שתף קטע נבחר

ביהמ"ש: המשפט החוזר לברנס לא מחייב לפצותו

לאחר שבית-המשפט העליון קבע כי יש לערוך לעמוס ברנס משפט חוזר, הוא הגיש תביעה של 2.5 מיליון שקל נגד המדינה על "נזקי גוף" שנגרמו לו. אולם בית המשפט המחוזי קבע ש"המשפט החוזר אינו הוכחה שהמדינה אחראית לנזקיו"

בית המשפט המחוזי בתל אביב קבע היום (א') כי למרות שבית המשפט העליון הורה לערוך משפט חוזר לעמוס ברנס, אין פירוש הדבר שהמדינה אחראית לנזקיו. זאת, בתביעה על סך 2.5 מיליון שקל שהגיש ברנס נגד המדינה בעקבות "נזקי גוף" שנגרמו לו.

 

השופט שמואל ברוך קבע בהחלטת ביניים כי קביעות שופטת בית המשפט העליון, דליה דורנר, כי יש לקיים לברנס משפט חוזר אינן נחרצות לגבי אשמתו וכי מדובר בקביעות לכאורה שעשויות להשתנות לאחר שמיעת הראיות בתיק.

 

בשנת 1976 הורשע ברנס ברציחתה של החיילת רחל הלר ז"ל ונדון למאסר עולם. שמונה שנים לאחר שהחל לרצות את העונש הוא שוחרר מהכלא כאשר לכל אורך השנים טען לחפותו. מאז הרשעתו הגיש ארבע בקשות למשפט חוזר, אשר שלוש מהן נידחו ואילו הרביעית התקבלה אצל השופטת דורנר במרס 2002.

 

בעקבות החלטתה של דורנר החל בבית המשפט המחוזי בנצרת משפט חוזר אך המדינה הודיעה עם תחילתו כי היא חוזרת בה מכתב האישום מטעמים של חוסר עניין לציבור עקב חלוף הזמן. עקב כך זוכה ברנס ואף נפסקו לו פיצויים ביוני 2003. בתביעה זו של ברנס הוא ביקש להסתמך על קביעתה של דורנר כדי לפסוק לו נזקי גוף, אולם בית המשפט דחה את בקשתו והמשפט בתביעה יתחדש באפריל 2006.

 

עורכי הדין אלי זהר ואיתי זהר, המייצגים את ברנס, אמרו כי "הטענה שלנו היתה שדורנר קבעה כי הליכי החקירה של ברנס לא היו חוקיים, ובעצם לבסס כך את תביעתו לנזקי גוף. אך בית המשפט לא קיבל את הטענה ואנו ככל הנראה נערער עליה".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: אלכס קומויילסקי
ברנס. תובע 2.5 מיליון שקל מהמדינה
צילום: אלכס קומויילסקי
מומלצים