שתף קטע נבחר

הנשיא הבא של מכון ויצמן: פרופסור דניאל זייפמן

ועדת המינויים של המכון החליטה להמליץ למועצת המנהלים לבחור בזייפמן לתפקיד נשיא מכון ויצמן למדע. המינוי ייכנס לתוקף בדצמבר 2006

ועדת המינויים של מכון ויצמן למדע המליצה למועצת המנהלים לבחור בפרופסור דניאל זייפמן לתפקיד נשיא מכון ויצמן למדע. ההמלצה באה לאחר תהליך של דיונים שנמשך מספר חודשים, ובמהלכו הועלו מספר מועמדים לתפקיד. הוועדה לבחירת נשיא למכון, שכללה חברים במועצת המנהלים של המכון מהארץ ומחו"ל ושישה ממדעני המכון, בחרה פה אחד בפרופ' זייפמן. ההמלצה אושרה אתמול (ב') על-ידי ועדת המינויים העליונה של המכון, בראשות מנדי מורוס.

 

פרופ' זייפמן, שיכהן כנשיא העשירי של מכון ויצמן, יחליף את הנשיא הנוכחי של המכון, פרופ' אילן חת. תקופת כהונתו של פרופ' חת מסתיימת ב-1 בדצמבר 2006.

 

פרופ' דניאל זייפמן נולד בבלגיה בשנת 1959 ועלה לארץ בשנת 1979. הוא קיבל תואר ראשון (1983) ושלישי (1989) בפיזיקה אטומית מהטכניון. לאחר מכן ביצע מחקר בתר-דוקטוריאלי במעבדת ארגון שבשיקאגו. בשנת 1991 חזר לארץ והצטרף כחוקר בכיר למחלקה לפיסיקה של חלקיקים במכון ויצמן למדע.

 

בשנת 1997 הועלה לדרגת פרופסור חבר, ובשנת 2003 הועלה לדרגת פרופסור. כיום הוא עומד בראש המחלקה לשירותים פיזיקליים במכון. בשנת 2001 התמנה חבר במכון מקס פלנק לפיזיקה גרעינית בהיידלברג שבגרמניה, ובשנת 2005 נבחר כחבר בוועדה המנהלת של מכון זה. במסגרת זו הוא מנהל פרויקט בהיקף של 4.5 מיליון אירו להקמת טבעת לאיחסון יונים שתפעל בטמפרטורה קרובה לאפס מעלות קלווין.

 

ממכון ויצמן נמסר כי מחקריו של פרופ' זייפמן מתמקדים בתגובות דינמיות של מולקולות קטנות, ובדרך שבה הן משפיעות על הרכב החומר הבין-כוכבי. לשם כך הוא משחזר במעבדה את התנאים השוררים בחלל החיצון, בין היתר באמצעות מתקנים מיוחדים הקרויים "מלכודות יונים" או טבעות איחסון. מתקנים אלה מאפשרים לו לשמור ולמדוד את תכונותיהם של צברים קטנים של חומר המכילים מאות בודדות של אטומים או מולקולות, הנתונים בתנאים קיצוניים הדומים לאלה הקיימים בחלל הבין-כוכבי (טמפרטורה וצפיפות נמוכות במיוחד).

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
פרוייקט בנין בלפר למחקר ביו-רפואי במכון ויצמן
מומלצים