שתף קטע נבחר

אתם שיתפתם
  זירת הקניות
  רמון: נעשה שלום בשלבים ונקים משטר נשיאותי
  הסמן השמאלי של קדימה הופיע במועדון המסחרי-תעשייתי בתל-אביב ופרש את משנת מפלגתו - מימוש מפת הדרכים בהדרגה, הפעלת מדיניות כלכלית סוציאל-דמוקרטית בנוסח אירופי ושינוי שיטת הממשל. "בעיית השחיתות קשה, אבל מה שמאיים עלינו יותר זה חוסר היכולת למשול בגלל שיטת הבחירות". לדבריו, "אצל שרון לא יהיה קיפאון מדיני"

  תהליך שלום מדורג ושינוי שיטת הבחירות: ח"כ חיים רמון התווה אתמול אחר הצהריים (יום ו') שלושה יעדים מרכזיים למפלגת קדימה - מימוש מפת הדרכים בהדרגה, הפעלת מדיניות כלכלית סוציאל-דמוקרטית בנוסח אירופי ושינוי שיטת הממשל, יעד שאותו רואה רמון כהכרחי למימוש היעדים של הממשלה שתקום. רמון, שדיבר במועדון המסחרי-תעשייתי בתל-אביב, הבטיח שתחת הנהגת שרון, "לא יהיה קיפאון מדיני. בניגוד לפרץ ונתניהו, כאשר נצטרך לקבל הכרעות, שרון יידע לקבל החלטות כמו הנסיגה מעזה".

   

  לדברי רמון, "בעיית השחיתות בישראל היא בעייה קשה. אבל מה שמאיים עלינו יותר זה חוסר היכולת למשול בגלל שיטת הבחירות הנהוגה בישראל. בשיטה זו אי אפשר לשלוט. יש לפעול לשינוי השיטה, בין אם למשטר נשיאותי ובין אם למשטר אחר. ראש הממשלה משקיע כיום 30-50% מזמנו בהישרדות. שרים נכנסים למשרד ויוצאים. הבעיה היא שלא זו בלבד שאתה צריך להקים קואליציה, אלא גם צריך להקים קואליציה בתוך המפלגה שלך.

   

  "אם שרון לא היה נותן גיבוי לנתניהו במשרד האוצר, הוא לא היה מוציא את ישראל מעזה. זו הסיבה לכך שגם אני הצבעתי עבור התקציב של נתניהו. גם ההסתדרות, דרך אגב, נכשלה במאבק בתקציב את כישלונה הגדול ביותר". 

   

  ומה דעתו של רמון על ניצחונו של בנימין נתניהו בקרב על הנהגת הליכוד? "אם רופא ללא ניסיון היה עושה לך דיאגנוזה שגויה, לא תחזור אליו. לא תסכן את הבריאות. לכן, לא תסכן את המדינה. רבין חיכה 20 שנה, ביבי מיד חוזר ואומר 'אני רוצה להיות ראש הממשלה'. תשב, תלמד".

   

  "העבודה זה מפ"ם, הליכוד זה חירות"

   

  בראשית דבריו הציג רמון את הליכוד והעבודה כמפלגות אנכרוניסטיות, "יש את העבודה בראשות פרץ, שהיא למעשה סוג של מפ"ם - מפלגה סוציאליסטית, עם השקפת עולם של שמאל, שמאמינה שבהינף יד בתוך שנה ניתן לסגור הסכם קבע. כאילו זה תלוי רק בנו. איך אמר פרץ: 'נשב, נסגור'. הליכוד, בראשות נתניהו, הוא חזרה לחירות של פעם. הליכוד מציג היום בצד הכלכלי קפיטליזם חסר מעצורים, שמשקף את האגף הימני של הרפובליקנים בארה"ב.

   

  "נתניהו ולנדאו מתנגדים למפת הדרכים. בהסכם ביניהם הם שוללים את הפתרון של שתי מדינות לשני עמים. ראו מה קרה בבחירות האחרונות - שני שלישים ממצביעי הליכוד הצביעו בפריימריז עבור מועמדים שהתנגדו להתנתקות מעזה. אם זה לא ימין קיצוני, מה כן? ויש את קדימה. אומר ראש הממשלה: 'אנו נתקדם בשלבים ובצורה מאד מדודה וזהירה'. אין לנו שאיפות שבתוך שנה נגיע להסדר קבע, אלא באופן מדוד. בשלבים. בדיוק כמו שהיה באוסלו. לצערי, גם נתניהו וגם ברק נטשו את דרך אוסלו".

   

  לדברי רמון, "גם הליכוד וגם העבודה מנסים לטשטש את זהותם, כי רוב הציבור אינו סוציאליסט. רוב הציבור דוחה קפיטליזם חסר מעצורים. רוב הציבור לא קונה את זה שאפשר להגיע לשלום שמיימי , ושהמציאות לא יכולה להיתפס לסטטוס קוו. המצב כיום הוא שהרשות איננה מסוגלת להתמודד - לא עם החמאס, אלא עם מספר כנופיות ועם ארגון הג'יהאד האיסלאמי. ראש הממשלה כאשר, כנראה, ייבחר לראשות הממשלה, לא עוסק היום בספקולציות של מה יהיה אם מפת הדרכים תיכשל".

   

  רמון אמר שבמבחן המעשה נכשלו פרץ ונתניהו, "נתניהו, אנו יודעים, אם זה היה תלוי בו היה נשאר בעזה. אם זה היה תלוי בעמיר פרץ, העבודה היתה מפילה את שרון עוד לפני ההתנתקות". הוא גם תקף את מדיניותו הכלכלית של נתניהו, "הוא הוביל מהלך קפיטליסטי חד שפגע קשות בשכבות החלשות ויצר פערים חברתיים קשים. למה? מה בער לו לעשות את הכל מהר, חד. אני, בזכות נתניהו, קיבלתי עוד 25 אלף שקל נטו! שאלתי - מדוע? מה היה קורה אם הייתי מקבל 15,000 שקלים?. מצעה של קדימה בנושא הכלכלי יהיה סוציאל-דמוקרטי בנוסח האירופי". 

  פורסם לראשונה 23/12/2005 17:07

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  כל התגובות לכתבה "רמון: נעשה שלום בשלבים ונקים משטר נשיאותי"
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  צילום: יוסי רוט
  חיים רמון
  צילום: יוסי רוט
  צילום: איי פי
  בלי קיפאון מדיני. אריאל שרון
  צילום: איי פי
  צילום: רויטרס
  יש פרטנר? אבו מאזן
  צילום: רויטרס
  צילום: איי אף פי
  תהליך שלום, אבל מה יהיה עם ההתנחלויות?
  צילום: איי אף פי
  צילום: ירון ברנר
  עמיר פרץ. נכשל במבחן המעש
  צילום: ירון ברנר
  מומלצים