שתף קטע נבחר

הקנצלר לשעבר שרודר עובר לעסקים בינלאומיים

שלושה שבועות לאחר שעזב את כס השלטון, התמנה גרהרד שרודר לראש ועדת בעלי מניות של הקונסורציום הרוסי-גרמני שבונה את צינור הגז הצפון אירופי. זאת בנוסף למנויו ליועץ בקבוצת המדיה השווייצרית המובילה ריניגייר

כשלושה שבועות בלבד לאחר שעזב את משרד הקנצלר, התמנה גרהרד שרודר לראש ועדת בעלי מניות של קונסורציום שבונה את צינור הגז השנוי במחלוקת שעובר מתחת לים הבלטי ויוביל גז מרוסיה לגרמניה.

 

יו"ר ענקית האנרגיה הרוסית גזפרום, אלקסיי מילר, הודיע על המינוי בסוף השבוע, מיד לאחר השקת העבודות על צינור הגז הצפון אירופי. גזפרום מחזיקה ב-51% מהפרויקט, והחברות הגרמניות E.ON ו-BASF מחזיקות ב-24.5% כל אחת.

 

שרודר סייע לחברות בשנה שעברה להשיג את העסקה לבניית הצינור, שהיקפה כ-4.7 מיליארד דולר. מינויו הנוכחי עורר תהיות לגבי ניגוד עניינים ודיונים בנוגע לצורך בתקנות להסדרת מעבר של פוליטיקאים לעולם העסקים.

 

כבר זמן מה קיימות ספקולציות כי שרודר בן ה-61 מתכנן לעבור מהפוליטיקה לעולם העסקים, ובאופן ספציפי כי הוא עתיד לקבל משרה בכירה במגזר האנרגיה הרוסי. בשבע שנותיו בתפקיד הקנצלר שמר שרודר על מערכת יחסים אישית חמה עם הנשיא הרוסי ולדימיר פוטין. ככל הנראה, מערכת יחסים זו השפיעה על החלטתם של שרודר ואשתו הרביעית, העיתונאית לשעבר דוריס שרודר-קואפף, לאמץ ילדה רוסיה ב-2004.

 

יום אחרי שהעביר את המושכות לאנגלה מרקל, התפטר שרודר מהפרלמנט הגרמני, ויום לאחר מכן התמנה ליועץ בקבוצת המדיה השווייצרית המובילה ריניגייר (Ringier), המו"ל של העיתון הנמכר ביותר בשוויץ, Blick, שמחזיקה גם בעסקים במזרח אירופה, סין ו-ויאטנם. המינוי הפתיע רבים, מכיוון ששרודר אמר לתקשורת לפני פרישתו כי הוא מתכוון לחזור ולעסוק במקצועו המקורי, עריכת דין.

 

כצעד ראשון לקראת המשך דרכו בעולם העסקים, הקנצלר לשעבר החל לעבוד על שיפור האנגלית שלו, שתמיד הודה כי היא גרועה. לפי דיווחים בתקשורת הגרמנית, שרודר לקח לאחרונה קורסים פרטיים בעיירה מונטגומרי באנגליה על גבול ויילס. פרט לכך עוסק שרודר בכתיבת זיכרונותיו, אותם הוא מקווה לפרסם בסתיו הבא.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: איי פי
שרודר. משפר את האנגלית
צילום: איי פי
מומלצים