שתף קטע נבחר

בעבודה ובקדימה מרוצים מבחירת נתניהו

הרבה חיוכים נראו הלילה אצל אנשי המפלגות הגדולות שיתחרו בליכוד. הצמד פייגלין ונתניהו עומד לככב בקמפיינים של המתחרות. יועצו של ראש הממשלה שרון: "מפלגה שבה נתניהו ופייגלין מקבלים מעל 60 אחוזים היא מפלגת ימין קיצוני". עמיר פרץ: "העבודה היא המפלגה היחידה שמציבה אלטרנטיבה חברתית אמיתית"

נתניהו ופייגלין. פייגלין ונתניהו. אלו יהיו השמות השכיחים ביותר שנשמע בזמן הקרוב מפי אנשי מפלגת העבודה וקדימה. נצחונו של נתניהו בפריימריז בליכוד והישגו הבלתי-מבוטל של משה פייגלין (15 אחוזים, על-פי תוצאות מדגם רשת ב' של "קול ישראל") יאפשרו ליריבים להציג את התנועה כימנית קיצונית, כזו שכל קשר בינה לבין המרכז הפוליטי מקרי בהחלט עד לא קיים.

 

עוד על בחירתו של נתניהו

 

יושב ראש מפלגת העבודה, עמיר פרץ, אמר בעקבות נצחונו של נתניהו: "היום ברור לכל שהעבודה היא המפלגה היחידה שמציבה אלטרנטיבה חברתית אמיתית. מפלגת שרון והליכוד הן האחראיות להרס החברה הישראלית. שרון ונתניהו היו שותפים מלאים לכל הגזרות הכלכליות והנהיגו מדיניות חסרת אחריות מתוך ידיעה שמי שישלם את המחיר יהיו השכבות החלשות ומעמד הביניים".

 

גם בקדימה הגיבו בסיפוק על תוצאות הפריימריז בליכוד. אם בימים האחרונים היה חשש קל שבקלים שסילבן שלום יכול להפתיע ולהקשות במאבק על המצביעים החברתיים, הרי שהחשש הזה נמוג הלילה. "מבחינתנו הליכוד, שבו נתניהו ופייגלין מקבלים יחד יותר משישים אחוז מהקולות, הוא מפלגת הימין הסהרורי", אמר ליאור חורב, יועצו של ראש הממשלה אריאל שרון.

 

"הליכוד הפך לגרורה של האיחוד הלאומי ושל אביגדור ליברמן. אחוזי ההצבעה המגוחכים בבחירות הפנימיות בליכוד מעידים שהרוב השפוי, המתון, והאחראי של מתפקדי הליכוד, הביע חוסר אמון במפלגתו ועבר לקדימה", אומר חורב ותוקף בחריפות את נתניהו באופן אישי.

 

לדבריו, "בראש הליכוד עומד כעת אדם שהצהיר בעבר כי הוא מתחבר לימין הקיצוני. ביבי הגיע לתהומות של שפל באהדה הציבורית. אי אפשר להתרומם מהמקום שבו נמצא ביבי. הוא האדם הכי פחות אהוד בתולדות מדינת ישראל".

 

בכירים אחרים בקדימה לא התרגשו יתר על המידה ואמרו שהתוצאה בליכוד לא באמת משנה את התמונה הכוללת. "הליכוד מתחרה על מקום של מפלגות נישה", אמר אחד מהם. "השאלה כעת היא לא אם הליכוד תהיה מפלגה גדולה, אלא מי תהיה יותר גדולה: הליכוד או ש"ס".

 

שר התיירות, אברהם הירשזון, אמר כי תוצאות הפריימריז מסמנים באופן ברור את כיוון הליכוד לקראת הבחירות הקרובות: "תנועה בה אחד מכל שישה מצביעים בוחר בפייגלין (זכה ב-15 אחוזים), הנה תנועה ימנית קיצונית. 'קדימה' ונבחריה מייצגים את הדרך המרכזית של עם ישראל, שתצעיד את המדינה בשנים הבאות".

 

בקדימה לא מבזבזים זמן, וכבר מתחילים להפיץ ספינים. כבר הלילה היה מי שאמר שבעתיד הקרוב, ככל הנראה כבר אחרי הפריימריז לרשימה לכנסת, יחל שלב העריקות המשמעותיות של אנשי השטח מהליכוד אל מפלגת קדימה.

 

במפלגת העבודה - איך לא - התייחסו בציניות לחזרתו של נתניהו לתפקיד יו"ר הליכוד. "אני מברך את נתניהו על נצחונו", אמר ח"כ אופיר פינס. "הבחירה של ביבי היא ברמה של פיגוע חברתי בליכוד. הליכוד הכריז מלחמה על החברה הישראלית, ולעולם לא יוכל להשתמש במותג 'מפלגה חברתית'.

 

"הליכוד הפך למפלגה ימנית סהרורית, וקדימה הפכה להיות ליכוד. התוצאה הזאת טובה למפלגת העבודה, והיא תעביר בוחרים אלינו על הבסיס החברתי. אני מעריך שהרבה בוחרים יחזרו הביתה. אני אופטימי יותר לגבי תוצאות הבחירות הכלליות".

 

חבר הכנסת מתן וילנאי כיוון גם הוא את חיציו אל ההפתעה בליכוד: "מפלגה שנותנת כזה מקום לאיש כמו פייגלין, מסמלת מחדש את הגבולות של הימין. מפלגת הליכוד הוכיחה היום סופית שהיא אינה מפלגת שלטון".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: רויטרס
פרץ מרוצה
צילום: רויטרס
צילום: גבי מנשה
פינס. "בירך" את נתניהו
צילום: גבי מנשה
צילום: איי אף פי
נתניהו. לא מדאיג את היריבים
צילום: איי אף פי
צילום: ערוץ 2
חורב. שולף סכינים
צילום: ערוץ 2
מומלצים