שתף קטע נבחר

כך נראה יומו הראשון של ממלא מקום רה"מ

את לשכתו החליט אולמרט למקם לפי שעה במשרד התמ"ת, ולא בלשכתו של שרון - כדי להעביר מסר של תקווה להחלמתו. הוא נפגש עם הנגיד כדי להרגיע את השווקים, וביטל הופעות פומביות בעצת השב"כ

במהלך הלילה האחרון לא עצם ממלא מקום ראש הממשלה כמעט עין. לפי לוח הזמנים המתוכנן לו, לא ברור מתי יוכל הזמן הקרוב לראות את חדר השינה בביתו ברחוב כ"ט בנובמבר. ב-6:30 בבוקר כשראה את מאבטחי השב"כ חוסמים את הרחוב והבין את המשמעות של החסימה למאות תלמידי בית הספר "יסודות"  הסמוך, עזב אולמרט את הבית ויצא ללשכה מבעוד מועד, ובכך חסך את "הפקק של המדינה".

 

"אהוד אולמרט נוקט שורה של פעולות דחופות היום, כדי להרגיע ולהראות לאזרחי הארץ ולעולם, שלמרות התנאים הקשים והדאגה הכבדה לשלומו של אריאל שרון, יש בישראל ממשלה שמנהלת את המדינה", נמסר מלשכתו של אולמרט.

 

אחת הבעיות המרכזיות שעמדה בפני אולמרט, שאינו מוגדר עדיין "ראש ממשלה בפועל", הייתה להרגיע את השווקים הכלכליים, בעיקר את הבורסה. מיד לאחר ישיבת הממשלה הוא נועד עם נגיד בנק ישראל, סטנלי פישר, והשניים הוציאו הודעה מרגיעה שתמכה ב"חוסנה של הכלכלה הישראלית". אחר כך שוחח אולמרט, המכהן גם כשר אוצר והתמ"ת, עם בכירים במשק כדי להפיג את החששות.

 

במהלך הלילה והבוקר קיבל אולמרט עידכונים מהמזכיר הצבאי של ראש הממשלה שרון, האלוף גדי שמני ומראשי זרועות הביטחון. בשעות אחר הצהריים עתיד אולמרט לפגוש את סגן ראש הממשלה ושר החוץ, סילבן שלום, כדי לקבל עידכון מדיני מקיף. בין לבין מחזירים אנשיו של שרון טלפונים מרגיעים לכל בירות העולם שבקשר מדיני עם ישראל, מעדכנים על מצבו של ראש הממשלה המאושפז ומרגיעים באשר לשליטת הממשלה באירועים.

 

כתוצאה מקבלת התפקיד נאלץ אולמרט לשנות את תוכניותיו להיום. בשלב הראשון, בעצה אחת עם היחידה לאבטחת אישים, הוא ביטל שלושה אירועים פומביים בהם היה אמור להשתתף היום. החלטה חשובה טקטית אחרת של ממלא מקום ראש הממשלה היא שימקם את לשכתו במשרד התמ"ת ולא בלשכתו של שרון בלשכת ראש הממשלה. זאת כדי להעביר מסר חד משמעי של תקווה להחלמתו של אריאל שרון. אחד הטלפונים האחרונים שעשה בצהריים היה לשמעון פרס, אותו עידכן במצבו של שרון והשניים סיכמו שייפגשו בקרוב.

 

הבוקר כינס אולמרט, המחזיק בלא פחות מ-12 תיקים, את הממשלה. "זאת שעה קשה לכולנו ומצב שלא הכרנו", אמר בפתח הישיבה, כשפניו מסגירות את הדאגה הרבה, כובד האחריות וגם המחסור בשינה. "כולנו מתפללים בשעה זו לשלומו של ראש הממשלה. מכאן אנו שולחים חיבוק לבניו גלעד ועמרי, ומתפללים לשלומו". הוא הוסיף: "אריק איננו רק מנהיג, אלא חבר קרוב של כולנו. זו שעה קשה ונעמוד בה כולנו יחד".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: רויטרס
אולמרט. "פעולות דחופות"
צילום: רויטרס
צילום: פלאש 90
העדיף את הלשכה במשרד התמ"ת (ארכיון)
צילום: פלאש 90
מומלצים