שתף קטע נבחר

אבו מאזן: נדחה את הבחירות בגלל ירושלים

בעת סיור בדוחא שבקטאר, אמר יו"ר הרשות הפלסטינית: "אם לא יתאפשרו בחירות בירושלים, כל הפלגים מסכימים שיש לבטל את הבחירות". בחמאס מאשימים: "ירושלים היא רק תירוץ. זה משחק מלוכלך של הפתח". בינתיים, המשטרה פשטה על אסיפת בחירות במזרח ירושלים

יו"ר הרשות הפלסטינית, אבו מאזן, הודיע אחר הצהריים (יום ב') שאם לא תתאפשר הצבעה בבחירות ל-200 אלף ערביי מזרח ירושלים, הבחירות יידחו. הבחירות למועצה המחוקקת אמורות להתקיים ב-25 בינואר, וכפי שהדברים נראים כעת, החמאס הולך ומתחזק. על רקע הערכה זו, גורמים בפתח לוחצים לדחות את הבחירות וייתכן שזו הסיבה להתבטאות של אבו מאזן.

 

"כולנו מסכימים שיש לאפשר בחירות גם בירושלים", אמר אבו מאזן השוהה בדוחא שבקטאר, "אם לא יתאפשרו שם בחירות, כל הפלגים מסכימים שיש לבטל את הבחירות". דבריו צוטטו בסוכנות איי.פי. בכיר הרשות, נביל שעת', התייחס לטענות שהרצון לדחות את הבחירות נובע ממצבה הקשה של הפתח, "אי אפשר לומר שבגלל שיש חששות בנוגע לבחירות, אנחנו רוצים לדחות אותן. צריך לפעול מעתה לחזק את הפתח כדי להבטיח הצלחה בבחירות".

 

יו"ר הרשות דחה עד כה ניסיון של בכירים בפתח, בהם מועמדי הרשימה באזור ירושלים, לדחות את הבחירות. מועמדי התנועה בירושלים אף איימו עליו שהם מתכוונים למשוך את מועמדותם מהרשימה ולהשאיר את התנועה ללא מועמדים בירושלים. הוא הודיע שלא ייכנע לתכתיב זה ולא ידחה את הבחירות.

 

וכאשר לא ברור מה יעלה בגורל הבחירות בירושלים, המשטרה פשטה על אסיפת בחירות של הפתח שהתקיימה במלון כריסטמס במזרח העיר, אך איש לא נעצר.  

 

למשטרה הגיע מידע מודיעיני מבעוד מועד על הכוונה לערוך את הכנס. בלשי וחוקרי מפלג המיעוטים ביחידה המרכזית של משטרת מחוז ירושלים על המלון. באותה שעה היו במקום כ-20 פעילים. השוטרים הודיעו לנוכחים שהאסיפה אינה חוקית והורו להם לעזוב את המקום. באותו רגע הפסיקו המשתתפים את האסיפה ועזבו את המלון ללא עימותים.

 

במשטרה מעריכים שלקראת הבחירות ינסו פעילים לקיים אסיפות, אך מבהירים שלא יאפשרו זאת, משום שעל-פי חוק - אסורה פעילות של הרשות הפלסטינית במזרח ירושלים, אלא אם כן הדרג המדיני יחליט אחרת.

 

החמאס: זה משחק מלוכלך

 

בחמאס כבר האשימו את הפתח בכך שהארגון נתלה בסוגיית ירושלים כדי לחמוק מהתמודדות עמו. ד"ר מחמוד א-זהאר מראשי החמאס: "מדובר במשחק מלוכלך של הפתח שנועד להביא לדחיית הבחירות". א-זהאר אף אמר שאין שום מניעה לקיים את הבחירות בירושלים במתכונת הבחירות הקודמות ב-96', בהן הבוחרים הצביעו בסניפי דואר בפאתי העיר.

 

לא ברור אם התבטאותו של אבו מאזן נועדה להרגיע את מתנגדי הבחירות בפתח או ללחוץ על ישראל וארצות הברית להביע עמדה ברורה בנוגע להשתתפותם של ערביי מזרח ירושלים. ישראל עדיין לא הודיעה רשמית מה עמדתה בנוגע להשתתפות הפלסטינים בעיר, אולם מתנגדי הבחירות מגייסים את כל הקבוצות השונות בארגון כולל אסירים פעילי גדודי אל-אקצה ונציגי הדור הוותיק כדי ללחוץ אבו מאזן לדחות את הבחירות.

 

בכיר בפתח אמר לynet שקיים חשש אמיתי מתוצאות הבחירות והפסד לחמאס. הבכיר אומר כי בתנועה לא מסתנוורים מהסקרים הנותנים לפתח קרוב ל-43 אחוזים לעומת 26 עד 30 אחוזים לחמאס. "יש חשש אמיתי מהחמאס".

 

מוחמד דחלאן, מראשי הדור הצעיר בפתח, אמר: "הבחירות חייבות להתקיים במועדן. פתח מאוחדת תנצח את הבחירות". דבריו של דחלאן חושפים את המחלוקת בין הדור הצעיר התומך בבחירות לבין הדור הוותיק הדורש את דחייתם. הם גם חושפים את החלוקה בתוך הפתח בין מועמדים שבטוחים בניצחונם, בעיקר בבחירות שיתקיימו באזורי הבחירה הישירה, לעומת אלה שככל הנראה יפסידו ולכן דורשים לדחות את הבחירות. 

 

בהכנת הידיעה השתתפה אפרת וייס
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: איי פי
אבו מאזן. ידחה הבחירות?
צילום: איי פי
צילום: איי אף פי
תושבי מזרח ירושלים. יצביעו?
צילום: איי אף פי
מומלצים