שתף קטע נבחר

סגנו לשעבר של אסד מגלה: אסד איים על חרירי

עבד אל-חלים חדאם, מי שהיה יד ימינו של נשיא סוריה, תקף אותו בראיון לרשת אל-ערביה וחשף שאסד איים על ראש ממשלת לבנון לשעבר, חרירי: "אני אמחק את כל מי שינסה להיאבק ברצון שלנו לבחור את נשיא לבנון שאנחנו רוצים". נשיא סוריה, לדבריו, נפל למלכודת כאשר חשב שיוכל לעשות בלבנון ככל העולה על רוחו כאשר ארה"ב שקועה בבוץ העיראקי. ח"כ דני יתום: "תהליך התמוטטות משטר אסד קיבל עם דברי חדאם תנופה מסחררת"

האיומים שקדמו לרצח: סגן הנשיא הסורי לשעבר, עבד אל-חלים חדאם, שעזב את השלטון לפני מספר חודשים, יצא אמש (יום ו') בגלוי נגד נשיא סוריה, בשאר אסד, וחשף בראיון לרשת הטלוויזיה "אל-ערביה" שאסד איים על חרירי "אני אמחק את כל מי שינסה להיאבק ברצון שלנו לבחור את נשיא לבנון שאנחנו רוצים". חדאם מספר שחרירי "קיבל שטף דם באף אחרי ששמע את הדברים הללו". ראש ממשלת לבנון, רפיק אל-חרירי, נרצח בביירות והעקבות מובילים לדמשק.

 

חדאם נמנה על אנשי השלטון הוותיקים בסוריה, והלך עם אביו של בשאר, חאפז, עוד מימי התיכון. הוא מציין בראיון שהעיר לאסד, "איך אתה יכול לומר את הדברים האלה לראש ממשלת לבנון בנוכחות אנשים, חלקים לא בכירים". הוא שמע ממספר גורמים המקורבים לאסד שבאחת הפעמים נקרא חרירי להגיע לדמשק ושמע "דברים קשים מאוד מאוד מאוד. הבנתי את זה מבשאר ואמרתי לו 'אתה מדבר עם ראש ממשלת לבנון'. השיחה התנהלה בנוכחות רוסתום רזאלה (שהיה מפקד המודיעין הצבאי הסורי בלבנון) וראזי כנען (שהיה שר הפנים הסורי). הוא הבין שעשה טעות וביקש ממני להתקשר לחרירי ולהסדיר את הנושא".

 

אין ספק שהדברים הקשים שאמר חדאם נגד פטרונו לשעבר, יסבכו עוד יותר את המשטר הסורי המסובך בלאו הכי בחקירה בינלאומית מסועפת, שבראשה עמד השופט הגרמני דטלף מהליס. ועדת החקירה צפויה להמשיך לפעול תחת השופט הבלגי סרז' ברמרץ. חדאם הביע תמיכה בחקירה הבינלאומית ואמר ש"דו"ח מהליס היה מקצועי ולא פוליטי". לדבריו, "חיסולו של חרירי היה מתוכנן היטב וזקוק להתארגנות חזקה ומקצוענית. אם מנגנון ביטחון סורי מעורב ברצח, לא יכול להיות שזה התבצע בלי ידיעת אסד".

 

חדאם גילה שנשיא לבנון, אמיל לחוד, הוביל את המערכה נגד חרירי יחד עם מפקדי הצבא הלבנוני, "התקפותיו של לחוד נגד חרירי חלחלו לאסד. לפני ההחלטה על הארכת כהונתו של לחוד הזהרתי את אסד, והנשיא אמר לי שהעניין לא עומד על הפרק, אבל אחר כך שינה את עמדתו. הבהרתי שאם סוריה היתה עד כה בסכנה, הוא מציב אותה במרכז הסכנה. שהוא מקים עלינו לא רק את הלבנונים שלא אוהבים את לחוד, אלא גם את מדינות ערב, אירופה ואת ארה"ב. זו היתה החלטה הרת אסון".

 

"אל תתנגד למינוי לחוד. יש חשש לחייך"

 

עוד גילה בראיון שהמליץ בחום לחרירי שלא להתנגד למינויו של לחוד לכהונה נוספת "מחשש לפגיעה בחייו. אך במקביל המלצתי לו להתפטר כדי לא לקחת חלק באחריות למה שיקרה".

 

סגנו לשעבר של הנשיא הסורי מספר שחאפז אסד רחש הערכה לחרירי, אבל אצל בשאר - הכל השתנה. "מנגנוני המודיעין הסורים ביצעו שורת פעולות תקיפות נגד חרירי, מה שגרם למתח מתמשך בין חרירי לאסד. חרירי הסכים לוותר, רק כדי לא להכעיס את הסורים". הוא מוסיף: "המלצתי לחרירי לעזוב את לבנון לאחר שמעמדו הורע והסתבך בסוריה בעקבות מערכה שהובלה נגדו לאחר החלטת מועצת הביטחון". הוא הכחיש שחיסולו של חרירי נדון בישיבה בהשתתפותו ובהשתתפות אסד.

 

חדאם גם האשים את אסד בכך שהוא מגונן על כל בכירי משטרו, שהיו מעורבים עד צוואר בשחיתות ובמעשים בלתי חוקיים בלבנון: "רוסתום רזאלה עשה טעויות רבות. אני יודע שהוא קילל בכירים לבנונים רבים ובהם את רפיק אל חרירי ואת מנהיג הדרוזים ואליד ג'ונבלט ובכירים אחרים והתנהג באופן בוטה ובצורה כל יכולה בלבנון. הוא גם גנב 35 מיליון דולר מבכירים בלבנון.

 

"אמרתי לאסד - אתה המנהיג ואתה מפקד הצבא ואתה יודע שמפקד שלך עושה דברים כאלה, איך אתה משאיר אותו? לך לעיר הולדתו וראה איזה ארמון הקים. אסד תיאר את רזאלה כגנב, אבל השאיר אותו בתפקידו. הצעתי לאסד - תקים ועדת חקירה, העמד לדין את הקצינים שעשו טעויות בלבנון. אמרתי לו 'למה שסוריה תישא באחריות על פשעים של הקצינים האלה?' הראיס ענה לי - 'זה לא הזמן להעמיד אף אחד לדין'. במקום להעמיד את רזאלה לדין, העניקו לו הגנה והמשיכו להשאיר אותו בעמדות כוח".

 

חדאם מאשים את אסד בטעויות שביצע ביחסיו עם ההנהגה הלבנונית. "הוא התנהג באופן לא הגיוני עם בכירי הממשל הלבנוני". סוריה, לדבריו, נפלה לסוג של מלכודת. "מרטין אינדיק אמר לאסד שלבנון לא מעניינת את ארה"ב ועיראק היא זו שמעניינת את האמריקנים. בכירים בממשל הסורי שכנעו את הנשיא בכך שארה"ב תבוא על ארבע להתחנן לסוריה לסייע לה בעיראק ובתמורה תשאיר אותנו בלבנון. אסד נשבה בתפיסה הזו והדבר גרם לכך שהתנהלותו בלבנון היתה שגויה".

 

עזב את סוריה "כדי לכתוב ספר"

 

חדאם, ממוצא סוני, סבל מבעיות בריאות רבות. לפני כארבע שנים התמוטט במהלך נאום שנשא. לפני כשנה דווח שהוא צפוי לסיים את תפקידו ולכתוב ספר שבו יתגלו פרטים חדשים ומפתיעים על המשטר הסורי. הוא התייחס לנסיבות שבהן עזב את תפקידו, וגם את סוריה: "השתכנעתי שתהליך הרפורמה והפיתוח בין אם היה מדיני, כלכלי או מינהלתי, לא התקדם. החלטתי להתפטר והצבתי את עצמי בפני שתי אפשרויות - להיות עם המולדת או עם המשטר ובחרתי להיות עם המולדת".

 

הוא ציין שאינו עוזב את החיים הפוליטיים ולא עוזב את סוריה ("שהיא בלבו"), ויחזור אליה מתוך דאגה לאינטרס הסורי. סגן הנשיא לשעבר ציין עוד כי משפחתו הגיעה אליו בימים האחרונים, אך הבהיר שהם לא גורשו מסוריה וישובו אליה.

 

חדאם אמר שיחסיו עם הנשיא הסורי טובים: "הוא ידע על מערכת היחסים המיוחדת שלי עם אביו, ומעולם לא פגע ברגשותי. ישנה מחלוקת בתפיסת העולם של שנינו, אבל יש כבוד הדדי בינינו. אסד נפרד ממני לפני שנסעתי לפריז. הוא יודע שהגעתי לפה כדי לכתוב והוא יודע שאהיה פה תקופה ממושכת".

 

חדאם אמר כי "הייתי אחד המנהיגים העיקריים בתחומי התכנון והביצוע של מדיניות החוץ וראיתי חובה להעלות על הכתב את התקופה הזו, כדי שהדבר ישרת את הדורות הבאים, וכדי שאנשים יוכלו לדעת את האמיתות והעובדות הנכונות. חובתי היא לתעד את ההיסטוריה ואלה שחושבים לאיים עלי חייבים לדעת שיש לי הרבה חומרים, וחומרים מסוכנים נגדם. האינטרסים שלהם ושל סוריה הם שאני לא אפתח את הפה. אלה שאיימו עלי חייבים לדעת שיבוא יום והם יהיו מאחורי סורג ובריח". 

 

דני יתום: דברי חדאם - תנופה להתמוטטות משטר אסד

 

ח"כ דני יתום (העבודה), ראש המוסד לשעבר, אמר היום בתגובה לדברי חדאם: "תהליך ההתמוטטות של המשטר העלווי בסוריה קיבל הלילה תנופה מסחררת".  

 

לדבריו, "עבד אל-חלים חדאם מאשר את החשדות לפיהן הנשיא בשאר אסד עומד מאחורי רצח רפיק אל-חרירי ומתנגדים אחרים".


פורסם לראשונה 30/12/2005 21:36

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: איי פי
אופוזיציה חדשה-ישנה לאסד
צילום: איי פי
צילום: איי פי
פותח את הפה. חדאם
צילום: איי פי
צילום: רויטרס
בעקבות רצח רפיק אל-חרירי
צילום: רויטרס
צילום: איי אף פי
רוסתום רזאלה. עשה ככל העולה על רוחו
צילום: איי אף פי
צילום: רויטרס
מגן על מהליס
צילום: רויטרס
מומלצים