שתף קטע נבחר

המחשב מגלה כיצד נוצרים הכוכבים

באמצעות שימוש בהדמיות מחשב, מנסים חוקרים להכריע אילו מבין שני המודלים להיווצרות כוכבים הוא מתאים יותר

תהליך היווצרותם של כוכבים עדיין אינו ברור לחלוטין. ידוע לנו כי כוכבים נוצרים בענני גז מולקולרי, אשר קורסים תחת משקלם-הם ובתוכם מתגבשים אזורים צפופים יותר; אך פרטי התהליך אינם ידועים. קיימים שני מודלים בסיסיים: לפי מודל הספיחה, תחילה נוצרים "גרעינים" קטנים וצפופים יחסית, אשר סופחים אליהם בהדרגה גז מן הכוכב, או מגרעינים קטנים אחרים. כך הם צוברים חומר בהדרגה, עד הגיעם למסה של כוכב.

 

לפי המודל האחר, מודל הקריסה הכבידתית, ענן הגז המסיבי מתפצל לאזורים קטנים, שמסת כל אחד מהם כשל כוכב אחד, וכל אחד מן האזורים הנפרדים קורס תחת משקלו העצמי והופך לכוכב, או למערכת קטנה הכוללת שני כוכבים או יותר. לאחר התגבשותם, הכוכבים במודל זה כמעט אינם סופחים גז מסביבתם. מאחר שתהליך יצירת הכוכבים נמשך זמן רב, במושגים אנושיים, ומתרחש תחת מעטה של גז ואבק, קשה לצפות בו במישרין. הדמיות מחשב מפצות באופן חלקי על החסר בתצפיות.

 

מארק קרמהולץ (Krumholz) מאוניברסיטת פרינסטון ועמיתים ביצעו הדמיות ממוחשבות של תהליך היווצרות כוכבים מגרעינים סופחי מסה. הובאו בחשבון מאפיינים כגון צורת הענן (עגול או מוארך), התפלגות המהירויות של הגז הנע בתוכו וצפיפותו. החוקרים העריכו מה צריכים להיות ערכיהם של מאפיינים אלה והיחסים ביניהם, על מנת שהתהליך יוכל להתקיים.

 

הערכים שחושבו אינם תואמים את תכונותיהם של ענני הגז הקיימים בטבע. יש בכך כדי לרמוז, כי כוכבים אינם נוצרים בתהליך של ספיחה, אלא, כנראה, בקריסה כבידתית. החוקרים הצביעו על הבעייתיות הקיימת בהדמיות אחרות, שהראו כי היווצרות כוכבים בספיחה היא אפשרית, וטענו כי הדמיות אלה אינן משקפות את המציאות הפיזיקלית בצורה מדויקת דיה.

 

אמנם, אי-אפשר לאמת או לשלול את המודלים על בסיס תצפיות ישירות בתהליך היווצרות הכוכבים, אך אפשר להיעזר בתחזיות עקיפות: למודלים יש השלכות על היבטים שונים של המערכת, והיבטים אלה ניתנים לעתים לצפייה.

 

לדוגמה, תהליך היווצרות הכוכבים מגדיר פרמטרים מסוימים בעבור גופים הקרויים ננסים חומים. גופים אלה הם "כמעט כוכבים". מסתם אינה גדולה דיה שיתרחשו בהם התגובות הגרעיניות היוצרות את האנרגיה בכוכבים. תכונות הננסים החומים כפי שהן נגזרות ממודל הקריסה הכבידתית תואמות את התצפיות טוב יותר מאשר התכונות שקובע מודל הספיחה. המודלים השונים מכתיבים גם סוגים שונים של תלות בין מסת הכוכבים הממוצעת ובין תכונותיו של ענן הגז. גם במקרה זה, התצפיות תואמות טוב יותר את ניבויו של מודל הקריסה הכבידתית.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
אילוסטרציה
צילום: גטי אימג' בנק ישראל
מומלצים