שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות
  זירת הקניות
  רק תוכנות חינם למחשב שלכם
  יש משהו מעט מטריד בתוכנות Shareware - אתם מתרגלים אליהן, ואחר מכך מעזים לדרוש מכם כסף עבורן. לכן, קבלו את תוכנות החינם והשירותים המקוונים המומלצים, שישמחו את ליבכם וארנקכם

  תוכנות פופולריות רבות מוצעות להורדה לתקופה קצרה ללא תשלום, לאחר מכן יש להקריב סכום מסוים של כסף (Shareware). בכתבה זו התמקדנו אך ורק בתוכנות חינם (Freeware) ושירותים מקוונים שאיש אינו דורש תשלום תמורתם.

   

  ואם חשבתם שמי שלחוץ בכסף חייב להתפשר על תוכנות סוג ב' - אתם טועים, ובגדול. תנועת הקוד הפתוח והתחרות בשוק התוכנה הביאו עימן מאגר עצום של תוכנות חינם מצוינות, שרבות מהן פופולריות בהרבה מחלופותיהן

  בתשלום. אגב, מאחר ורצינו לחדש עם תוכנות חינם מעניינות, את Picasa, Winamp ו-Acrobat לא תמצאו בכתבה זו. תוכנות חינם מוכרות יותר מפורטות בכתבה הבאה.

   

  קריאת השועל: אלטרנטיבה לאקרובט

   

  Foxit Reader היא תוכנה חופשית שמהווה חלופה מצוינת ל-Reader של אדובי ומשמשת לקריאת קבצי PDF. בניגוד למקור, כאן מדובר בתוכנה קלילה בצורה יוצאת דופן, שאפילו אינה דורשת התקנה. פותחים את קובץ ה-ZIP שהיא מגיעה בו והיידה, יוצאים לדרך.

   

  מהירות הטעינה שלה מפתיעה ומעוררת ריגושים בליבותיהם של אלה שנואשו מלהמתין דקות ארוכות מאוד מאוד רק כדי לקרוא מסמך PDF מסכן. מבחינת יכולות, היא דומה למדי ל-Reader, מאפשרת להדפיס, לקרוא עברית, להעתיק טקסט או תמונה, להקליד מידע בטפסים, לשנות את מבנה ותצוגת העמוד ועוד.

   

  מוזיקה קלאסית קלה: נגן מדיה מוצלח 

   

  MediaPlayer Classic הוא אחד מנגני המדיה (אודיו ווידאו גם יחד) המוצלחים ביותר שנתקלנו בהם. ראשית, הוא מבוסס על פרויקט קוד פתוח, ולכן אנחנו כבר אוהבים אותו. שנית, הוא מסוגל לנגן מגוון רחב של קבצי מוזיקה וסרטים, ביניהם הסטנדרטיים, כמו MP3, WAV, DivX, OGG

  ועוד רבים (סרטי DVD וקבצים ייעודיים של תוכנות קנייניות כגון Real ו-Quicktime).

   

  היתרון השלישי אך לא אחרון של הנגן הוא גודלו הקטן - זהו כלי קל משקל, הן בהורדה והן במשאבי המערכת שהוא צורך. אם עדיין לא השתכנעתם, נציין שהוא יודע לקרוא קבצי כתוביות, תומך בהקלטת תכנים מהתקנים חיצוניים והמרתם וזמינים עבורו מגוון תוספים ומפענחים.

   

  עריכת תמונות מתקדמת

   

  תוכנת עריכת התמונות XnView מציעה מגוון עשיר של יכולות ותכונות, ומסוגלת לא רק להציג מאות פורמטים גרפיים, לצלם את המסך, להדפיס או לבנות אלבומים תמונות, אלא גם מאפשרת לכם לתקן תמונות (שינוי הגדרות הצבע, הבהירות, איזון הלבן ועוד), להמיר מספר קבצים במקביל (Batch Convert), להכין מצגות, להוסיף לתמונות אפקטים שונים ומשונים, לסובב, להקטין, להוסיף טקסט ולסרוק תמונות ישירות מסורק.

   

  נוסף על כל אלה, התוכנה כוללת כמה תוספים, שהופכים אותה ליישום צפייה בווידאו, מאפשרים לה להמיר קבצים מפורמט לפורמט ואפילו נתמכים במערכות הפעלה אחרות מלבד Windows. ארגז כלים שלם בתוכנת חינם אחת.

   

  חברת נפש

   

  SoulSeek היא תוכנת שיתוף קבצים מינימליסטית ופחות מוכרת מחברותיה לז'אנר, כמו Shareaza, eMule ומורפיאוס. אבל אל תתנו לצניעות הזו להטעות אתכם - זוהי תוכנה רבת עוצמה, שחובבי המוזיקה השונה או המיוחדת כבר הפכו לתוכנת הדגל שלהם.

   

  היא לא נוצרה בשביל להוריד שיר חדש שמתנגן ברדיו ללא הרף,

  אבל היא כן מאפשרת למצוא ביצועים או שירים יוצאי דופן, שסביר להניח שלא כל משתמש מחזיק בספריה הדיגיטלית שלו. התוכנה מצטיינת בממשק נוח, גם אם לא עשיר מבחינה גרפית, ומעודדת את משתמשיה ליצור קהילות ולשתף זה את זה באמת, גם באמצעות הפורומים, גם באמצעות פונקציית ההמלצות (Things I Like) וגם בעזרת ה-Wish List, שמאפשרת לכם לקבל התרעה על הגיעו של גולש שמחזיק בקובץ שנורא רציתם ולא הצלחתם להשיג.

   

  Gaim: מסרים מיידים משותפים

   

  Gaim הוא פתרון נפלא לאנשים חברותיים במיוחד, בעיקר כאלו שחבריהם מנויים לפזורות המסנג'ר, ICQ, Google Talk ועוד רשתות מסרים מידיים שצצו ברשת כפטריות אחרי הגשם.

  מדובר בפרוייקט קוד פתוח שמאפשר לכם לצ'טט בשלווה עם אנשי קשר מרשתות שונות, לרבות AOL ושרתי צ'יטוט בפרוטוקול IRC.

   

  התוכנה הקטנה הזו תומכת עברית, כוללת תוספות של אייקונים ו-Themes, מאפשרת להתאים את הודעת החיבור, לשנות את שמות אנשי הקשר ברשימה, לשמור שיחות, לשוחח מאחורי פיירוול ועוד. למרות שהתוכנה אינה תומכת בביצוע שיחות וידאו או קול, זמינים לה תוספים מועילים אחרים, המאפשרים לבצע שיחות פרטיות במיוחד ולהצפין את תוכנן של שיחות רגילות.

   

  מלא פעולות בתכשיר אחד

   

  Ccleaner היא תוכנת עזר שמרכזת במקום אחד את כל צורכי הניקוי של המשתמש. אין צורך במחיקה ידנית או ריקון עצמאי של פח הזבל או תיקיית Temp זו או אחרת, מעתה Ccleaner תדאג לכל.

  בעזרת הממשק הנוח שלה, היא מסוגלת למחוק קבצים מיותרים מהמחשב ומהרג'יסטרי, לרוקן את פח הזבל ואת היסטוריית הגלישה, להסיר תוכנות מיותמות, ליידע אתכם לגבי התוכנות הנטענות בעליית המחשב ורמת נחיצותן ועוד. תמיד טוב שיש בבית.

   

  לוח טורבו

   

  CLCL הוא יישום חלופי ללוח הגזירים (Clipboard) של Windows, שלוקה בחסר ואינו מתאים במיוחד לצרכיהם של משתמשים רבים. בעזרת CLCL תוכלו להפיק תועלת רבה יותר מפעולת ה"גזור" "הדבק" המפורסמת, ובמקום לפחד לאבד מידע - תוכלו ליהנות ממאגר קטעים ששמור בתוכנה.

  בנוסף ליכולת זו, התוכנה תומכת גם בשמירת תמונות, מאפשרת שימוש בתבניות קבועות של פריטים להדבקה במסמך וכוללת כמה תוספים שיועילו בעיקר לטיפול בטקסט באנגלית.

   

  שירותים מקוונים 

   

  מי שתוהה מהם בדיוק שירותים מקוונים, ישמח לשמוע שלהבדיל מתוכנות Freeware, אותן אפשר להוריד מהאינטרנט ללא מגבלה ולהשתמש בהן לנצח נצחים, כאן אין צורך להוריד כלום לשום מקום וכך נחסך לא רק כסף, אלא גם מקום וזמן.

   

  דוגמה לשירותים מקוונים פופולריים במיוחד הן תיבות דואר מקוונות כמו Gmail של גוגל או אתרי שיתוף תמונות כדוגמת Flickr, ששייך היום ליאהו. מלבדם, קיימים שירותים רבים ומגוונים שהגישה אליהם נעשית באמצעות מחשב עם חיבור אינטרנט, והנתונים שתשמרו בם או תעבדו עליהם מוגנים בסיסמה, כך שרק אתם תוכלו לקבל אליהם גישה.

   

  מאז פריחת האינטרנט המהיר בעולם והתפתחותן של שפות התיכנות, מדובר בעולם ומלואו. תחום השירותים המקוונים כולל בתוכו כלי עריכת תמונה, אתרים שיתופיים לשמירת מועדפים, כלי קריאת RSS, שירותי מסרים מידיים, יצירת קבצי PDF ואפילו מעבדי תמלילים. הכל, כאמור, חינם ופתוח לכל גולש.

   

  עם זאת, למרות הזינוק המרשים ביכולות, האינטרנט עדיין אינו מספק מענה לכלל הצרכים של משתמש ביתי ממוצע. בראש רשימת התוכנות שאותן אין מנוס אלא להוריד ולהתקין (גם אם בחינם כמובן) ניתן למנות תוכנות אנטי וירוס, יישומי Anti Spyware, כלים לשיפור ביצועי המחשב ועוד. הנה כמה מהמומלצים שלנו:

   

  מועדפים מכל מקום

   

  אם אתם מאלה שיש להם מחשב בבית, עוד אחד באוניברסיטה או בעבודה וכשאתם מגיעים לבקר חברים אתם חייבים להראות להם את הלינק המגניב שמצאתם - Spurl הוא בדיוק השירות בשבילכם. מדובר באתר שיתוף סימניות, שבדומה ל-Del.icio.us שקדם לו, מאפשר לכם להירשם, לאחסן בו את רשימת המועדפים שלכם (Bookmarks) ולקבל אליה גישה מכל מקום.

   

  אלמנט נוסף שמציעים Spurl ואתרים אחרים מסוגו, כמו Scuttle ו-Pluck למשל, הוא שיתוף של המועדפים הקיימים או החדשים שלכם עם שאר הגולשים באתר, שיכולים לצפות בהם ולהיעזר במאגר המצטבר. השימוש חינם, ולאחר ההרשמה תקבלו מעין דף בית אישי לניהול המועדפים, שאותם ניתן להסתיר או לשתף על פי הצורך.

   

  עריכת תמונות ברשת

   

  זה אולי יפליא אתכם, אבל באינטרנט ניתן למצוא גם חלופה לתוכנת עריכת תמונות.

  כן, כן, אתר Creating Online מציע שירות עריכת תמונות מקוון, שמאפשר להטעין אליו תמונות ללא הגבלה כמעט (עד 1.5 מגהבייט לכל קובץ) ואז לשנות את גודלן, לסובב או לחתוך אותן, לתקן את הצבעים, להוסיף להן טקסט או קליפארט ולבסוף - לשמור את התוצאה הסופית במחשב. מי צריך פוטושופ?

   

  PDF לדרך

   

  אתר PDF Online מציע שירות יוצא דופן בפשטותו - המרת מסמכים קיימים לפורמט PDF. שירות דומה קיים אמנם גם באתר הרשמי של אדובי, אך שם הוא מוגבל מבחינת מספר. כאן המגבלה היחידה היא של גודל הקובץ - רק עד שני מגהבייט, אולם סביר להניח שאם לא מדובר במלחמה ושלום - זה יהיה בסדר. כל הנדרש הוא להעלות את הקובץ המבוקש, לקבוע לו שם, להגדיר כמה העדפות כמו טיפול בגופנים למשל ולהקליד את כתובת הדואר האלקטרוני אליה תרצו לקבלו. השירות תומך במגוון פורמטים, הן טקסטואליים והן גרפיים.

   

  דואר חד פעמי

   

  רוצים לשלוח קובץ גדול בדואר האלקטרוני? רוצים לשלוח הודעת דואר אלקטרוני ואין לכם חשבון זמין? רוצים לחיות בלי מחויבות? הנה פתרון: השתמשו ב-YouSendIt, שירות פשוט ומצוין, שמאפשר לשלוח הודעות דואר אלקטרוני ללא תשלום וללא צורך בחשבון קיים או הגדרות מסובכות. נכנסים לאתר, מקלידים את כתובת הנמען, מטעינים קובץ וממלאים את שדה התוכן ושלום. ההודעה המאובטחת נשלחת מעצמה.

   

  מסרים מקוונים

   

  נסעתם לחו"ל ובא לכם לצ'טט מהמאצ'ו פיצ'ו? פוחדים לאסוף תוכנות ריגול ווירוסים למחשב? שניים משירותי המסרים המיידיים הפופולריים ביותר - MSN Messenger ו-ICQ - מציעים לכם ליהנות משירותיהם בלי להוריד בדל תוכנה למחשב הביתי או המזדמן שעליו אתם עובדים.

   Web Messenger יציג לכם את רשימת אנשי הקשר המלאה ויאפשר לצ'טט איתם מחלון הדפדפן (אל תשכחו לבטל את חסימת הפרסומות בדפדפן); ו-ICQ2Go, המבוססת על פלאש או Java, לבחירתכם, נתמכת גם בפיירפוקס ומאפשרת לשמור על קשר מכל דפדפן.

   

  ויש עוד

   

  חלופות מומלצות נוספות לתוכנות המוכרות הן:

   

  • אופרה - דפדפן חופשי מעולה, שכולל כמה תכונות ייחודיות (כן, גם לעומת פיירפוקס).
  • אופן אופיס - חבילת יישומים משרדיים מבוססת קוד פתוח שתהפוך עולמות.
  • 7Zip - תוכנת דחיסה וכיווץ מבוססת קוד פתוח, שתומכת בפורמטים רבים, ולא מבלבלת לכם את המוח בזמן העבודה.
  • Avast - אנטי וירוס חינמי מומלץ בחום, שיספק לכם הגנה רבת עוצמה, תפעול נוח, עדכונים שוטפים וממשק נוח.
  • Unlocker היא תוכנה קטנה שעושה רק דבר אחד, אבל וואוו כמה שהוא נדרש: היא מכבה תוכנות שפועלות ברקע ומסרבות לאפשר לכם למחוק קבצים או תיקיות מסוימות.
  • i.Disk יגלה לכם את מי מהקבצים או התיקיות במחשב יש להאשים בגזילת שטח דיסק יקר, מאפשר לחפש על פי תאריך או סוג קובץ, למחוק את הסוררים ועוד.
  • FolderSize היא תוכנה דומה אך שונה, שמציעה שירות נוסף שכה חסר ב-Windows: מציגה את גודל התיקיות שאתם צופים בהן בסייר הקבצים.

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  כל התגובות לכתבה "רק תוכנות חינם למחשב שלכם"
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  מומלצים