שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות
  זירת הקניות
  פיתוח ישראלי: בדיקה שחוזה דום לב שעה לפני התרחשותו
  מדעני המכללה האקדמית יהודה ושומרון פיתחו שיטה אשר באמצעותה ניתן יהיה לנבא עליית דופק קיצונית ופרפורי לב ובכך למנוע מוות

  חוקרים ישראלים פיתחו טכניקה לניבוי הפרעה קטלנית בקצב הלב, שתאפשר לחזותה עד שעה לפני התרחשותה. השיטה מתבססת על ניתוח פעימות הלב באמצעות מכשיר ה-ECG. מסקנות המחקר התפרסמו בכנס השנתי של ארגון הפיסיקאים הישראלי, ויתפרסמו בקרוב בכנסי קרדיולוגיה ברחבי העולם.

   

  מיליוני אנשים ברחבי העולם מרגישים פעילות לא סדירה של הלב לפחות פעם אחת בחייהם, ישנן הפרעות קצב מסוכנות מאד אשר יכולות להיות קטלניות. הדוגמא השכיחה ביותר של הפרעת קצב קטלנית מהירות חדרית ופרפור חדרים (VT – ventricular tachycardia ו – VF ventricular fibrillation). זהו מצב שבו הלב מפסיק לפעום כיאות, וללא טיפול מיידי יכול לגרום למוות מיידי, הפרעה זו מופיעה לא רק בקרב חולי לב אלא יכולה להופיע גם אצל אנשים בריאים.

   

  המחקר, שהתבצע במכללה האקדמית יהודה ושומרון בראשות פרופ' יעקב לויטן, פרופ' מאיר לבקוביץ בשיתוף ד"ר מיכאל גליקסון מהמרכז הרפואי שיבא גילה טכניקה לניבוי הפרעת הקצב טאכיקרדיה חדרית - VT, מצב מסכן חיים המוביל לדום לב. הבדיקה מאפשרת לנבא את ההפרעה עד שעה לפני התרחשותה.

   

  השיטה מודדת את פעימות הלב ברזולוציה של אלפית שנייה ומסוגלת לתת את פרקי הזמן בין פעימה לפעימה. השינויים בפרקי הזמן נבדקים ומנותחים

  ובעזרת התוצאות מסוגלים לנבא סכנה מיידית של פרפורים בלבVentricular- Tachycardia. השיטה נבדקה על על 53 מטופלים שהיו מאושפזים בבית חולים בגרמניה וקיבלו התקפת קצב לב מהיר.

   

  מתוצאות המחקר עלה כי השיטה הצליחה לגלות סימנים של התקפה עתידנית בין חמש דקות עד לשעה לפני ההתקפה. במסגרת התרעת זמן זו, הרופא יכול להסדיר את קצב הלב בטיפול חשמלי או בטיפול תרופתי. בקרוב ייערכו החוקרים מחקר נוסף שיאשש את מידת דיוק השיטה, ושתאפשר בעתיד למנוע את הופעת הפרעת קצב הלב הקטלנית.

   

   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  שלום דוקטור
  מחשבוני בריאות
  פורומים רפואיים
  מומלצים