שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות

  הוצאה מחודשת ל"והוא האור" של גולדברג

  60 שנה לאחר שפורסם לראשונה, רואה השבוע אור בהוצאה ובעריכה מחודשת הרומן שכתבה לאה גולדברג בליטא

  זמן קצר לאחר שפרסמה לאה גולדברג את הרומן "והוא האור", כתב עליו אחד המבקרים: "אין בו ריח שעתיד להיות ספר קלאסי". השבוע, 60 שנה אחרי שהונח לראשונה על מדפי חנויות הספרים, יוצא הספר לאור בעריכה מחודשת בהוצאת הספרייה החדשה.

   

  יש הרואים בספרה זה של גולדברג רומאן אוטוביוגרפי שכן הדמות הראשית בו, נורה קריגר, מקבילה לגולדברג בשורת פרטים. עם זאת פרטים רבים אחרים מעמידים בספק תיאוריה זו. עלילת הספר סובבת סביב קיץ של שנת 1931, אז חוזרת קריגר בת העשרים מלימודים בברלין לחופשה אצל הוריה. במקביל לחזרתה הביתה חוזר גם אביה, הסובל ממחלת נפש, מאשפוז, ואמה מנצלת את שובו כדי להתגרש ממנו. חוזר לעיר מגוריה גם חברו הטוב של האב, אלברט ארין, אחרי שהות של 25 שנה בקליפורניה, וכן אחיה של המשרתת המשפחתית שחלה בשחפת בברזיל וחוזר לביתו בכדי למות. נורה, הבוחלת בעיר וביהודיה וחוששת שמחלתו של אביה תתגלה גם בה, חולמת חלומות רומנטיים על חיים אחרים. היא מתאהבת בחברו של אביה, אלברט ארין, אהבה שהולכת ומתעצמת.

   

  חוקרי כתביה של גולדברג מצאו דמיון רב בין האהבות הנכזבות החוזרות ונשנות ביומניה של גולדברג, שיצאו לאחרונה בהוצאת פועלים, לבין תפישת האהבה של נורה קריגר. עם זאת בקיץ 1931 לא היתה גולדברג קשורה בקשרי אהבה לגבר בשם אלברט ארין, אלא היתה עסוקה בספיחי אהבה למורה שלה בגימנסיה, משה פרנק.

   

  "והוא האור" נתפש כרומן חריג בספרות העברית בת זמנו, כיוון שהוא נטול אמירות משמעותיות ממשיות בנוגע לדור הצעירים היהודי שגיבורתו משתייכת אליו. האמירה של הרומן על החלום הציוני קשה, ולפיה האור שהגיבורה נוהה אחריו מהלך חבוק עם חושך גדול ובכך מעלה תובנות הנוגעות לדור שלם.

   

   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  צילום: לע"מ
  גולדברג. רומן חריג
  צילום: לע"מ
  לאתר ההטבות
  מומלצים