שתף קטע נבחר
הכי באזזזז
  זירת הקניות
  עתירה נגד אולמרט: מנה נציג ירוק למועצת המינהל
  ארגוני הסביבה טוענים כי אולמרט מעכב זה 3 שנים מינוי של נציג מטעמם למועצת מינהל מקרקעי ישראל ומבקשים מבג"ץ להורות לו לעשות כן. במקביל הם מבקשים לעכב דיון המועצה בהמלצות ועדת הבר עד מינוי הנציג הירוק

  ארגוני הסביבה "חיים וסביבה", החברה להגנת הטבע, ואדם טבע ודין הגישו היום (ה') עתירה לבג"ץ בדרישה להורות לשר אהוד אולמרט האחראי על מועצת מקרקעי ישראל, למנות מיידית נציג מטעמם למועצה. כמו כן ביקשו הארגונים להוציא צו ביניים שיורה למועצה שלא לדון בהמלצות ועדת הבר (ראה מסגרת) בנושא זכויות החקלאים בקרקע, עד שלא ימונה נציג מטעמם.

   

  חוק הייצוג משנת 2002 קובע כי יש לצרף נציג של הגופים הציבוריים שעניינם שמירת איכות הסביבה לגופים מינהליים שלהחלטותיהם יש השפעה על איכות הסביבה, כדי להגן ולשמור על איכות נאותה של הסביבה ולמנוע פגיעה בסביבה. בין גופים אלה נמצאת גם מועצת מקרקעי ישראל.

   

  מינוי נציג הארגונים הסביבתיים טרם התבצע למרות שחלפו כבר שלוש שנים מאז שנכנס החוק המחייב זאת לתוקף. כמו כן, כבר קרוב לחצי שנה שהמלצה של השר לאיכות הסביבה לבצע את המינוי מונחת על שולחנו של השר אולמרט. למרות זאת, טוענים ארגוני הסביבה כי פניותיהם החוזרות ונשנות ללשכת אולמרט זכו להתעלמות מוחלטת. לטענת הארגונים, אי ביצוע המינוי בנסיבות אלה מהווה הפרה של החוק הקובע שבעלי תפקידים שלטוניים חייבים למלא את תפקידם במהירות הראויה.

   

  לגופו של עניין, נטען בעתירה, זה חודשים ארוכים אין מי ששומר על האינטרס הציבורי-סביבתי במועצת מקרקעי ישראל, שלהחלטותיה בנושא הקרקעות במדינת ישראל השפעה קריטית על איכות הסביבה בישראל. לעומת זאת, הממשלה בהמלצת אולמרט מינתה בסוף אוגוסט האחרון 7 חברים חדשים למועצה, אך אף אחד מהם אינו "ירוק".

   

  לטענת העותרים, עיכוב המינוי דווקא כעת הוא חמור במיוחד, משום שעתה עומדת המועצה להחליט בנושא זכויות החקלאים בקרקע על סמך המלצות ועדת הבר שהוגשו לממשלה לאחרונה. לנושא זה יש השלכות סביבתיות רחבות היקף.

   

  לטענת ארגוני הסביבה יש חשש שעיכוב מינוי נציגם למועצה נעשה משום שהשר מנסה לקדם הענקת זכויות בניה מוגדלות למגורים ולתעסוקה בתחומי היישובים החקלאיים בצורה החלקה והמהירה ביותר, וללא שיישמע קולם של המתנגדים לכך. העותרים מדגישים כי ההחלטות בתחום זה הן לא רק בעלות משמעות חברתית וכלכלית, אלא גם בעלות משמעות סביבתית מרחיקת לכת. הן יכולות להשפיע על הנוף, על הפירבור, על בריחת המסחר מהערים ועל שמירת, או אי שמירת, השטחים הפתוחים.

   

  בהקשר זה מזכירים העותרים כי השר אולמרט קידם בעבר את החלטה 979 של מועצת מקרקעי ישראל, שבאה להסדיר את אותם נושאים, אך החלטה זו נפסלה על ידי היועץ המשפטי לממשלה בטענה כי יש לה בין היתר, השלכות "תכנוניות וסביבתיות מרחיקות לכת".

   

  מלשכת השר אולמרט נמסר בתגובה: במועצת מינהל מקרקעי ישראל מכהנים נציגי קרן קיימת לישראל האמונים על ייצוג אינטרסים של הסביבה.

   


  פרסום ראשון: 22.12.05, 14:20
  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  כל התגובות לכתבה "עתירה נגד אולמרט: מנה נציג ירוק למועצת המינהל"
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  צילום: עטא עוויסאת
  אולמרט. "מעכב המינוי"
  צילום: עטא עוויסאת
  חיים וסביבה. בין העותרים
  מוגש מטעם: מוצר השנה
  מומלצים