שתף קטע נבחר

נתניהו הודיע: עוזבים את הממשלה ביום א'

צעד מכריע של נתניהו ב"מבחן המנהיגות" הראשון שלו: הבוקר הוא הודיע רשמית כי שרי הליכוד יגישו את מכתבי ההתפטרות שלהם ביום ראשון, אחרי הצנתור של שרון. בפומבי השרים אומרים שיילכו עם נתניהו, אבל פעילי שטח המתואמים אתם כבר החלו לנסות ולמנוע את המהלך בעזרת המרכז. השר נווה: "חשבתי שצריך להישאר בממשלה, אך למען האחדות יש לכבד החלטת נתניהו". השטח בליכוד זועם: "אחרי הפריימריז, יישלפו הסכינים על ביבי. בגללו אנחנו מאבדים את הפרנסה"

מתנתקים מהכסא. יושב ראש הליכוד, בנימין נתניהו, הודיע הבוקר (ג') רשמית כי שרי הליכוד יגישו את מכתבי ההתפטרות שלהם מהממשלה ביום ראשון הבא. אתמול נפגש נתניהו עם שרי התנועה שהפקידו בידיו את ההחלטה על מועד הפרישה, למרות שחלקם מתנגדים למהלך. ישיבת הממשלה ביום א' היא הראשונה שינהל שרון אחרי הצנתור שהוא צפוי לעבור מחרתיים.

 

הודעתו של נתניהו התקבלה בליכוד ברגשות מעורבים. השר דני נווה אמר בעקבות הודעת נתניהו: "אני מקבל את החלטת יו"ר הליכוד בדבר התפטרות השרים, זאת למרות שחשבתי שהליכוד צריך להמשיך ולמלא את תפקידו בממשלה. אני קורא לכל חברי התנועה, למען אחדות הליכוד, לכבד את החלטת נתניהו ולא לפעול נגדה".

 

גם שרת החינוך, לימור לבנת, הודיעה כי היא מקבלת את החלטת נתניהו. לבנת קראה לכל חברי הליכוד להתאחד סביב ההחלטה, כפי שהתקבלה בישיבה שהתקיימה אתמול בין נתניהו והשרים.

  

ואולם, גורמים בכירים בתנועה המשיכו להביעה תמיהה על ההחלטה, ואמרו כי היא אינה מובנת לאור העובדה שנותרו פחות מ-90 יום עד לבחירות, וכי הממשלה ממילא 

לא צפויה לקבל הכרעות משמעותיות או לבצע בזמן שנותר צעדים מדיניים או אחרים כאלה שעשויים להציב את שרי הליכוד בעמדה פוליטית לא נוחה מבחינתם.

 

גם בשטח הביעו אנשי הליכוד תמיהה ואף כעס על הצעד. פעילי שטח אמרו כי בעקבות הפרישה מהממשלה, יאבדו רבים מהם את פרנסתם: "אנחנו נזרקים לרחוב בגלל התפטרותם של השרים".

 

"אחרי הפריימריז, הסכינים יישלפו"

 

ואולם נראה כי המשבר המשמעותי נוגע ליחסים שבין נתניהו ובין בכירי הליכוד, ובעיקר השרים שייאלצו להתפטר. גורמים בליכוד העריכו כי זה רק עניין של זמן עד שה"סכינים" יישלפו נגד נתניהו: "עכשיו כולם מחכים שהפריימריז יעברו אבל אחר כך הם לא ישכחו לנתניהו מה שהוא עשה ויחכו לנפילתו בפינה".

 

רבים בליכוד הביעו כעס על הצעד: "הוא לא התרומם בסקרים לאחר שנבחר, ואם המגמה הזו תימשך הרי שלא מן הנמנע כי מהר מאוד יחלו הסכסוכים הפנימיים בין בכירי הליכוד לצאת לאור יום".

 

כעת נותרת השאלה הבאה פתוחה: אילו תפקידים רשמיים יקחו על עצמם בכירי הליכוד במטה הבחירות של התנועה. לא ברור עדיין באיזה תפקיד יהיה מעוניין השר סילבן שלום. בליכוד אמרו כי אם המגמה של ההיחלשות של הליכוד בסקרים תימשך הרי שייתכן כי לא מעט מן השרים ינסו למשוך ידם ממעורבות פעילה בבחירות.

 

הערכה: המרכז לא יצליח למנוע את המהלך

 

גורמים בכירים בליכוד אומרים שחלק מהשרים שלכאורה אישרו לנתניהו לקבל את ההכרעה לגבי יציאה מהממשלה החלו זמן קצר לאחר הישיבה לדבר עם פעיליהם וביקשו מהם לפעול לכינוס המרכז ולעשות הכל כדי למנוע את הפרישה מהממשלה. "הם לא יתנו לנתניהו להוציא אותם מהממשלה", אמר גורם בכיר בליכוד ל-ynet. "הם יעשו הכל עכשיו כדי לסכל את המהלך".

 

כבר אתמול החלו פעילים מרכזיים בליכוד, בהם אסי לוי וחיים אבירם, להחתים חברים על מסמך הדורש מנתניהו לכנס את מוסדות המפלגה, כדי שאלה יאשרו את מועד פרישת השרים מהממשלה. הפעילים טוענים שהם מתואמים בצעדיהם עם השרים המתנגדים ליציאה מהממשלה.

 

מקורביו של יו"ר הליכוד העריכו שהמהלך של חברי מרכז לנסות למנוע את פרישת שרי הליכוד מהממשלה יגווע ולא יצליח.

 

"קודם נראה מכתבי התפטרות, אז נחשוב על מחליפים"

 

מלשכתו של ראש הממשלה אריאל שרון נמסר כי הוא ממתין למכתבי ההתפטרות של שרי הליכוד בטרם יודיע על רשימת אנשי קדימה שתחליפם.

 

בין המועמדים להיכנס לממשלה: שמעון פרס, חיים רמון, זאב בוים, רוני בראון, ויעקב אדרי. לא ברור אם גם דליה איציק תתיישב ליד שולחן הממשלה. מחלוקת קלה אחרת היא, אם תיק החוץ יינתן לשמעון פרס, עדיין איש העבודה. גם אולמרט וגם לבני לוטשים עיניים לתיק זה אם תרכיב קדימה את הממשלה הבאה.

 

"עד שלא נראה את מכתבי ההתפטרות – לא נדון בסוגיית המחליפים", נמסר הבוקר מלשכת ראש הממשלה. גם המועמדים להחלפה המצויינים למעלה, עוד לא קיבלו הודעה כלשהי על מינויים.

 

שני סגני השרים, בוים ואדרי ויו"ר סיעת קדימה בכנסת בראון, ממתינים כבר שבועות ארוכים למינוי זה, אשר יציבם בעמדה טובה יותר לקביעת הרשימה של המפלגה לבחירות לכנסת ה-17. גם עבור שלושת חברי העבודה, פרס רמון ואיציק חשוב המינוי מטעם זה, כמו גם מן הטעם של מינוי עתידי בממשלה הבאה.

 

לבד מהציפייה למכתבי ההתפטרות של השרים לימור לבנת, סילבן שלום, דני נווה וישראל כץ, ממתינים בלשכת ראש הממשלה לראות שהצינתור של שרון מחרתיים יעבור בשלום. על פי התוכנית, שרון אמור להיות מאושפז ל-24 שעות ולהשתחרר מבית החולים הדסה ביום שישי. ואולם, לא ברור עדיין כמה זמן ייאלץ לנוח בביתו אחר כך. מכאן שטרם הוברר אם שרון אכן ינהל את ישיבת הממשלה ביום ראשון הקרוב, בה אמורה להתקבל הכרעה בעניין השרים. לא מן הנמנע שהכרעה בסוגיית השרים החדשים תידחה.


פורסם לראשונה 03/01/2006 07:15

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: ירון ברנר
נתניהו. מבחן מנהיגות
צילום: ירון ברנר
צילום:גיל יוחנן
נווה. "למען האחדות, לכבד ההחלטה"
צילום:גיל יוחנן
צילום: ירון ברנר
שלום. עמימות?
צילום: ירון ברנר
צילום: צפריר אביוב
כץ. תומך ביציאה מהממשלה
צילום: צפריר אביוב
מומלצים