שתף קטע נבחר

שלום מודאג: הליכוד איבד את רוח הלחימה

מקורביו של שר החוץ אומרים שהדבר הבולט ביותר שנגלה לעיניו היה ש"לפעילים אין אש בעיניים". נתניהו הגיע לזמן קצר לעודד את פעיליו בשכונת הדר יוסף בתל-אביב, ואז ביטל את המשך סיוריו במרכז והמשיך לירושלים. שיעור ההצבעה עומד על כ-40%

הליכוד בוחר מנהיג: שיעור ההצבעה בליכוד עומד הערב (יום ב') על 40%. אנשי נתניהו ושלום עודדו את פעיליהם לבוא להצביע. מקורביו של שר החוץ אומרים שהדבר הבולט ביותר שנגלה לעיניו בסיוריו הרבים היה ש"לפעילים אין אש בעיניים". שלום מבין שהמשמעות היא שהליכוד מאבד את רוח הלחימה.

 

 

שר החוץ, סילבן שלום, כמעט מותש מרוב פעילות שטח. שלום עבר, יחד עם רעייתו, ג'ודי, במקומות שונים בארץ משעות הבוקר. העייפות ניכרת על פניו, אך הוא לא מפסיק את סיורו לפי שעה, ומתכוון להגיע לסניפים נוספים באזור המרכז. בשעות הערב ביקר בבת-ים ובחולון, והמשיך לנתניה, שם התקבל בקריאות "הו הא מי זה בא, ראש הממשלה הבא". בסביבתו של שלום אומרים שהוא שומר על אופטימיות, אך מודאג מאחוזי ההצבעה הנמוכים.

 

שלום גם מודאג מהיום שאחרי הבחירות. גם אם ינצח, הוא חושש שלא ממש תישאר לו מפלגה להוביל. נתניהו, הוא סבור, יפרוש אם יפסיד, ועם שאר החברים - לסילבן שלום יהיו חיים לא קלים.

   

נתניהו ביטל באופן מפתיע את הגעתו למספר סניפים גדולים ברעננה, הרצליה ובתל-אביב. הוא הגיע לשכונת הדר יוסף בתל-אביב לדקות ספורות, שם שוחח עם פעיליו ודירבן אותם להביא עוד מצביעים לקלפיות. "אני קורא לכולם לבוא להצביע", אמר ל-ynet. הוא נסע לירושלים במאמץ לדרבן את פעיליו שם.

 

בשיחה עם כתב ynet, העריך נתניהו שאחוזי ההצבעה יהיו גבוהים יותר וינועו סביב 45%. משעות הבוקר חרשו נתניהו, סילבן שלום, משה פייגלין וישראל כץ את השטח. בשעה 22:00 יינעלו הקלפיות. מנכ"ל הליכוד, אריק ברמי, אמר מוקדם יותר ל-ynet: "האחוז הזה בעייתי, אבל אני מאמין שזה ישתפר כאשר אנשים יחזרו מהעבודה". 

 

שיעור ההצבעה בליכוד נמוך בכ-5% לעומת השיעור בבחירות הקודמות. בליכוד מעריכים ששיעור הצבעה נמוך מגדיל את הסיכוי לסיבוב בחירות שני. פעילים מרכזיים בירושלים אומרים כי המגמה בקלפי בירושלים, מהגדולות בארץ בקרב מתפקדי הליכוד, נוטה לחלוטין לכיוונו של משה פיגליין. "הוא מחזיק את מצביעיו כמו חיילים וקרוב ל-20% מכלל המצביעים שהגיעו לקלפי בירושלים שייכים לו".

  

סגן ראש עיריית רעננה, עוזי כהן, שהיה פעם אחד מתומכיו המרכזיים של נתניהו יצא לשטח עם תחושה שסילבן שלום עומד לעשות את זה: "אני לא נגד ביבי, אך אני חושב שהסיכויים של סילבן יותר טובים. רק סילבן מסוגל להחזיר את הקולות שברחו לקדימה ולפרץ לליכוד, סילבן מסוגל להביא יותר מצביעים שיצביעו עבור הליכוד, ביבי התפטר לפני ההתנתקות וסילבן לא. לאחר הפריימריז אנחנו שמחים לעמוד מאחורי מי שייבחר ולא משנה מי. מעניין אותנו העניין ולא המעוניין".  

 

תומך אחר של השר שלום, שלומי עוז, אמר ל-ynet "על פי תחושתי, נסיוני והמצב בשטח, סילבן שלום יהיה יו"ר הליכוד בעוד שעות ספורות". הוא דחה את הטענות כאילו היה מעורב בתקרית בקלפי ברמת-גן. "הבחירות התנהלו על מי מנוחות ובחברות". פעילים של נתניהו טענו שאנשיו של עוז קרעו שלטים שלהם.

 

מבקר המדינה בודק און-ליין

 

מבקר המדינה שלח נציגים מטעמו לבחון את התנהלות הפריימריז. דוברת מבקר המדינה, שלומית לביא, הדגישה: "חוק המפלגות נוגע אך ורק להיבט החשבונאי, של הוצאות והכנסות. המבקר נותן הנחיות כיצד לבדוק חשבוניות, וזה מה שאנשינו עושים בשטח. הם לא בודקים זיופים בקלפיות וכיוצא בזה".

 

הדוברת אמרה ל-ynet: "המשרד שלח שישה עובדים לשטח, כדי לבדוק את נושא הפריימריז 'על חם', ולא לאחר מעשה. נבדוק גם בחירות מקדימות של מפלגות אחרות. אנחנו בודקים את ביצוע חוק הפריימריז לראשונה, שכן לפני כן, המבקר לא היה אמון על הנושא. בביקורת רגילה על חוק מימון מפלגות גם עשינו פעולות דומות - ביום הבחירות היו אנשים בשטח ובדקו. זו בדיקה ראשונית. המתמודדים צריכים למסור למבקר את החשבונות שלהם והלו"ז למסירת החשבונות קבוע בחוק".

 

בשעה 10 בבוקר נפתחו 189 קלפיות הפריימריז בליכוד כסדרן ללא כל בעיות מיוחדות וב-22:00 יינעלו הקלפיות. המועמד הזוכה צריך לעבור את מחסום 40%, ואם לא כן, יהיה סיבוב שני. כפי שהדברים נראים בשטח, אנשיו של סילבן שלום נראו חדורי קרב ונמרצים יותר. רבים בליכוד חשים שהפעילות הזו בשטח עשויה להוביל להפתעה בקלפי.  

 

בנימין ושרה נתניהו הצביעו בבנייני האומה בירושלים, לאחר שנתניהו סייר והתפלל בכותל. מנגד, ניצבו בני הזוג סילבן שלום ורעייתו ג'ודי בקלפי ברמת-גן. שלום פתח את הבוקר באירוע ברית מילה במסעדת C2 במגדלי עזריאלי.

 

שר החקלאות, ישראל כץ ורעייתו הגיעו למושב חצב במועצה האיזורית באר טוביה, כדי להצביע בבחירות לראשות תנועת הליכוד. משה פייגלין הצביע בצהריים בקלפי בקרני שומרון.


פורסם לראשונה 19/12/2005 16:27

 

צילום וידאו: דלית שחם וירון ברנר
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: רויטרס
סילבן שלום חורש את השטח
צילום: רויטרס
צילום: אלי אלגרט
נתניהו בסיור בתל-אביב
צילום: אלי אלגרט
צילום: דלית שחם
ישראל כץ במושב חצב
צילום: דלית שחם
צילום: תומריקו
משה פייגלין
צילום: תומריקו
מומלצים