שרון יעמוד הערב (יום ב') בפני מבחן כוח נוסף בכנסת, כאשר יביא לאישור הח"כים את מינויים של אהוד אולמרט, זאב בוים ורוני בר-און לשרים. על הנייר, נראה שמצבו של שרון אינו מנבא טובות, והפער לרעתו עומד סביב 10 חברי כנסת. אם לא יאושרו המינויים כמקשה אחת, כפי שמתעקש שרון, יש להניח שהוא יביא להצבעה חוזרת רק את מינויו של אולמרט לשר אוצר, ואילו המינויים האחרים יידחו - אולי ליום שלישי, ואולי למועד לא ידוע.

 

בכך יאותת שרון לתומכיו בר-און ובוים - "עשיתי הכל למנותכם, אבל הממשלה הזו לא תוכל להתקיים ללא שר אוצר". ראש הממשלה עצמו התייחס לנושא בתום פגישת עדכון עם נשיא המדינה, משה קצב: "אני מתכוון להגיש כמקשה אחת את נושא מינוי השרים. איני רוצה לעמוד באותו מצב שעמדתי בעבר. צריך לנהל את המדינה ואת הסיעה". שרון סירב להתייחס לצעדים שבכוונתו לנקוט אם ינחל כישלון בכנסת.

 

"אני מקווה שההצבעה תעבור בכנסת כפי שאציע אותה, איני רואה שום סיבה שלא לבצע את החלטת הממשלה. טוב שיש הידברות בין הצדדים, אבל צריך לקבוע את סדרי ניהול המדינה וסדרי הסיעה, והדבר הזה צריך להתנהל ממחר. כשאביא לכנסת את ההצבעה, אביא אותה כמקשה אחת", אמר שרון.

 

הדיון במליאת הכנסת יתחיל בשעה 16:00 בהצעות אי-אמון של סיעות האופוזיציה. מיד אחר כך יובא לאישור חברי הכנסת מינוי השרים. מערך הכוחות בכנסת מלמד על פער של כ-10 ח"כים לרעתו של ראש הממשלה, כאשר לשרון לא נותר מרחב לתמרון פוליטי.

 

בין המתנגדים ה"בטוחים": בנימין נתניהו, עוזי לנדאו, נעמי בלומנטל, מיכאל רצון, דוד לוי, אהוד יתום ואיוב קרא. יולי אדלשטיין צפוי לפגוש את ראש הממשלה ולהגיש לו "מסמך פתרונות למפונים", וייתכן שתגובת שרון תשפיע על אופן הצבעתו. גלעד ארדן ויובל שטייניץ הודיעו שיצביעו נגד המינוי, אך ייתכן שיימנעו ברגע האחרון. בנוסף להם, צפויה לשרון התנגדות מכיוון עמיר פרץ, עמרם מצנע ואילנה כהן.

 

עדיין לא ברור כיצד יצביע ח"כ יוסי פריצקי, התומך במינויים של בוים ובר-און, אך מתנגד למינוי אולמרט לשר אוצר ("לא מחזיק ממנו"). גם ח"כ דוד טל (עצמאי) ומיכאל נודלמן (האיחוד הלאומי) מתנדנדים.

 

"רוצים חוקי משחק חדשים? אז גם בהצבעה הזו"

 

בהקשר זה, ראוי לציין שח"כ ארדן מתכוון להעלות היום בסיעת הליכוד הצעה למנות שר נוסף שכל תפקידו לדאוג לפתרונות עבור המפונים. הצעתו של ארדן לא נשללת על הסף ולראש הממשלה תינתן אפשרות להעניק תיק בממשלה גם למתנגדיו מבית. בקרבת שרון מאותתים שהתרשמו ש"המורדים רוצים לפתוח דף חדש". עם זאת הם מבהירים באותה נשימה: "יחסי הכוחות לרעתנו, אין לנו שפנים בכובע".

 

כשנשאלו על האפשרות ששרון יפסיד בהצבעה על מינוי שלושת השרים החדשים, אמרו בסביבת שרון: "אנחנו לא מפצלים את ההצבעה בשום אופן, כי חשוב לנו לדעת מה מאזן הכוחות בתוך הליכוד - מי בעד מי נגד. צריך לבחון את הדברים בזמן אמת, ולא בתיאוריה. ראש הממשלה החליט להביא להצבעה את שלושת השרים כמקשה אחת, זו גם החלטת הממשלה, וחשוב לדעת מי מצביע נגד החלטת ממשלה. שרון התחייב בפני השרים המיועדים, ובעוד כמה שעות נדע אם הממשלה יכולה להתנהל או לא".

  

בסיעת הליכוד מתגבש רוב מוצק להסכם הפשרה שגיבשו ח"כ מיכאל איתן וגדעון סער, אך המורדים עושים הפרדה מוחלטת בין המסמך לבית ההצבעה על המינוי. בשעה 14:00 תתכנס סיעת הליכוד ולדינמיקה שתיווצר שם, תהיה השפעה על ההצבעה במליאה.

 

מקורבי ראש הממשלה מתייחסים למסמך הפשרה שהגישו חברי הכנסת "המתווכים" איתן וסער: "לא ישבנו עדיין עם ראש הממשלה לגבי המסמך עצמו אולם

עצם היוזמה חיובית. צריך לזכור שהיוזמה לא נולדה רק כדי להסדיר את החיים בליכוד. איתן ביקש מראש הממשלה שבוע כדי לנסות ולהביא רוב למינוי השרים.

 

"לא ייתכן שהמורדים יגידו עתה כי מסמך ההבנה יחול רק אחרי ההצבעה, זה פשוט לעשות צחוק מהעבודה. הם רוצים כללי משחק חדשים, בבקשה - החל מהבוקר. המורדים קיבלו את המסמך אבל הם אומרים שהוא לא חל על ההצבעה, אז למה היו כל הריצות? מה הועילו חכמים בתקנתם. רוצים דף חדש? החל מהבוקר".


פורסם לראשונה 06/11/2005 22:21

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: איי אף פי
שרון ואולמרט בכנסת
צילום: איי אף פי
בוים. יצטרך לוותר?
צילום: ארכיון ידיעות אחרונות
רוני בר-און
צילום: ארכיון ידיעות אחרונות
מומלצים