שתף קטע נבחר

ה"מוח" מאחורי רצח הספורטאים עונה לשפילברג

מוחמד דאוד, שתיכנן את הרצח בכפר האולימפי במינכן, טוען שהסרט של סטיבן שפילברג לא יתרום לפיוס בין העמים. למרות הביקורות הנוקבות להן זכה הבמאי היהודי בישראל בשל האופן בו הציג את המוסד, דאוד מאשים אותו בחד-צדדיות פרו-יהודית. על הנרצחים הוא אומר: "הם לא היו אזרחים תמימים; בין אם הוא פסנתרן או ספורטאי, ישראלי הוא קודם כל חייל"

מוחמד דאוד, איש ארגון "ספטמבר השחור" שהיה "המוח" שמאחורי רצח 11 הספורטאים באולימפיאדת מינכן ב-1972, אמר אתמול (ג') שהוא אינו חש חרטה על המעשה. הוא גם אמר שההתקפה בכפר האולימפי במינכן לא כוונה נגד אזרחים. "כמה מהם (הספורטאים) נטלו חלק במלחמות והרגו פלסטינים. בין אם הוא פסנתרן או ספורטאי, ישראלי הוא חייל", אמר דאוד.

 

דאוד התייחס ל"מינכן", סרטו של הבמאי סטיבן שפילברג שמתמקד בפעולות הנקם של ממשלת ישראל נגד מבצעי הרצח - סרט ששפילברג כינה "תפילה לשלום". דאוד, שזועם על שלא התייעצו בו במהלך הפקת הסרט, אמר שהוא אינו סבור שהסרט יתרום לאווירת הפיוס והאשים את שפילברג בסירסור עמדת היהודים.

 

עוד בנושא:

שפילברג: ישראל זכאית לתגובה חזקה

אילנה רומנו: "'מינכן' לא פוגע בזכר הספורטאים" 

 

"אם הוא באמת רצה להפוך את הסרט לתפילה לשלום הוא היה צריך להאזין לשני הצדדים של הסיפור ולשקף את המציאות. תחת זאת הוא נתן שירות לצד הציוני בלבד", אמר דאוד בשיחת טלפון מדמשק. "שפילברג הראה את הסרט לאלמנות של הספורטאים בישראל אולם הוא לא הקרין אותו בפני משפחותיהם של הפלסטינים שנרצחו", אמר דאוד. "כמה אזרחים פלסטינים נהרגו לפני ואחרי מינכן", הוסיף.

 

דאוד אמר שלא ראה עדיין את הסרט, שיצא לאקרנים בארצות הברית בסוף השבוע, אולם הוא עקב אחרי הפירסומים אודות ההקרנות המקדימות שנערכו לסרט בישראל, ואחרי הביקורת שנשמעה כנגדו באשר לדיוקו ההיסטורי. מבקרי הסרט בישראל טענו בזעם שהוא מותח קווים מוסריים מקבילים בין רצח הספורטאים על ידי המחבלים ופעולות הנקם של אנשי המוסד.

  

הביקורת של העיתון "לוס אנג'לס טיימס" כינתה את התקפת המחבלים בכפר האולימפי במינכן "רגע מכריע בהיסטוריה של הטרור המודרני". דאוד רואה את הדברים אחרת. "לא פגענו באזרחים ישראלים", הוא אמר. "כמה מהם (הספורטאים) נטלו חלק במלחמות והרגו פלסטינים. בין אם הוא פסנתרן או ספורטאי, ישראלי הוא חייל", הוא אומר.

 

דאוד עצמו לא השתתף בהתקפה וגם אינו מוזכר בסרט. בשנת 1981 הוא ניצל מניסיון התנקשות בפולין שלדבריו בוצע בידי חפרפרת של המוסד שפעלה בשורות הארגון הפלסטיני היריב של אבו נידאל. ישראל התירה לו לשום לשטחים אחרי 1983 וגם המוסד כבר אינו מנהל מצוד אחרי מבצעי הרצח, אולם דאוד סבור שהוא עדיין תחת איום.

 

"כשבחרתי לפני שנים רבות להיות לוחם ומהפכן הכנתי את עצמי למות מות קדושים. אני לא מפחד כי נשמות האנשים הן בידי האלוהים ולא בידי הישראלים", סיכם דאוד.


פורסם לראשונה 27/12/2005 22:44

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום רויטרס
הוא היה צריך להאזין לשני הצדדים. שפילברג
צילום רויטרס
צילום: איי פי
אחד המחבלים לאחר חטיפת הספורטאים. "כל ישראלי הוא חייל"
צילום: איי פי
מומלצים