שתף קטע נבחר

מסתמן: נתניהו יורה לשרי הליכוד לפרוש ביום א'

יו"ר הליכוד, בנימין נתניהו, עומד להכריז בימים הקרובים על מועד פרישת שרי המפלגה מהממשלה. גורמים בליכוד מסמנים את יום ראשון כתאריך יעד אפשרי. בינתיים, פעילים מרכזיים בליכוד החלו להחתים חברים על מסמך הדורש מנתניהו לכנס את מוסדות המפלגה, כדי שאלו יאשרו את מועד פרישת השרים מהממשלה

גורמים בליכוד מסמנים את יום ראשון הקרוב כתאריך היעד שבו יפרשו שרי המפלגה מהממשלה. יו"ר הליכוד, בנימין נתניהו, צפוי להודיע על תאריך הפרישה בימים הקרובים. היום נפגש נתניהו עם שרי הליכוד, שהפקידו בידיו את ההחלטה על מועד פרישתם מהממשלה.

 

נתניהו מנסה לשדר אחדות וקבלת החלטות משותפת, אך בפועל כבר מתגלים בקיעים בחזות הזו. זמן קצר לאחר שנדמה היה ששרי הליכוד הפקידו את גורלם בידיו של יו"ר התנועה, התברר שמתחת לפני השטח הרוחות סוערות, וחברי הליכוד לא מתכוונים לאפשר לנתניהו לקבל לבד את ההחלטה על פרישת השרים מהממשלה.

 

פעילים מרכזיים בליכוד בהם אסי לוי וחיים אבירם החלו להחתים חברים על מסמך הדורש מנתניהו לכנס את מוסדות המפלגה, כדי שאלו יאשרו את מועד פרישת השרים מהממשלה. הפעילים טוענים שהם מתואמים בצעדיהם עם השרים המתנגדים ליציאה מהממשלה.

 

מקורביו של יו"ר הליכוד העריכו שהמהלך של חברי מרכז לנסות למנוע את פרישת שרי הליכוד מהממשלה יגווע ולא יצליח.

 

על מנת לכנס את המרכז יש צורך בחתימות של 20% מהחברים, שהם למעלה מ-600 חברי מרכז. חיים (ג'ינג'י) אבירם, פעיל מרכזי של הליכוד בירושלים, אמר ל-ynet: "אנחנו רוצים שההכרעה על הפרישה מהממשלה תגיע למוסדות הליכוד. לא מובן מה קרה שכולנו צריכים לצאת מהממשלה ולמסור את הכיסאות שלנו ולנהל קמפיין מהרחוב. דיברתי עם כל השרים ואף אחד לא רוצה לעזוב את התפקיד שלו".

 

גורמים בכירים בליכוד אומרים שחלק מהשרים שלכאורה אישרו לנתניהו לקבל את ההכרעה לגבי יציאה מהממשלה החלו זמן קצר לאחר הישיבה לדבר עם פעיליהם וביקשו מהם לפעול לכינוס המרכז ולעשות הכל כדי למנוע את הפרישה מהממשלה. "הם לא יתנו לנתניהו להוציא אותם מהממשלה", אמר גורם בכיר בליכוד ל-ynet. "הם יעשו הכל עכשיו כדי לסכל את המהלך".

 

לא ממהרים לעזוב את הכסאות

 

מקורבי נתניהו שציפו שהפרישה מהממשלה תעבור בשקט, טעו בגדול וייתכן שעוד מצפה לו מאבק פנימי רועש של אנשי הליכוד כאשר מאחור, בשקט בשקט, מושכים בחוטים השרים שלא רוצים לעזוב את כיסאותיהם זמן כה קצר לפני הבחירות הפנימיות והכלליות. השר ישראל כץ הבהיר שהוא תומך ביציאה מהממשלה אך רוב השרים האחרים נותרו עמומים.

 

יושב ראש הליכוד דן עם שרי הליכוד במצודת זאב בפרישתם מהממשלה. ביציאתם מן הפגישה אמרו השרים כי הם משאירים בידיו של נתניהו את ההחלטה על מועד יציאתם מהממשלה. בהתייחס למועד הפגישה, אמר שר בכיר כי "מדובר בעניין של מספר ימים, אולי כבר לאחר הצינתור של שרון". 

 

מלשכתו של נתניהו נמסר כי "סבב ההתייעצויות קרוב לסיום וההחלטה על עיתוי הפרישה מהממשלה תתקבל עוד השבוע. נתניהו שוחח עם שר החוץ שלום ביום שישי ועם השרים לימור לבנת ודני נוה. בכוונתו לסיים את ההתייעצויות כבר מחר ולפרסם הודעה עוד השבוע".

 

שרת החינוך לבנת אמרה בתום הפגישה כי "התקיימה התייעצות שבסופה החלטנו להשאיר בידיו של נתניהו את ההחלטה מתי לפרוש. החלטתנו מעידה על כך שמנהלים את הליכוד מתוך אחדות וליכוד השורות". עוד אמרה כי הפגישה התעכבה משום שאנו נמצאים בתקופת בחירות, והיו הרבה נושאים על השולחן".

 

לפני הישיבה, נפגשו ב"ארבע עיניים" נתניהו ושלום. נתניהו הסביר הבוקר לארבעת שרי הליכוד - ישראל כץ, סילבן שלום, לימור לבנת ודני נווה - כי לא ניתן לתקוף את מדיניות הממשלה כשהם בתוכה וכי ברצונו לסכם עימם על מועד פרישה מוקדם ככל שניתן. אמש כבר נפגש נתניהו עם שר החקלאות, ישראל כץ, לפגישה ראשונה בנושא.


פורסם לראשונה 02/01/2006 16:45

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: אחיה ראב"ד
יחליט לבד?. בנימין נתניהו
צילום: אחיה ראב"ד
צילם: ירון ברנר
להישאר או לא? לבנת
צילם: ירון ברנר
צילום: צפריר אביוב
תומך ביציאה מהממשלה
צילום: צפריר אביוב
מומלצים