שתף קטע נבחר

היועץ המתפטר של פוטין: רוסיה אינה חופשית

אנדריי אילריונוב, יועצו הכלכלי הבכיר של נשיא רוסיה, אמר שאינו יכול עוד לעבוד עבור ממשלה שהפנתה את גבה לחירויות פוליטיות. בתוך כך קבעה ועדת חקירה של הפרקליטות הרוסית שלא נמצאו ליקויים בפעולת כוחות הביטחון במבצע לחילוץ בני הערובה מהמצור בבית הספר בבסלאן אשתקד. באירוע מתו 331 בני אדם מתוכם כ-200 ילדים

יועצו הכלכלי הבכיר של נשיא רוסיה ולדימיר פוטין הגיש אתמול (ג') את התפטרותו ואמר שהוא אינו יכול עוד לעבוד עבור ממשלה שהפנתה את גבה לחירויות פוליטיות. הנשיא פוטין קיבל את ההתפטרות ובצו נשיאותי פיטר את היועץ באופן רשמי.

 

אנדריי אילריונוב, שהיה קול תקיף וביקורתי בממשל שרובו מורכב מאנשי ק.ג.ב לשעבר, מתח לפני שבוע ביקורת חריפה על הקרמלין ואמר שהחירויות הפוליטיות ברוסיה נמצאות במגמת שחיקה מתמדת. "זה דבר אחד לעבוד במדינה שהיא חופשיה באופן חלקי, כפי שרוסיה הייתה לפני שש שנים. זה דבר אחר לגמרי כאשר המדינה חדלה להיות חופשיה מבחינה פוליטית", הוא צוטט בסוכנות הידיעות איטר-טאס.

 

הדברים נאמרו על רקע החלטה של הפרלמנט הרוסי לאמץ חוק חדש שימנע פעילות של ארגונים חוץ-ממשלתיים זרים על אדמת רוסיה - צעד שגרר ביקורת חריפה מצד ארגוני זכויות אדם בעולם. המבקרים טענו שמדובר בצעד נוסף של הקרמלין שמטרתו להדק את השליטה על החברה. צעד זה בא לאחר צעדים דומים של הממשל שנועדו להשתלט על כלי התקשורת הממלכתיים, להצר את צעדי הפרלמנט ולשלוט על בחירת מושלי המחוזות ברוסיה.

 

אילריונוב גם מתח ביקורת על חזרתה של רוסיה לשליטה על המשק והתלונן שהוא אינו יכול עוד להביע את דעותיו. "היה לי חשוב להישאר בתפקיד הזה כל עוד הייתה לי הסמכות לעשות משהו, כולל לדבר. עד לאחרונה, איש לא מנע ממני להביע את ההשקפות שלי. כעת המצב השתנה", אמר אילריונוב. הוא גם טען שחברות ממשלתיות חונקות את התחרות במדינה ומתעלמות מהאינטרסים של הציבור.

 

אילריונוב, בן 44, הוא כלכלן בעל השקפות ליברליות שעבר עבור הממשל הרוסי משנות ה-90 והפך בשנת 2000 ליועצו של הנשיא פוטין. אלא שבתקופה האחרונה סר חינו של היועץ לאחר שמתח ביקורת על ההחלטה להחזיר את שליטת הממשלה הרוסית על ענף האנרגיה, ובמיוחד על הלאמתה של חברת הנפט "יוקוס", שהייתה בבעלותו של איל העסקים היהודי מיכאיל חודורקובסקי, המרצה כעת עונש מאסר בגין עבירות שחיתות. זמן לא רב לאחר שהביע את דעתו נשללו כל סמכויותיו של אילריונוב כשליח הממשל הרוסי לשיחות ה-G8 אולם הוא נשאר יועץ כלכלי של הנשיא.

 

אילריונוב אמר שהסיבה העיקרית להחלטתו להתפטר הייתה הדאגה מפני השליטה ההולכת וגוברת של הממשלה על הכלכלה הרוסית, כאשר עוד ועוד חברות ציבוריות מולאמות על ידי הממשלה ומנוהלות על ידי ביורוקטים בעלי אינטרסים אישיים.

 

הפרקליטות: כוחות הביטחון בבסלאן פעלו היטב

 

בתוך כך קבעה ועדה חקירה מטעם הפרקליטות הרוסית כי פעולת אנשי כוחות הביטחון של רוסיה בעת משבר החטיפה בבית הספר בעיר בסלאן אשתקד הייתה ללא דופי. באירוע מתו 331 בני אדם, מתוכם 186 ילדים. סגן התובע הכללי הרוסי אמר כי משיחזור של האירועים בבסלאן עולה שהמשטרה ואנשי כוחות הביטחון האחרים שהשתתפו במצור ובפשיטה על בית הספר לא נושאים באחריות לטרגדיה.

 

קרובי משפחות ההרוגים אמרו שרובם מתו מחילופי ירי בין אנשי כוחות הביטחון והמחבלים ומפיצוץ שאירע בעת מבצע

השתלטות שסיים את המצור בן שלושת הימים על בית הספר. הם טענו שבני ערובה רבים מתו שלא לצורך משום שאנשי כוחות הביטחון השתמשו בלהביורים, רימונים ואש טנקים נגד המחבלים. הם דרשו שבכירים רוסיים יעידו במשפט שנערך לאחד מהמחבלים שנתפס בבסלאן וטענו שהחוקרים המופקדים על החקירה מטייחים את העובדה שמבצע ההשתלטות על בית הספר נכשל.

  

"לא ציפינו לדבר אחר. הפרקליטות נצמדת לגרסה שלה של האירועים ומתעלמת מעדויות הניצולים", אמרה סוזנה דודייבה, ראש "איגוד האמהות של בסלאן". "אנו מאמינים שעבודת ועדת החקיאה לא הייתה אובייקטיבית.. המטרה העיקרית הייתה לטייח את מעורבות נושאי המשרות הבכירות באזור".

 

ב-1 בספטמבר 2004, היום הראשון ללימודים, פשטה קבוצת מחבלים על בית הספר בעיירה בסלאן ולקחו 1,100 תלמידים, מורים והורים כבני ערובה. הם החזיקו בהם במשך שלושה ימים בתנאים קשים ודרשו שכוחות רוסיה יצאו מצ'צ'ניה. הם איימו לפוצץ את המבנה אם כוחות הביטחון ינסו לפרוץ פנימה.

 

המסקנות הראשוניות של ועדת החקירה של התביעה שונות בתכלית ממסקנות של ועדת חקירה אזורית שהאשימה את רשויות החוק במבצע החילוץ הכושל וקראה להעמיד את האחראים לדין. מסקנות ועדת חקירה שלישית, של הפרלמנט הרוסי, צפויות להתפרסם היום. אם הם יצדדו בעמדת ועדת החקירה האזורית, יופעל לחץ על הפרקליטות לשנות את מסקנותיה שלה בדו"ח הסופי שתפרסם בעתיד.

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: איי פי
אילריונוב ופוטין (ארכיון)
צילום: איי פי
צילום: איי פי
ללא דופי. חילוץ ניצולים מהטבח בבסלאן
צילום: איי פי
מומלצים