שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות
  זירת הקניות
  צה"ל: מחסור חמור ברופאים סדירים
  פרסום ראשון: שבועות המתנה למומחים, רופא הבודק 200 חיילים ביממה, טיפול רפואי חפוז - אלה תוצאות המחסור החמור ברופאים צבאיים ממנו סובלים החיילים. בצה"ל מודים בבעיה ומעודדים הרשמה לעתודה הרפואית, הליך שאמנם יוסיף למערכת רופאים, אבל רק בעוד כ-6 שנים

  לא כדאי להיות חולה בצבא: מעדויות שהגיעו למערכת ynet עולה כי קיים מחסור חמור ברופאים צבאיים בצה"ל, והתוצאה: תורים ארוכים לרופא, עיכוב במתן השירות וטיפול מהיר ולקוי בחיילים. הסיבה העקרית היא ירידה בהרשמה לעתודה הרפואית. בקורס הרופאים האחרון השתתפו רק רופאים בודדים, אבל בצה"ל טוענים כי חרף המחסור, נערך הצבא לגיוס סטודנטים חדשים לרפואה בהצלחה. אולם ה"גיוס המוצלח", לדברי צה"ל, יניב רופאים חדשים רק בעוד כשש שנים.

   

  בודקת 200 חיילים ביום אחד

   

  מסוף שנות התשעים חלה ירידה תלולה במספר הנרשמים ללימודי הרפואה דרך העתודה הרפואית. כתוצאה מכך חווה צה"ל מחסור במספר הרופאים הסדירים.

  בצה"ל ניסו לאזן את הגירעון במספר הרופאים באמצעות גיוס רופאים רבים שעלו מרוסיה. אלא שעדיין מספר הרופאים הצבאיים הוא מהנמוכים במדינות המערביות.

   

  "לא נדיר שאני בודקת גם 200 חיילים ביום אחד", מספרת סגן דנה (השמות המלאים שמורים במערכת), רופאה צבאית בשירות סדיר, "איזה מין טיפול אני יכולה להעניק, כשיש לי דקה או שתיים לכל חייל? אני פועלת כמו בכיבוי שריפות, מנסה לתקתק את העניינים ולעבור על כמה שיותר חיילים. אבל בדרך אני וגם הרופאים האחרים איתי בבסיס עושים לא מעט טעויות בשיקול הרפואי ובמינוני התרופות".

   

  "אנחנו קורסים תחת העומס", מספר סגן ירון, רופא בבסיס בצפון הארץ, "כל חייל מקבל ממני בממוצע פחות תשומת לב. יש לנו טעויות, ומי שסובל הם החיילים שבסוף מגיעים לאישפוז בגלל תור ארוך ועיכוב בטיפול הרפואי. יש חיילים שמגיעים אליי רק לאחר 4 ימים של המתנה, וזה פשוט כואב לי".

   

  תורנויות רופאים של 36 שעות

   

  ולא רק החיילים סובלים: המחסור במספר הרופאים הצבאיים נותן את אותותיו גם על הרופאים הסדירים. אלה נאלצים לבצע תורנויות אחת לשבוע, הנמשכות מהבוקר ועד הערב למחרת, 36 שעות ברציפות ולעתים יותר. בניגוד לרופאי בתי החולים עליהם אסר משרד הבריאות לעבוד יותר מ-24 שעות ברציפות, מאפשר צה"ל לרופאים הצבאיים לעבוד משך כל השבוע ברצף, לצד התורנות השבועית.

   

  "אחרי יום תורנות, דורשים מאיתנו להמשיך ולבדוק חיילים", מספרת סגן דנה, "איזו מין רפואה אנחנו נותנים, כשאנחנו עובדים בשעה ה-30 שלנו לתורנות, וכשמציפים את המרפאה שלנו עשרות חיילים? אני לא יכולה להקדיש לחייל את מלוא תשומת הלב, וגם בימים פחות עמוסים, העייפות והתשישות הזו, לא מאפשרים לנו לעשות רפואה טובה".

   

  צה"ל: ירידה בהרשמה ללימודי רפואה

   

  לשאלות ynet האם המחסור ברופאים סדירים והשלכותיו על הטיפול הרפואי בחיילים מוכר ומטופל על ידי הצבא, החליט דובר צה"ל שלא להתייחס ישירות, ומסר בתגובה: "המחסור הקיים ברופאים עתודאים וברופאים בדרגי הקצונה הזוטרה נובעת מירידה בהרשמה ללימודי הרפואה. חיל הרפואה נערך לירידה בגיוס הרופאים, ופועל לעידוד הרישום לעתודה הרפואית בהצלחה רבה".

   

  עם זאת לא ציין דובר צה"ל, כי גיוס הסטודנטים החדשים לרפואה שהתנהל "בהצלחה", יביא לצה"ל רופאים חדשים רק בעוד מספר שנים, ומענה למחסור הקיים עדיין רחוק. עוד מסר הדובר כי במקביל לגיוס הסטודנטים לרפואה העתודאים, נעשו תהליכים לטווח הקצר "אשר נועדו להבטיח את איכות השירות ותנאי השירות של המשרתים בחיל הרפואה".

   

   תגובה חדשה
  הצג:
  כל התגובות לכתבה "צה"ל: מחסור חמור ברופאים סדירים"
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  שלום דוקטור
  מחשבוני בריאות
  פורומים רפואיים
  מומלצים