שתף קטע נבחר

הכי מטוקבקות

  נציגי אונסק"ו נגד שיפוץ היכל התרבות

  קובעים בהסתמך על חוות דעת מקצועית כי תוכנית השיפוץ מפרה את תנאי ההכרזה על העיר הלבנה כעל אתר מורשת עולמי. העיריה: "זהו צעד חד צדדי קיצוני שמהווה התערבות בוטה בתהליכי התכנון והשימור"

  הוועד הישראלי של אונסק"ו אימץ במלואה את חוות הדעת הגורסת כי תוכנית השיפוץ של היכל התרבות בת"א תפר את תנאי ההכרזה על העיר הלבנה כעל אתר מורשת עולמי. בחוות הדעת שהוגשה למזכ"ל הוועד, דניאל בר-אלי, על ידי חברת "איקומוס ישראל" המייעצת לאונסק"ו, נכתב כי השינויים המתוכננים במבנה בתוכנית השיפוץ אינם עומדים בתנאי ההכרזה.

   

  היכל התרבות הוקם על פי החלטת ממשלת ישראל ותכנונו הופקד בידי האדריכלים דב כרמי וזאב רכטר. בניית ההיכל ארכה ארבע שנים והוא נחנך רשמית ב-1 באוקטובר 1957. ההיכל ממוקם בלבו של מתחם העיר הלבנה בת"א, מתחם שזכה להכרה כאתר מורשת בשל הריכוז הגבוה של מבנים המייצגים את סגנון הבנייה הבינלאומי המצויים בו. המבנה נמנה על 60 מבנים מובילים נוספים שמציגים אותנטיות ושלמות סגנונית.

   

  בחוות הדעת שהגישה חברת "איקומוס" ישראל נכתב: "ההכרזה על הכללת מתחם העיר הלבנה ברשימה העולמית של אתרי מורשת התבססה על קריטריונים החלים על מרקם עירוני היסטורי ייחודי, מרחב אינטגרלי בו מתקיים מקבץ של מבנים, רחובות, ככרות ושדרות בעלי איכויות אדריכליות שלא ניתן למצוא כמותו במקום אחר. בקשת ההכרזה אשר הוגשה לאונסק"ו על ידי עיריית ת"א והיענותה של אונסק"ו לבקשה מהוות במהותן התחייבות הדדית: אונסק"ו מכירה בייחודו של המתחם ומדינת ישראל ועיריית תל-אביב-יפו מתחייבות מצדן לכבד את ההכרזה ולשמור על המתחם וייחודו על פי קריטריונים ברורים... אנו בדעה כי מרבית השינויים המוצעים פוגעים באותנטיות של המבנה ובשלמותו הסגנונית".

   

  עוד נכתב בחוות הדעת כי השינויים המבוקשים במעטפת מבנה ההיכל עלולים לפגוע לא רק במבנה מסוים זה, אלא מעמידים בסכנה את שלמות מתחם העיר הלבנה כמכלול. "לא יכול להיות ספק כי לעיריית תל-אביב-יפו תפקיד מרכזי בשמירה ובהקפדה על כך שלא תהיה סטייה מהוראות ההכרזה, מההנחיות שניתנו על פיה ובהקפדה על כל אותם פרטים המרכיבים את המכלול שזכה להכרה עולמית. על רקע זה קיים חשש מפני המשמעות התקדימית העלול להוות פגיעה שדווקא העירייה תעמוד מאחוריה", נכתב בחוות הדעת.

   

  "כפיות טובה"

   

  בעיריית ת"א כועסים על ההכרזה אותה מגדירים חד צדדית. "העיריה קוראת לוועד הישראלי שליד אונסק"ו לחזור בו מהחלטתו החד צדדית והקיצונית. הצורה בה התקבלה ההחלטה ואופייה מהוות התערבות בוטה בתהליכי התכנון והשימור. ההצהרה מתעלמת לחלוטין מפנייתו של ראש העיריה למרכז המורשת באונסק"ו ולוועד הישראלי בבקשה שיסייעו במציאת פתרון למחלוקת סביב רצונה וחובתה של העיריה לשפץ את בניין היכל התרבות", נמסר מלשכת הדובר.

   

  לדברי העיריה: "אנו רואים בכך כפיות טובה ופגיעה בפעולותיה המתמשכות של העיריה לאורך השנים בנושא השימור אם באמצעות הכנת תוכניות בניין עיר, העוסקות בשימור, ואם באמצעות הקצאת משאבים של כסף וכוח אדם לטובת נושא זה בהיקפים חסרי תקדים. העיריה עומדת על חובתה לבצע כל המשתמע מאחריותה למוסדות התרבות שבתחומה, לשגשוגם, לשיקום והתחדשות האכסניות בהן הם פועלים ובמיוחד התזמורת הפילהרמונית – מוסד התרבות שנטוע בהוויית חיי התרבות של העיר וסוחף אותם להישגים ומעמד בינלאומי. עם זאת, רק שילוב בין פיתוח בן זמננו צופה פני עתיד, העונה על צרכים מתחדשים ועל השתנות הזמנים יחד עם שילוב תהליכי השימור בו יבטיחו חיוניות ותנופת פיתוח בעיר".

   

   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  צילום: לע"מ
  שיפוץ המבנה יפר תנאי העיר הלבנה
  צילום: לע"מ
  לאתר ההטבות
  מומלצים