שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות
  זירת הקניות
  רב, כומר, שיח' ונזיר בודהיסטי מתפללים לשלום
  לא, זו לא התחלה של בדיחה (אבל פשוט לא הצלחנו להתאפק), זה התפריט של "תפילת השלום" שתתחולל ביום ראשון הקרוב, בה ייפגשו המנהיגים הדתיים עם מורים רוחניים מקומיים, אמנים ומוזיקאים, ויחד עם הקהל יתפללו לשלום. "אנחנו קבוצת אנשים שפשוט רוצים לשנות", מתעקש אייל סלונים, ממארגני האירוע

  "אנחנו, ילדי האהבה, משפחת האדם, ידידי החיים, נפגשים מתוך כבוד ואמונה. בואו ונתאחד בניצוץ הזוהר של הרוח שבדת ובהרמוניה שבתפילה. תשוקה כנה לנו לשים קץ למערבולות האלימות, השנאה ושפיכות הדמים. משאלה טהורה לנו לשלום עלי אדמות. שלום שמתבסס על תהליך של אחדות, פיוס וסליחה. אהבה תביא שלום אמת. אמן". (הזמנה ל"תפילת השלום" )

   

  נו כן, מובן שאפשר לבטל בציניות את ההזמנה הנרגשת, אבל את מארז הכוונות הטובות של קבוצת "אוטופיה", יוזמת ומארגנת האירוע, אפשר גם לצרוך כפשוטו: ביום ראשון הקרוב יתארחו הרב מרדכי גפני (מנהיג קהילת "בית חדש"), הכומר אמיל רוחאנא (ראש כנסיית עוספיה) והשיח' עבדול עזיז בוחרי (מנהיג המוסלמים הסופים בירושלים), לצד מורים רוחניים מקומיים, אמנים ומוזיקאים, ויחד עם מאות האנשים שצפויים להגיע לאירוע יתפללו לשלום.

   

  "הפרויקט באמת התחיל כמו הבדיחה שכולם מכירים, על רב, כומר ושיח' שנפגשים", צוחק אייל סלונים, ממקימי הקבוצה, "אבל התגלגלנו עם הרעיון וכמו פרויקטים אחרים שלנו הוא הפך למציאות. "אוטופיה" היא קבוצה רעיונית שהתארגנה לפני כשלוש שנים, ועם הזמן גם התמסדנו והפכנו להיות עמותה. הרעיון שעומד מאחורי הפעילות הוא שעולם טוב יותר תמיד אפשרי לנו, ואנחנו מגשימים אותו באמצעות הפרויקטים שאנחנו עורכים, תערוכות, מסיבות, אירועים שמחים. לכל פרויקט כזה מצטרפים אנשים שמתחברים לרעיון. עד היום, השתתפו בהם כ-2,000 איש".

   

  בין היתר חתומים חברי הקבוצה על תערוכת חוצות ברחוב שינקין התל אביבי ("תלינו 50 ציורי ענק ממרפסות של בניינים ברחוב", סלונים משחזר); תערוכה שהתקיימה בבניין עזריאלי לפני כמה חודשים בה הוצגו 120 עבודות אמנות של יוצרים מקומיים שבהמשך הועברו לחברי הכנסת ("נושא העבודות היה מנהיגות, כי רצינו לתת להם השראה", הוא מפרשן); ומסיבת רחוב בה הומר

  כרטיס הכניסה בבגדים שנתרמו לנזקקים ("הרבה יותר חברתי מלשלם כסף, לא?", סלונים מסכם).

   

  "רוב האירועים שלנו נערכים במרכז כי אנחנו משתדלים להכתיב תרבות תל אביבית חדשה, טובה. לתת קונטרה לציניות ולאדישות שמאפיינת את האזור", סלונים מסביר. "יש בעולם כולו מגמה צינית, קצת מיואשת, קצת מוותרת, שמתבטאת בכל מיני אופנים. בין אם משאירים את העבודה למנהיגים, ובין אם מרגישים קטנים בתוך חברת ההמונים והולכים לאיבוד. אנחנו קבוצת אנשים שפשוט רוצים לשנות, ובעזרת הרצון הזה הישגנו שיתופי פעולה עם מערך מכובד של גופים ואמנים. האמנות תמיד נמצאת במרכז של כל מהפכה".

   

  את האירוע הנוכחי מתקינים בחודשיים האחרונים כ-30 איש. "אלה אנשים פרטיים שפשוט שאכפת להם", סלונים אומר. "ככה נוצר כל אירוע בעבר, ובהמשך כל-אחד מהמצטרפים המשיך ליצור עוד ועוד אירועים במעגלים שלו. אנחנו לא חברת הפקות, כולנו עושים את זה בלי שכר, פשוט מתוך מקום של לפתוח לאנשים את הלב". סלונים הוא גם אחד מהמורים הרוחניים שיקחו חלק באירוע, בהם אפרת שר-שלום (ראש קהילת "זמן מדבר"), הרסיטה (מייסד "מעגל לב טהור") ולילך נצר (מפיקת פסטיבל "סגול"). רגע, יש עוד. מוזיקאים ואמנים יופיעו ויכנסו את הקהל, בהם מאור כהן, בורדו, עומר ברנע, ברכיה, גיא מנצור A-list ואחרים.

   

  - איך, בעצם, התפילה המשותפת תתנהל?

  "כל-אחד מהמשתתפים יציג את השלום מנקודת ההשקפה של האמונה שהוא מייצג. בין אנשי הדת יופיעו מוזיקאים ויוצרים שינגנו ויקריאו שירה. שיא הערב יהיה בסופו, כשנערוך תפילה משותפת. בנוסף נציג תערוכה שנקראת "אחד = אחד", שאצר הצייר והדי.ג'יי פואט, שותפי להקמת הקבוצה".

   

  - ליהוק אנשי הדת נשמע כמו שליחות די סבוכה. 

  "לא היה פשוט למצוא קבוצה של מנהיגי דת שירצו להשתתף בתפילה. הממסדים הדתיים מאוד סגורים בתוך עצמם, וגם היום לא מובן מאליו שכומר, רב ושיח' יתפללו יחד. כל-אחד חושב שהדת שלו היא דת האמת, אבל אני כולי אמונה שרוב בני האדם כבר מבינים שבסופו של דבר, אלוהים הוא אותו אלוהים. רוב המלחמות בהיסטוריה היו על רקע דתי, ואבסורדי להמשיך את זה. שיח' עבדול עזיז בוחרי, שישתתף בתפילה, סיכם את זה במילים כל-כך יפות: 'מי שפוגע בחיי אדם פוגע באלוהים'".

   

   

   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  צילום: מאיר פרטוש
  "לתת קונטרה לציניות ולאדישות". יונה
  צילום: מאיר פרטוש
  "קבוצת אנשים שפשוט רוצים לשנות". ההזמנה
  רוח טובה
  יד שרה
  כיתבו לנו
  מומלצים