שתף קטע נבחר

נתניהו: פרץ מסוכן לכלכלה; יוזמה בליכוד: בלי פריימריז

בתגובה ראשונה להיבחרו של עמיר פרץ ליו"ר העבודה, אומר שר האוצר לשעבר, בנימין נתניהו: "בחירתו היא סכנה אמיתית לחברה ולכלכלה הישראלית. פרץ נוקט בפופוליזם זול". דבריו אלו נאמרים בשעה שיש בליכוד מי שקורא להבטיח לנתניהו מקום שני, מאחורי שרון

מתקפה חזיתית של נתניהו נגד פרץ: שר האוצר לשעבר, ח"כ בנימין נתניהו, התייחס אמש (יום א') לראשונה לבחירתו של עמיר פרץ ליו"ר מפלגת העבודה ואמר: "בחירתו היא סכנה אמיתית לחברה ולכלכלה הישראלית. פרץ נוקט בפופוליזם זול". אבל בליכוד לא ממהרים להשתכנע ויש מי שקורא להתאחד מאחורי שרון ולהבטיח לנתניהו מקום שני - ללא פריימריז. הצבת נתניהו מול פרץ, כך הם מודים, עלולה לעלות להם במנדטים, ועוד יותר מכך - מלחמת ההתשה המחודשת בין שני בכירי התנועה.

 

נתניהו, שדיבר בפני חברי הליכוד העולמי במפגש בירושלים, אמר: "המדיניות שהובלנו הצילה את כלכלת ישראל, מילאה את קופת המדינה, ולכן היא מאפשרת עכשיו סיוע אמיתי לחלשים. הגענו לנקודה שבה אפשר לעזור לחלשים. פרץ ירושש את הקופה ויחנוק את המשק במדיניות שנכנעת לוועדים החזקים ולמונופולים. מדיניותו תוביל לגידול דרמטי באבטלה, להפסקת הצמיחה, לעליית מיסים ולהעמקת העוני".

 

בחירתו של עמיר פרץ לראשות העבודה הכניסה את הליכוד לתזזית בלתי פוסקת. ל-ynet נודע שבכירים בליכוד מגבשים מהלך שנועד למנוע את הפריימריז לראשות המפלגה. במסגרת המהלך הזה, יתחייב שרון לקיים משאל עם בנושאים המדיניים תמורת תמיכה בו. במקביל, נשמעים בליכוד קולות הקוראים להציב את נתניהו במקום שני משוריין. לא ברור עד כמה סיכויו של מהלך שכזה להצליח קיימים. אולם בליכוד, כאמור, מנסים כעת לאחד את השורות בכל דרך.

 

את ההצעה הציג בשבוע שעבר שר בכיר בליכוד בפני ראש הממשלה, אריאל שרון, בפגישה בארבע עיניים שנערכה לפני הבחירות במפלגת העבודה. לדברי השר הבכיר, ראש הממשלה לא פסל את האפשרות על הסף, הצעה שבמהותה נועדה להוציא את התוכן מכל התמודדות על ראשות הליכוד, ולהבטיח את ניצחונו של שרון בפריימריז.

 

מסרים של פיוס ושל אחדות בליכוד

 

לאחר היוודע התוצאות הסופיות בעבודה, החלו גורמים המזוהים עם הימין בליכוד להעביר מסרים לבכירים במפלגה, כולל לשר שנפגש עם ראש הממשלה, לפיהם אם יסכים שרון להצעה, הם יפעלו להוריד את מועמדותם של בנימין נתניהו ועוזי לנדאו, ויבטיחו להתלכד מאחורי שרון. בליכוד מבינים את הצורך להתלכד סביב המועמד שיכול להביא את מירב המנדטים בהתמודדות מול מפלגת העבודה המתעוררת. גם להם ברור שהתלכדות סביב נתניהו עלולה להיות בעייתית, לנוכח מצב העוני והאנטגוניזם נגד משנתו הכלכלית של שר האוצר לשעבר.

 

"המסרים שמגיעים אלי מהשטח, כולל מאנשים שהובילו את המאבק לכינוס המרכז בעניין הקדמת הפריימריז הם שאם שרון יהיה מוכן להתחייב לקיים משאל עם על כל מהלך מדיני שכולל פינויי שטחים, הם יהיו מוכנים להתלכד ולהפסיק את המאבקים הפנימיים", אומר ל-ynet השר שהציג את נושא משאל העם בפני ראש הממשלה. "הפעילים האלה מבטיחים להוריד את המועמדות של ביבי ואחר כך גם את לנדאו. שלא יהיה ספק - מדובר באנשי שטח רציניים, כאלה שפעלו באינטנסיביות נגד ראש הממשלה בעבר. אבל המצב השתנה, וגם הם רואים שיש לנו בעיה לאחר שעמיר פרץ נבחר".

 

מאז נכנס פרץ לתפקידו החדש, מועברים מסרים דו-צדדיים בתוך הליכוד בין חברי הכנסת המורדים, שהתנגדו לנסיגה מעזה, ובין לשכת ראש הממשלה. גורמים בכירים בליכוד אמרו ל-ynet שכבר ביום חמישי, שעות אחדות לאחר שפורסמו התוצאות הרשמיות במפלגת העבודה, החלו חברי כנסת בליכוד ליצור קשר עם לשכת ראש הממשלה ולהעביר מסרים על הצורך להתאחד לקראת הבחירות הכלליות הבאות. בנוסף, שוחח אריאל שרון עם חבר כנסת

הממלא תפקיד בכיר מאוד בקבוצת המורדים, שהעביר לו "מסרים של פיוס". זאת, לאחר נתק ממושך שהיה בין השניים.

 

המורדים: קרה כאן משהו, אי אפשר להתעלם מזה

 

גם בסוף השבוע נמשכו המגעים בין אנשיו של שרון ובין מתנגדיו של ראש הממשלה בסיעת הליכוד. באירוע פרטי שבו השתתפו גם רבים מאנשי לשכתו של שרון, וכן חברי הכנסת גלעד ארדן ומיכאל רצון, התקיימו מגעים בין הצדדים בניסיון למצוא דרך לפעול יחד לקראת הבאות. עדיין לא ברור מה היה תוכנן של השיחות, אולם דבר אחד ברור:

בליכוד מחפשים דרך להתאחד, על מנת להתמודד עם האיום שנשקף, לפי שעה לפחות, מכיוונו של עמיר פרץ ומפלגת העבודה המתאוששת.

 

"אנחנו מקיימים שיחות חשאיות, וכל האפשרויות פתוחות", אומר חבר כנסת הנמנה על קבוצת המורדים בליכוד. האווירה במערכת הפוליטית השתנתה, ללא ספק. קרה כאן משהו. אי אפשר להתעלם מזה. בעתיד הקרוב תהיה התמודדות על ראשות הליכוד, ונדע מי יוביל את התנועה. בכל מקרה, צריך לחשוב טוב מה עושים הלאה".

 

מקורביו של שרון, מנגד, מסרבים לפזר את הערפל ומכחישים את הדיווחים. "אנחנו לא רוצים את הקדמת הבחירות", אמר ל-ynet גורם המקורב לראש הממשלה. "אנחנו פשוט לא רוצים את זה". הגורם העריך ששרון יתמודד על ראשות הליכוד, אולם ציין: "הולך להיות קרב קשה מאוד. לא ברור עדיין מה יהיה, אבל צפוי להיות מאוד מעניין".


פורסם לראשונה 13/11/2005 23:05

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: דן בלילטי
מתקפה של נתניהו
צילום: דן בלילטי
צילום: ירון ברנר
פרץ בעין הסערה
צילום: ירון ברנר
צילום: איי פי
יוזמות בליכוד
צילום: איי פי
צילום: חיים זיו
השר כץ ובנימין נתניהו
צילום: חיים זיו
מומלצים