שתף קטע נבחר

שרי הליכוד: נתניהו יקבע את מועד הפרישה

יו"ר הליכוד נפגש עם השרים במצודת זאב כדי לנסות לסכם עימם על פרישה מוקדמת ככל שניתן. בתום הפגישה, התייחס שר בכיר למועד הפרישה: "מדובר בעניין של מספר ימים, אולי כבר לאחר הצינתור של שרון"

יושב ראש הליכוד, בנימין נתניהו, דן אחר הצהריים (יום ב') עם שרי הליכוד במצודת זאב בפרישתם מהממשלה. ביציאתם מן הפגישה אמרו השרים כי הם משאירים בידיו של נתניהו את ההחלטה על מועד יציאתם מהממשלה. בהתייחס למועד הפגישה, אמר שר בכיר כי "מדובר בעניין של מספר ימים, אולי כבר לאחר הצינתור של שרון".

 

שרת החינוך לבנת אמרה בתום הפגישה כי "התקיימה התייעצות שבסופה החלטנו להשאיר בידיו של נתניהו את ההחלטה מתי לפרוש. החלטתנו מעידה על כך שמנהלים את הליכוד מתוך אחדות וליכוד השורות". עוד אמרה כי הפגישה התעכבה משום שאנו נמצאים בתקופת בחירות, והיו הרבה נושאים על השולחן".

 

השרה לבנת אמרה מוקם יותר כי "המנדט של שרי קדימה היושבים בממשלה הוא מנדט הליכוד משום שבוחרי הליכוד הם אלה שבחרו בהם לשבת בממשלה. יחד עם זאת יש יו"ר לתנועה ועמדתו מקובלת והיא זו שתכריע". השר דני נווה אמר הבוקר כי "ברמה המוסרית לאנשי קדימה אין מנדט לשבת בממשלה אך יש היבטים נוספים אותם נצטרך לבחון בפגישה".

 

לפני הישיבה, נפגשו ב"ארבע עיניים" נתניהו ושלום. נתניהו הסביר הבוקר לארבעת שרי הליכוד - ישראל כץ, סילבן שלום, לימור לבנת ודני נווה - כי לא ניתן לתקוף את מדיניות הממשלה כשהם בתוכה וכי ברצונו לסכם עימם על מועד פרישה מוקדם ככל שניתן. אמש כבר נפגש נתניהו עם שר החקלאות, ישראל כץ, לפגישה ראשונה בנושא.

 

"שרי הליכוד לא יצאו מהחדר עד אשר ייקבע מועד מוסכם על כולם לפרישתם מהממשל", כך אומרים הבוקר גורמים המקורבים לשרים. לדבריהם, הבעיה העיקרית של נתניהו כרגע היא השר שלום שלו תוכניות אחרות ולדעתו יש עדיין צורך להישאר בממשלה לתקופת זמן מה. התכנון המקורי של נתניהו היה להוציא את שריו מהממשלה כבר לפני שבוע וחצי, אלא ששלום טרפד את המהלך.


לימור לבנת, הבוקר, מגיעה לפגישה עם נתניהו (צילום: ירון ברנר) 

 

נתניהו מנסה כל העת לשגר אחדות ואופן קבלת החלטות משותף ולכן הוא נמנע מלכפות את דעתו על השרים. בלשכת נתניהו מכחישים את הטענות בעניין מחלוקת עם שלום על עיתוי הפרישה, ואומרים כי ההתייעצות, גם איתו, נעשית "ברוח טובה" ותוך כדי הבנה כי יש למצוא תאריך מוסכם על כולם לפרישת השרים.

 

מלשכתו של נתניהו נמסר כי "סבב ההתייעצויות קרוב לסיום וההחלטה על עיתוי הפרישה מהממשלה תתקבל עוד השבוע. נתניהו שוחח עם שר החוץ שלום ביום שישי ועם השרים לימור לבנת ודני נוה. בכוונתו לסיים את ההתייעצויות כבר מחר ולפרסם הודעה עוד השבוע".

 

נתניהו מתפנה לסוגיית הפרישה לאחר שאתמול אישרו חברי המרכז את השינוי בחוקת הליכוד, שנועד להרחיק גורמים פליליים מחברות בתנועה ומהתמודדות לרשימה לכנסת. שיעור ההצבעה היה נמוך מאד ועמד בסך הכל על 18%.

  

השינוי בחוקה אושר במרכז ברוב של 85%, ובכך סימן נתניהו ניצחון במטרה הראשונה שהציב לעצמו עם היבחרו ליו"ר התנועה. מיעוט המצביעים יוצר בעיה חוקתית, שכן על פי חוקת הליכוד נדרשת מכסת מינימום בהצבעות במרכז. אולם בליכוד דוחים את הטענה ואומרים כי הנוהג לגבי מכסת מינימום מתייחס לפתיחת דיונים במרכז ולא להצבעות שמתקיימות במהלך יום מלא.

 

על פי התיקון לחוקה שאושר, מעתה לא יוכל אדם שהורשע בפלילים בעבירה שיש עימה קלון וישב במאסר של מעל שלושה חודשים, להתמודד לרשימת הליכוד בכנסת או להיות חבר בתנועה.

פורסם לראשונה 02/01/2006 08:59

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: אלי אלגרט
בנימין נתניהו. לפרוש
צילום: אלי אלגרט
צילם: ירון ברנר
דני נווה, הבוקר. ימים אחרונים כשר
צילם: ירון ברנר
ישראל כץ
צילום: צפריר אביוב
מומלצים