שתף קטע נבחר

הלוויין הראשון בפרוייקט "גליליאו" שוגר בהצלחה

האיחוד האירופי ביצע היום את הצעד הראשון בהקמת רשת ניווט לוויינית חלופית ל-GPS האמריקני. "הטכנולוגיה החדשה מדוייקת יותר, יעילה יותר - ולא מושפעת מאינטרסים פוליטיים ואסטרטגיים", אומרים באיחוד

באיחוד האירופי חגגו היום (ד') את שיגורו המוצלח של לוויין הניווט הראשון בפרוייקט "גליליאו". לוויין זה הינו הסנונית הראשונה בפרוייקט, שנועד להפוך את אירופה לשחקנית נוספת בזירת הניווט הלוויינית הגלובלית ולהחליף את טכנולוגית ה-GPS אותה מפעילים באופן בלעדי האמריקנים.

  • למצגת מקיפה על פרוייקט "גליליאו" - לחצו כאן .

 

לדברי אנשי הפרוייקט, הלוויין במשקל של 600 קילוגרמים שזכה לכינוי "Giove-A" - ראשי תיבות של Galileo In-Orbit Validation Element - התמקם בהצלחה במסלולו סביב כדור הארץ. הלוויין, המשייט בגובה של כ-23 אלף קילומטרים מעל פני כדור הארץ, הוצב במקומו על ידי טיל מדגם סוויז ששוגר מבסיס בייקונור שבקזחסטן.

  

"שיגורו המוצלח של הלוויין הוכיח כי האיחוד האירופי יכול ליזום פרוייקטים שאפתניים, לטובת האזרחים והחברות המסחריות", אמר הממונה על התחבורה באיחוד האירופי, ז'אק ברו.

 

אירופה השקיעה סכום של 3.6 מיליארד יורו בפרוייקט גליליאו, שיחל לפעול באופן מסחרי ומלא רק ב-2008. במסגרת הפרוייקט ישוגרו לחלל מספר לוויינים שייצרו רשת ניווט לוויינית שעתידה לספק חלופה מסחרית לרשת ה-GPS אותה מפעיל הצבא האמריקני.  

 

"השפעתו של פרוייקט גליליאו על חיי היומיום שלנו תהיה רבה", אומר בארוט. "הוא יסייע להימנע מפקקי תנועה, לעקוב אחר שינוע של סחורות ומוצרים ובעיקר להתחקות אחר תנועה של מטענים מסוכנים", הוסיף.

 

ה-GPS היא הטכנולוגיה העולמית היחידה המספקת שירותי ניווט המבוססים על לוויינים. היא מציעה מגוון רחב של שירותים, ובהם הכוונה לנהגים ושירותי חיפוש והצלה. מבקרי השיטה טוענים כי השירותים שניתנים על ידי הרשת אינם מתקדמים מספיק, ומידת הדיוק שלהם פחותה מזו של חלופות צבאיות הקיימות כיום.

 

רשת הגליליאו מתוכננת להיות בעלת דיוק של 1 מטר ופחות, בעוד שרמת הדיוק של שרת ה-GPS עומדת כיום על 5 מטרים בממוצע. זאת ועוד - בכירים באיחוד האירופי ציינו כי רשת הניווט של גליליאו לא תכובה לצרכים אסטרטגיים כאלה ואחרים, כפי שעשוי לקרות במקרה של ה-GPS, המשרת, בראש ובראשונה, את האינטרסים של ארצות-הברית והעומדים בראשה.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: התעשייה האווירית לישראל
צילום אילוסטרציה
צילום: התעשייה האווירית לישראל
מומלצים