שתף קטע נבחר

פרץ: "המטרה - 30 מנדטים לעבודה"

לאחר יממה, התקשר סוף סוף יו"ר המפלגה היוצא פרס ליו"ר הנבחר פרץ, בירך אותו ואמר כי הוא "יעשה הכל למען ניצחונו". בראיון ל-ynet מבטיח פרץ לפרוש מממשלת שרון ולהביא לעבודה פנים חדשות ו-30 מנדטים, "שיהיה מקום לכולם". איך? ארגון, ארגון ועוד פעם ארגון

מוטב מאוחר. יותר מיממה לאחר שנודע על ניצחונו של עמיר פרץ במירוץ לראשות העבודה, טילפן אליו הבוקר (ו') המפסיד, שמעון פרס, ואמר לו: "אני מברך אותך ואעשה הכל כדי שתנצח". פרץ השיב כי זה הטלפון החשוב ביותר שקיבל בימי חייו.

 

בראיון ל-ynet אמר אתמול פרץ: "אני יכול להבין את הרגע הקשה שיש לשמעון, ואני מוכן לגלות סבלנות כדי לקבל את הטלפון המיוחל. אני חושב שהטלפון שלו מאוד חשוב, כי הוא גם מסר לכל המפלגה. אעשה הכל כדי שהקרח הקיים יופשר. פניתי וביקשתי מכמה חברים ואנשים שקרובים לפרס שיפעלו בעניין, ואני מקווה שיצליחו".

 

הבוקר התקיימה ישיבת הסיעה הראשונה בראשות פרץ, ובה הוא אמר כי הוא ופרס ייפגשו בשעות הצהריים. על פי סקר שמתפרסם הבוקר ב"הארץ", מפלגת העבודה בראשותו מזנקת ל-28 מנדטים.

 

 

הראיון התקיים אתמול מעט אחרי השעה 22:00. פרץ, עייף מתמיד, סיפר שלא הספיק להניח ראש על הכרית כבר כמעט שתי יממות. הוא גם לא

הצליח לעכל את הניצחון. "זה מתגבש לאט לאט, היכולת לקלוט את מה שעברתי", הוא אומר. "בכל מקרה, עוד לא ישנתי דקה אחת אפילו. נשבע לך. ביבי התקשר אליי היום ואמר: 'אני מבין שעבר עליך לילה כמו אחד הלילות שהיינו עוברים בשביתות'. אתה מבין במה הוא נזכר פתאום? אלה הלילות היחידים שהוא היה צריך לעבוד יום ולילה". פרץ מודע לגודל הרגע. הוא גם מודע לגודל התבוסה שהצליח להנחיל לשמעון פרס. בדיוק בגלל זה הוא לא מהסס ואומר: אפעל להבטיח לשמעון פרס את המקום השני ברשימה מבלי שיצטרך להתמודד.

 

רק נבחר, ופרץ מתכונן כבר לקרב הבא, מול הליכוד. בקרב הזה הוא מקווה להישגים גדולים לא פחות - 30 מנדטים הוא רוצה להביא למפלגת העבודה. וכדי להגשים את המטרה הזו בקרוב פרץ מתכוון להתייצב אצל ראש הממשלה ולהבהיר שהעבודה פורשת מהממשלה. "אומר לו שאנחנו רוצים להיפרד בצורה מכובדת. לא כל פרידה צריכה להיות קשה. אנחנו רוצים לצאת לעצמאות, ורוצים שמפלגת העבודה תחדש את היכולת שלה להיות אלטרנטיבה. אבל בשביל שהיא תהיה כזו, היא חייבת קודם כל לתת תקופה לחברים שלה להתארגן. היעדים הפוליטיים צריכים להיות מוגדרים".

 

אין לו, לפרץ, בטן מלאה על פרס. להיפך. "אנשים שקרובים אליו אומרים שהוא כרגע במצב רוח כזה שלא מאפשר לו להיות בשל כדי לעשות את האקט של הטלפון אלי. אני מקווה שבתוך היממה הקרובה הדבר ישתנה. אני מצידי אעשה כל מאמץ. גם אם אצטרך להרים טלפון - אעשה זאת.

 

"אם שמעון פרס יסכים להיות מספר שתיים, אני מוכן להיות זה שיביא את שיריון המקום שלו כמספר שתיים לוועידת המפלגה. הוא לא יצטרך לעבור את הפריימריז. אם שמעון פרס יסכים להיות מספר שתיים, אין לי ספק שכל המפלגה תשמח. העברתי את המסר הזה לפרס באמצעות אנשיו, ואני מקווה שהוא מודע לזה. אני אקבל על כך דיווח".

 

"ברק ואני סיפרנו בדיחות אחד לשני"

 

אחרים דווקא כן טילפנו. פרץ מספר על השיחה עם אהוד ברק: "השיחה היתה משעשעת. הוא היה משועשע, ואני גם החלטתי להשתעשע איתו. סיפרנו בדיחות אחד לשני, וסיפרתי לו שהומור זה אחד הכלים המדהימים להפיג משקעים. שלום שמחון היה לידו, וכנראה ששלום דחף אותו לקיים את השיחה. הוא אמר לי שהאחריות שלי יותר גדולה כי אני ראשון בין שווים, ושאני אצטרך למצוא את הדרך לפתור את הבעיות ולאחות את הקרעים.

 

"הוא לא הבטיח עזרה וגם לא הציע. כל דבר בעיתו. אם אני אחשוב שהוא יכול לתרום בתחום מסויים, אז נפנה אליו. יכול להיות שיש אוכלוסיות מסויימות שהוא יכול לתרום בהן. צריך לשבת איתו על הנושא, ולבדוק מה ואיפה הוא מוכן לעזור".

 

"בונה על המלחמה בתוך הליכוד"

 

פרץ מדבר עם ברק בעיניים על כיבוש השטח, על פעילות יומיומית. הוא מקווה לשאת את הדגל החברתי ולנצל את המומנוטום "אני בונה על המלחמה בתוך הליכוד. אני חושב שאם נתארגן כמו שצריך, והם יהיו עסוקים במלחמות שלהם, נוכל לבנות מטה בחירות, מטה ארגון, להקים מרכזים אזוריים עם אחריות המוטלת על חברי כנסת. כלומר, על כאלה שרוצים לעבוד - ולא בסוג העבודה שהם רגילים לעשות דרך התקשורת. אני מתכוון לעבודה ברגליים. אנחנו צריכים לכבוש את השטח ממש. אם נצליח, אני בטוח שנוכל לעשות דבר בלתי רגיל. אם אנחנו מצליחים להתגבר על כל המשברונים הפנימיים, ואם נהיה מסוגלים להקים מערך גדול מאוד של פעילים ומתנדבים - לדעתי נצליח. אין ספק בכלל שמפלגת העבודה היא המפלגה שמחזיקה בידיה היום את הדגלים החברתיים. המפלגה מחזיקה בידיה נכס צאן ברזל שלא היה לה מעולם. זה נכס שאפשר באופן מיידי לממש".

 

לא רק ביקורת על כמות העבודה שעושים חבריו יש לפרץ. גם ביקורת אישית הוא לא מהסס להטיח. "מתן (וילנאי - א"ש) עשה את כל הטעויות האפשריות. הוא היה צריך לפרוש בלי לדבר עם אף אחד. הוא היה שומר על הנכס היחיד שיש לו, שזה היושרה. הוא איבד בן לילה נכס צאן ברזל שהיה לו".

 

"הרשימה חייבת לחדש פניה"

 

היו"ר הטרי מעריך שהבחירות הקרובות יגיעו במרס, או לכל המאוחר במאי 2006. "אנסה להגיע לתאריך מוסכם עם הליכוד", הוא אומר.

  

בינתיים, יש לו גם תוכניות גדולות למפלגת האם. "אני מתכוון לשבת עם המזכ"ל, לתכנן את הרפורמות הנדרשות בתוך המפלגה, ובעיקר לקבוע את שיטת בחירת הרשימה לכנסת, שתבטיח כניסה של יותר כוחות חדשים, בעיקר צעירים, ובעיקר נציגים של מגזר המיעוטים. צריך להסדיר את העניין הזה. הפוטנציאל שיש לנו בקרב האוכלוסיה הערבית בישראל הוא פוטנציאל גדול מאוד, וצריך לנסות לממש אותו.

 

"לא אסכים לבחירות בוועידה. רק פריימריס רגילים, על פי חוקת המפלגה. אני חושב שהשאלה של הוועידה היא כלכלית - מועמדים שטוענים שהם לא יכולים לעמוד בהוצאה כלכלית של פריימריס לכנסת. אני מבין את זה. אולי צריך למצוא לזה דרכים אחרות, למצוא אמצעי פרסום משותפים, ושגם המפלגה תשתתף בזה".

 

פרץ מאמין שהרכב הצוות לא יכול לקפוא על שמריו. "הרשימה חייבת לחדש את פניה, אבל אני מניח שיהיה יותר מקום לכולם, משום שאני מתכוון להביא שלושים מנדטים. אני אביא לפחות שלושים מנדטים. איך אני אעשה את זה? אני מציב יעד - ואני מגיע אליו בדרך כלל".


פורסם לראשונה 11/11/2005 07:15

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: איי אף פי
פרץ חוגג. ישריין מקום לפרס
צילום: איי אף פי
צילום: תומריקו
ברק. סיפרו בדיחות
צילום: תומריקו
מומלצים