שתף קטע נבחר

"כל תינוק שאכל גרבר גזר שבוע - צריך להיבדק"

יום לאחר שנחשפה פרשת מתכת הקדמיום המסרטנת במזון התינוקות של גרבר, מתבררים המספרים האמיתיים - בצנצנות מחית הגזר נמצאו כמויות החורגות עד פי 40 מהמותר. "בכל צנצנת שקיבל תינוק, הוא ספג לגופו כמות כמות הגדולה פי 3 מהכמות היומית המומלצת למבוגר של קדמיום", אומר מנהל היחידה לפרמקולוגיה במרכז שניידר. החדשות הטובות: המוצרים הפגומים הם רק אלה שעליהם קוד מוצר 19.07.06. חברת גרבר: "בטוחים שזה מקרה בודד"

פרשת הקדמיום בגרבר: "בהסתמך על נתוני משרד הבריאות, נראה שכמות הקדמיום שנמצאה במזון התינוקות גרבר היא עצומה. זה ערך גבוה ביותר". כך אמר אתמול (ו') ד"ר אבינועם רחמל, מנהל היחידה לפרמקולוגיה במרכז שניידר לרפואת ילדים.

 

"לדעתי, כל ילד שאכל גרבר מהסוג הזה במשך שבוע ברצף, צריך לעבור הערכה רפואית. זה לא דחוף ולא צריך לעשות את זה היום בלילה או מחר, אבל זה חשוב", הוסיף ד"ר רחמל. גם הורים מודאגים שהתקשרו למוקדים הטלפוניים של קופות החולים שמעו המלצה דומה - לגשת ולהיבדק על ידי רופא.

 

מחברת גרבר נמסר כי הם מודעים לדאגת משרד הבריאות אודות רמת הקדמיום במחיות הגזר של החברה וביקשו להדגיש כי הצנצנות הפגומות הן רק אלו שעליהן מופיע קוד המוצר 19.07.06. בחברה הבטיחו שעד יום שני יסתיים איסוף כל המוצרים הפגומים מהחנויות.

 

שלשום  הורה משרד הבריאות להוריד מהמדפים מחיות גזר מתוצרת גרבר לאחר שנמצא בתוכן ריכוז גבוה של קדמיום - חומר רעיל ומסרטן. במשרד הבריאות סירבו תחילה למסור את שיעורי הריכוז המדויקים שנמצאו בבדיקות, שריכוז הקדמיום בגרבר היה "גבוה בהרבה מהמותר". המשרד נאות למסור את הנתונים רק בעקבות בקשת ynet.

 

התקן המותר להימצאות קדמיום במזון הוא 50 מיקרוגרם לליטר או לקילו של מזון. בארבע בדיקות שונות שנערכו בשירותי המזון והתזונה של משרד הבריאות נמצאו כמויות החורגות עד פי 40 מהמותר. כמות הקדמיום שנמצאה היתה 2,000 ו-1,500 מיקרוגרם לליטר.

 

בחישוב פשוט מתברר שתינוק שאכל צנצנת סטנדרטית של 100 או 170 מ"ל גרבר קיבל לגופו עד כ-340 מיקרוגרם של קדמיום. לדברי ד"ר רחמל, בספרות המקצועית העולמית מצויין שערך נורמלי של קדמיום ליום בגופו של אדם מבוגר הוא 100 מיקרוגרם. "למעשה הילדים קיבלו לגופם כמות הגדולה פי 3 מהכמות המומלצת למבוגר".

 

ארגון הבריאות העולמי, שהמלצותיו מתפרסמות באתר משרד הבריאות, קבע רמת צריכה סבילה שבועית לקדמיום העומדת על 7 מיקרוגרם לק"ג משקל גוף. ערך זה הוא סך הקדמיום שיכול אדם מבוגר לצרוך מבלי שצפוייה לו סכנה בריאותית. לפי חישוב זה, גופו של תינוק ששוקל 7 ק"ג יכול להכיל עד 49 מיקרוגרם קדמיום ליום מבלי שייגרם לו נזק.

 

"הבעיה היא לא בצריכה חד פעמית, אלא בצריכה של כמה שבועות. חודש בכמויות כאלו זה הרבה מאוד. החומר הזה נצבר בגוף לאורך השנים ועלול לגרום לנזק בכליות", אמר. לדברי ד"ר רחמל, צריכת יתר של קדמיום יכולה להתגלות גם בבדיקת שתן פשוטה. גם במשרד הבריאות הדגישו שהקדמיום מסוכן רק בחשיפה ממושכת וארוכת טווח.

 

ד"ר רחמל הוסיף ואמר: "אני לא מבין איך חברת גרבר לא בודקת דבר כזה בעצמה לפני שהיא מוציאה את המוצר לשוק. קדמיום הוא לא מזהם לא מקובל. ידוע שהוא מגיע לירקות שגדלו באדמה מזוהמת".

 

טרם התקבלה תגובה להודעת משרד הבריאות מיבואנית "גרבר", גורי יבוא והפצה. 

 

חברת גרבר: "בטוחים שזה מקרה בודד"

 

מחברת גרבר נמסר בתגובה, כי "לחברה מוניטין בן 77 שנים, בהן היא שמה לה לערך עליון את חשיבות בריאות התינוקות ובטיחותם. אנו בטוחים שעד יום ב'

הקרוב נסיים לאסוף את כל המוצרים הפגומים - שעליהם קוד המוצר 19.07.06.

 

חשוב לציין, כי עדות מדעית מראה כי קדמיום מזיק רק במקרים בהם נצרך על ידי האדם ברמות גבוהות ולאורך זמן - הרבה מעבר לכמויות המזעריות, אשר נמצאו במוצר שבנדון. צרכנים יכולים להיות בטוחים שמקרה זה הוא בודד והופיע במוצר יחיד זה בלבד, ושאין כל השפעה על מוצרים אחרים כלשהם של גרבר".

 

החברה הוסיפה כי "חברת גרבר החלה בחקירה לבחון את המקרה וללמוד כיצד נוצר מצב זה וזאת על מנת להבטיח כי לא תהיה הישנות בעתיד".


פורסם לראשונה 09/12/2005 15:21

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: ירון ברנר
פי 40 מהמותר
צילום: ירון ברנר
מומלצים