שתף קטע נבחר

נתניהו: אני וסילבן נוביל את הליכוד להישגים

128,347 בוחרים היום את יו"ר הליכוד בין בנימין נתניהו, סילבן שלום, ישראל כץ ומשה פייגלין. בקלפיות בבנייני האומה נרשמו תורים ארוכים וגם קרבות בין פעילי שלום לפייגלין. מעל 10% הצביעו עד השעה 13:00. נתניהו הצביע בבירה ואמר כי "שיתוף הפעולה עם סילבן שלום יתחדש עוד הערב. נעבוד יחד ונוביל את הליכוד להישגים". השר שלום הספיק להיות סנדק בברית של פעילי ליכוד ולאחר מכן הצביע ואמר: "ארצה לעשות מהפכה בליכוד". וגם השר ישראל כץ והמועמד משה פייגלין מאמינים: נוכל לנצח

הליכוד בוחר מנהיג: חבר הכנסת נתניהו, המועמד המוביל בסקרי הבחירות לראשות הליכוד לראשות הליכוד, אמר כי ישתף פעולה עם יריבו בהתמודדות, סילבן שלום. "שיתוף הפעולה עם סילבן שלום יתחדש עוד הערב, ולא מחר בבוקר. נעבוד יחד ונוביל את הליכוד להישגים", אמר נתניהו כשהגיע בצהריים (יום ב') יחד עם רעייתו שרה לקלפי בבנייני האומה בירושלים.

 

בשעה 10 נפתחו קלפיות הפריימריז בליכוד. 128,347 בעלי זכות הבחירה יכריעו ב-189 קלפיות מי יכהן כיו"ר המפלגה. על התואר הנכסף מתמודדים ארבעה: בנימין נתניהו, סילבן שלום, ישראל כץ ומשה פייגלין. אחוז הצבעה בבחירות עד לשעה 13:00 עומד על 10.2 אחוזים. מנכ"ל הליכוד, אריק ברמי, טען כי מדובר באחוז זהה לזה שנמדד בפריימריז בשנים הקודמות, וכי להערכתו יעמוד אחוז ההצבעה בסופו של דבר על כ-45 אחוזים. בשעה 22:00 יינעלו הקלפיות. 

 

 

השר סילבן שלום מצידו הגיע ב-10:30 לקלפי ברמת גן כדי להצביע בבחירות לראשות הליכוד. שלום הגיע מלווה ברעייתו ג'ודי, ואמר כי הוא משוכנע בנצחונו וביכולתו להחזיר לליכוד קולות שעברו למפלגת קדימה. שלום פתח את הבוקר באירוע ברית מילה במסעדת C2 במגדלי עזריאלי. הוא טרח והגיע לאירוע משום שמדובר במשפחה התומכת בו שנים רבות והם כיבדו אותו כאשר ביקשו ממנו להיות הסנדק. לשלום צפוי יום ארוך של סיורים ברחבי הארץ.

 


נתניהו בקלפי. צילום: גיל יוחנן

  

"אני ארצה, עם תקווה גדולה, לעשות מהפכה בליכוד. היום הוא יום חשוב למפלגה, ואנשים צריכים לקחת אחריות ולקחת חלק במהפכה",  כך אמר שר החוץ, סילבן שלום, בצאתו הבוקר לסיור במטות הבחירות בארץ. שלום קרא לחברי המפלגה להגיע לקלפיות ולהצביע וחזר ודרש מנתניהו להתחייב כי יישאר בחיים הפוליטיים ובליכוד גם אם יפסיד בבחירות.

 

לעומתו, המתמודד נתניהו ביקר בכותל המערבי בירושלים. "אני מתפלל לשלומו של ראש הממשלה, אריאל שרון, אבל מה שקובע הוא מצבה הבריאותי של המדינה שאינו טוב", אמר נתניהו שהתקבל באהדה בקרב המתפללים במקום, אולם אחדים צעקו לעברו, "הרסת לנו את החיים".

 

שר החקלאות, ישראל כץ ורעייתו הגיעו למושב חצב במועצה האיזורית באר טוביה, כדי להצביע בבחירות לראשות תנועת הליכוד.

 

"הדבר הראשון שאעשה ואכניס למצע הליכוד כשאבחר למנהיג הליכוד הוא לחדש במלוא ההיקף את חוקי הנגב שאותם יזמתי ושרי האוצר ששניהם מתמודדים מולי, האחד קיצץ והשני ביטל אני אחזיר אותם בכדי להפריח את הנגב". כך אמר שר החקלאות, ישראל כץ, בצאתו ממקום הצבעתו בקלפי במושב חצב.

 

באשר לסיכוייו להיבחר אמר היום ישראל כץ כי בליכוד כמו בליכוד רק היום מתחילים להתארגן, לגבש עמדות ולהשפיע: "אין לי ספק שביישובי הדרום ובארץ בכלל יש לי תמיכה נרחבת והתוצאות ידהימו את אלו שסומכים על הסקרים". באשר לעמדותיו כמנהיג הליכוד הוא אומר: "אני מייצג את הקו של מנחם בגין זכרונו לברכה, תקיפות ביטחונית תוך הגעה להסדר עם אויבנו ושכננו. כלכלה עם רגישות, יחס עמוק לדת ולמסורת, דאגה לשוויון וזכויות לכל תושבי ישראל. חלוקת המשאבים היום בישראל אינה צודקת וצריך לתקן זאת". השר ישראל כץ יסייר היום ברחבי הארץ ויסיים את היום המתיש באזור באר שבע שנחשב למעוזו החזק.

 


יום בחירות באשדוד. צילום: אמיר כהן

  

משה פייגלין הצביע בצהריים בקלפי בקרני שומרון, הביע אופטימיות באשר לתוצאות ואמר כי המטרה של הצבת "סדר היום היהודי" במוקד השיח הציבורי כבר הושגה. ואילו פעיליו של פייגלין מביעים אופטימיות מכמות המצביעים הרבה שהגיעה לקלפיות. "אנחנו עובדים נגד כל מי שהרים ידו בעד ההתנתקות. ביבי מוביל בגדול בסקרים, אז אין חשש שנמליך את סילבן", אמרו הפעילים. 

 

י-ם: תורים ארוכים ליד הקלפיות

 

בירושלים ישנם כ-8,000 בעלי זכות הצבעה והסניף נחשב לאחד המעוזים הגדולים ביותר של הליכוד. ב-10:00 צבאו על פתחי הכניסה לקלפיות בבנייני האומה עשרות מתפקדים שיצרו תורים ארוכים בדרך להצבעה. אנשי סילבן שלום אומרים כי נכון להבוקר ידו של פייגלין על העליונה: "בינתיים, הרבה פייגלינים הגיעו על הבוקר, הוא דוחף חזק". בפתח בנייני האומה שני שלטי ענק מימין - "נתניהו ,ירושלים מאוחדת עם נתניהו" ומשמאל סילבן שלום - "מחזיר את העם לליכוד".

 

לפני הצהריים אף פרץ עימות בין פעילים בעת ביקור של שר החוץ, סילבן שלום, בקלפי בבנייני האומה בירושלים. פעיליו של משה פייגלין צעקו לעברו "בוגד, בגללך אין לי בית", ואילו תומכי שלום השיבו לעברם בקללות.

 

באשדוד יש 4,500 בעלי זכות בחירה. יו"ר הסניף, סגן ראש העירייה לאון בן-לולו תומך בישראל כץ.  מניסיון העבר מעריכים שם כי רוב המצביעים יצביעו בסופו של דבר אחרי הצהריים. יו"ר הסניף: "מעריך שבאשדוד תהיה הפתעה, סילבן שלום וישראל כץ יזכו פה לאחוזי הצבעה גבוהים מאוד. הסניף שלנו מאוד מגוון וכולל בתוכו מצביעי ליכוד מכל הקבוצות ולכן גם לי קשה באופן אישי להעריך במי תהיה התמיכה הגבוהה ביותר בסניף".

  

 


התורים בבנייני האומה. צילום: אילן מרסיאנו

 

והליכודניקים לא יכולים בלי קצת צעקות על הבוקר ומערכת הכריזה שמנגנת שוב ושוב את הג'ינגל של סילבן שלום הפכה לזירת התגוששות כאשר המצביעים הרבים התלוננו "על הרעש שסילבן עושה באוזניים".

 

זאב, בן 75 שנמצא בתנועת הליכוד משנת 1948, לא מתרגש במיוחד מההתמודדות. לדבריו הוא בוחר נתניהו משתי סיבות – הראשונה הוא הרע במיעוטו. בנוסף, לדבריו, ביבי חניך בית"ר "ורק הוא יכול להתמודד מול מחנה הפליטים ששמו קדימה. היחידה מבין כל אלה שעברו לקדימה ואני מתפלא עליה ובוכה שהיא עברה זו ציפי לבני שאביה, איש האצ"ל, בטח לא היה מרשה לה לעשות זאת".

 

הסקרים: ניצחון לנתניהו 

 

ובינתיים, הסקרים חוזים נצחון של נתניהו במאבק מבית, אך לקראת הישורת האחרונה מצליח שר החוץ שלום לתת קרב ראוי. סקר "קול ישראל" חוזה כי 40.2% ממתפקדי הליכוד יתמכו בבנימין נתניהו ואילו 39% רוצים את סילבן שלום. הבעיה היחידה עם תומכי שלום היא שאינם מתכוונים להגיע לקלפי. בדיוק על כך בונה נתניהו כדי לנצח בסיבוב הראשון.  

 

שרת החינוך, לימור לבנת יצאה אמש ביוזמה לשריין את המקום השני ברשימה למי שיפסיד בפריימריז. לדברי מקורביה: "השטח בוער ויש להוריד את גובה הלהבות הכי מהר שאפשר, כי המשך המאבק הפנימי יכול ליצור קרע שיגרום לכך שיום לאחר הבחירות ביבי, במידה ויפסיד ילך ימינה וסילבן במידה ויפסיד יחצה את הכביש לקדימה .המפלגה מפורקת חייבים לאחד את השורות כדי לנצח את קדימה".

 

בכוונת השרה לבנת לכנס בשבוע הבא את מרכז הליכוד כדי לאשר שריון המקום השני למפסיד בהתמודדות. על פי יוזמתה של לבנת, השריון יוענק למפסיד שיצבור מעל 30% מהקולות בפריימריז. בסביבתה של לבנת מזכירים, שבבחירות הפנימית ב- 1999 שריין שרון את המקום השני לנתניהו.  

פורסם לראשונה 19/12/2005 09:59

 

בהכנת הידיעה השתתפה טובה דדון
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: גיל יוחנן
נתניהו בתפילה אחרונה
צילום: גיל יוחנן
עם שרה בקלפי
צילום: גיל יוחנן
צילום: אלי אלגרט
שלום מצביע
צילום: אלי אלגרט
צילום: רפי דלויה
וגם ג'ודי בשטח
צילום: רפי דלויה
פייגלין בקלפי. הסוס השחור?
צילום: צפריר אביוב
כץ מצביע במושב חצב
צילום: צפריר אביוב
מומלצים