שתף קטע נבחר

קריאה בכנס הימין: "לא להתגייס לצבא"

לראשונה מאז תוכנית ההתנתקות התכנסו אלפי פעילי ימין בירושלים, תחת הכותרת "לא נשכח ולא נסלח". במפגן מרשים של כוח קראו הפעילים שלא להתגייס, וגייסו בעצמם חיילים למערכה הבאה: "המערכה ביו"ש החלה"

"לא להתגייס לצה"ל עד אשר יחזור להיות צבא הגנה לישראל" - כך קרא הערב (יום ד') מי ששימש בעבר כדובר מועצת חוף עזה, ערן שטרנברג, בעצרת פעילי ימין שבה השתתפו אלפים. "מי שביצע את הפשע של תוכנית העקירה הוא קודם כל הצבא. אם תינתן פקודה בלתי חוקית, אני קורא לכם, לנוער, לחייך ולהיכנס לכלא. אם אני הייתי לפני גיוס לא הייתי מתגייס", אמר שטרנברג.

 

קולו של שטרנברג לא היה חריג בעצרת, שהתקיימה בבנייני האומה בהשתתפות אלפי פעילים מכל רחבי הארץ. הכנס התקיים תחת הכותרת "לא נשכח ולא נסלח" וכותרת המשנה שלו התהדרה בסלוגן הארוך והמאיים: "המערכה על יהודה, שומרון וירושלים החלה. ממשלת ישראל הכריזה מלחמה בקדוש ברוך הוא ותורתו".


צעירים בכנס. הוחתמו על עצומה (צילום: חיים צח)

 

מדובר בכנס הימין המשמעותי הראשון מאז יישום תוכנית ההתנתקות. מאחוריו עומדים ארגוני ימין ו"המטה למען הצלת העם והארץ" וצפויים לנאום בו רבנים, מנהיגי הימין ומפוני גוש קטיף וצפון השומרון.

 

מחוץ לאולם מוחתמים היוצאים והבאים על עצומה הקוראת לסיוע במאבק החדש על יהודה שומרון וירושלים. בני נוער לפני גיוס מוחתמים על עצומה הקוראת לסירוב פקודה. בעצומה נכתב בין היתר: "אנו תלמידים העומדים לקראת גיוס לצה"ל, רואים בהגנה על העם היהודי בארץ ישראל שליחות וערך קדוש, ולפיכך השירות בצבא הוא לנו זכות וחובה... החובה נובעת מן האמונה בהשם אלוקי ישראל... אנו מצהירים בזאת כי עבורנו תורתנו, תורת חיים, היא מקור הסמכות היחיד, מכוחו אנו מתגייסים וכל עוד יתאפשר הדבר במסגרת הצבא נמשיך לשרת בשורותיו ונראה בכך זכות... לא נהיה שותפים לעקירת ישובים וגירוש יהודים בארץ ישראל".

 

גם סטיקר חדש נוסף לעצרת ועליו נכתב: "לא קאפו, לא מגרש, לא פרייאר, לא מתגייס".

 

הכנס נפתח בפרקי תהילים ואת הערב הנחה דובר וועד הישוב היהודי בחברון, נועם ארנון. בפתח הדברים אמר: "הכאב על הגירוש עדיין לא נרפא ולעולם לא ירפא. בעזרת השם נזכה ונראה בבניינו של גוש קטיף וצפון השומרון".

 

ראשון הדוברים היה, כאמור, ערן שטרנברג שתקף את הצבא וכינה אותו "מכונת החורבן". "כשהיו אומרים - אנחנו הולכים להפגין מול בית ראש הממשלה, שאלתי 'מה יש שם? בואו נלך ונפגין מול הרמטכ"ל'. על זה ישר היו הרמות גבה ואנשים היו שואלים מה הקשר לרמטכ"ל. על כך אני אומר כי על השאלה הזאת ישנו צידוק ללכת ולהפגין מול הרמטכ"ל. מי שמוטלת עליו האשמה ומי שביצע את הפשע זה קודם הצבא. כל התחמקות מהמסקנה הכואבת הזאת מעקרת את עצם העוולה מן העניין. מטרתנו להחזיר את הצבא להיות צבא הגנה לישראל".

 

ובתוך כך נפגשו אחר הצהריים ראשי מועצת יש"ע עם יו"ר וועדת חוץ וביטחון, ח"כ יובל שטייניץ ועם חברי כנסת נוספים. אנשי יש"ע הלינו על תוואי גדר ההפרדה סביב אזור אריאל וטענו כי מדובר ב"חנק גושי ישובים וסגירת מרחב ההתפתחות שלהם, תחת מעטה ביטחוניות שקרי".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: חיים צח
הכתום עושה קאמבק. הכנס
צילום: חיים צח
צילום: חיים צח
שטרנברג. לא היה מתגייס
צילום: חיים צח
מומלצים