שתף קטע נבחר

בכירים בעבודה: אין רוב להליכה לבחירות

בכירים במפלגה הצהירו כי הצליחו לגבש גוש חוסם להעברת החוק לפיזור הכנסת. בינתיים אין תאריך לבחירות, וראש הממשלה ברק ממשיך בנסיונות להקים ממשלת אחדות. "במפלגת העבודה מנסים לעשות תרגיל", אומרים בליכוד

גורמים במפלגת העבודה טענו אמש (יום ד') כי הצליחו לגבש רוב על מנת לחסום את אישור החוק לפיזור הכנסת. לדבריהם, הגוש החוסם מורכב מששת חברי תנועת שינוי, שני חברי עם אחד, שני חברי הבחירה הדמוקרטית, ששת חברי מפלגת המרכז, עשרת חברי הסיעות הערביות ועשרת חברי מרצ. כמו כן, מסרו הגורמים, מתקיימים מגעים עם האחים דוד ומקסים לוי ועם ש"ס.

הליכוד: ניסיון לטרפד את פיזור הכנסת

"במפלגת העבודה מנסים לעשות תרגיל", אמרה ח"כ לימור לבנת. זאת לאחר שבפגישת צוותי המשא ומתן של הליכוד והעבודה דחו את ההחלטה על התאריך לשבוע הבא, על פי בקשת השר חים רמון. בליכוד טוענים כי מדובר בניסיון לטרפד את פיזור הכנסת ולמנוע את שינוי שיטת הבחירה הישירה, על ידי מתן ארכה לראש הממשלה אהוד ברק, לנסות שוב להקים ממשלת אחדות לאומית.
השרים רמון, יוסי ביילין, יו"ר הכנסת אברהם בורג וח"כ עוזי ברעם הודיעו כי לא יתמודדו על מקום ברשימת העבודה לכנסת, אם הן ייערכו במסגרת ועידת המפלגה או מרכז המפלגה, ולא במסגרת פריימריז. גורמים במפלגה מעריכים כי גם פריימריז לא ייערכו בשל העלות הגבוהה, ואחד הפתרונות הוא לרוץ לכנסת עם הרשימה הנוכחית.
מעבר למחלוקות הפנימיות טענו היום גורמים פוליטיים כי החוק לפיזור הכנסת לא יעבור, שכן גם ראש הליכוד, אריאל שרון, מעוניין בהקמת ממשלת אחדות.

משחקי אפונה בין שרון לברונפמן וברק

ואכן, ראש הממשלה המשיך בפגישות לאורך כל היום. ברק נפגש עם יו"ר ש"ס אלי ישי, לפגישה שהוגדרה כ"טובה". גם ח"כ רומן ברונפמן (הבחירה הדמוקרטית) נפגש עם ראש הממשלה, ולדבריו הציג לו ברק את הטיוטה הישנה להסכם האחדות, על פיה אין לשרון זכות וטו והבנות קמפ דייוויד ייבחנו מחדש. ברק, אמר ברונפמן, שלח אותו לבדוק בשינוי, במפד"ל ובישראל בעלייה ואצל שרון, אם יש סיכוי אחרון.
שרון דווקא חשב שמדובר בבדיחה נהדרת. בישיבת סיעת הליכוד סיפר כי "אני יושב במזנון, ועוד אני נהנה מהשניצל והאפונה, ניגש אלי חבר כנסת מאחת הסיעות הלא גדולות. האפונה, אני חייב לציין, לא היתה מספיק מתוקה. הוא מוציא לי נייר ואומר לי 'זו עמדתי בעניין ממשלת אחדות'. עוד לא גמרתי לאכול וכבר מתפרסם בחדשות שקיבלתי מסמך מראש הממשלה. עדיין אני יושב עם השניצל ואותו חבר כנסת מגיע מתנשף ומתנצל, 'שכחתי לומר לך שזה מראש הממשלה'. נו, למדתי שיש אנשים שמדליפים משהו שהם המציאו אבל כשהוא מתפרסם הם נבהלים".
כמו כן מתח שרון ביקורת על נסיונותיו של ראש הממשלה לשעבר, בנימין נתניהו, לטרפד את שינוי שיטת הבחירות. "לפי הסקרים, שינוי השיטה תוסיף 11, 12 או אולי 13 חברי כנסת לרשימת הליכוד. נראה לי אך טבעי ששאיפתו של מי שרוצה להתמודד בפריימריז בליכוד, צריכה להיות שברשימה יהיו כמה שיותר חברי כנסת חדשים".

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: גלי תיבון
שרון. האפונה לא היתה מתוקה מספיק
צילום: גלי תיבון
צילום: אתר הכנסת
ברונפמן. לדבריו, קיבל את הטיוטה הישנה מברק
צילום: אתר הכנסת
לבנת. זה תרגיל
מומלצים