שתף קטע נבחר

"כשהדאגה לשרון תהפוך לאישית, קדימה תרד בסקרים"

עד כמה הדאגה למצבו של שרון והרגשות העזים כלפיו משפיעים על הסקרים, החוזים למפלגת קדימה כמעט 40 מנדטים? מינה צמח: "אי אפשר לדעת, ימים יגידו". סוציולוג פוליטי חוזה: "לאחר שכבר לא ידאגו לשרון כמנהיג, אלא כאדם, קדימה תרד ל-15 עד 30 מנדטים"

כל מי שחי במדינה מרגיש את הדאגה והאמפטיה של תושבי ישראל לאריאל שרון. השאלה: עד כמה אמפטיה זו משפיעה על תוצאות הסקרים שנערכים היום, ועד כמה היא תשפיע ברגע האמת? האם אמפטיה זו תשפיע על אופן הבחירה של המצביעים? לא ברור.

 

הסקרים שפורסמו ביום שישי חזו ל"קדימה" בראשות אהוד אולמרט 39 מנדטים - מספר זהה למספר המנדטים שלו זכתה המפלגה בראשות שרון.

האם הדאגה לבריאותו של שרון גורמת לאנשים לומר כי יצביעו ל"קדימה"? האם כאשר מצב בריאותו יירד מהכותרות, גם התמיכה בקדימה תרד?

 

הסוקרת מינה צמח אמרה ל-ynet, כי צריך להמתין כמה ימים על מנת להבין את המפה הפוליטית החדשה.

 

צמח הוסיפה כי המצב הרגשי של תושבי ישראל בימים אלו אינו משקף בהכרח את המצב ביום הבחירות: "ברור שהסקר האחרון ב'ידיעות אחרונות' ביטא גם את מצב הרוח של אותו יום. כמה מזה נובע מרגשות וכמה מההחלטות אינן קשורות בדאגה לראש הממשלה - לא ידוע. אי אפשר לדעת וצריך לחכות. ימים יגידו".

 

לעומתה, ד"ר יגיל לוי, סוציולוג פוליטי מהמחלקה למדיניות ציבורית באוניברסיטת בן גוריון חושב כי מספר המנדטים שתקבל בסופו של דבר מפלגת קדימה אכן יירד, לאחר שהדאגה לראש הממשלה תהפוך לאנושית - "דאגה לאדם ולא למנהיג", כדבריו.

 

לדבריו, "בין אם שרון ייפרד מהעולם או רק יעזוב את החיים הפוליטיים, האמפטיה תהפוך לאנושית. בימים הקרובים היועץ המשפטי לממשלה צפוי להכריז כי נבצר מראש הממשלה באופן קבוע להיות ראש ממשלה, וזהו השלב בו קדימה תעבור למצב בו תקבל התייחסות כמו מפלגות מרכז אחרות. זאת אומרת, לא 40 מנדטים". ד"ר לוי העריך כי קדימה תקבל בסופו של דבר בין 15 ל-30 מנדטים.

 

לדעתו של ד"ר לוי, למפלגת קדימה מספר יתרונות על מפלגות מרכז אחרות המתמודדות מולה: "בהנחה שמפלגת קדימה תצליח להתעלות על עצמה

ולא להתפרק, יש לה יתרון לא מבוטל. היתרון הוא שקדימה אינה מצטיירת כמפלגת שמאל חברתי כמו של פרץ, ולא כמפלגת ימין כלכלית חברתית, כמו זו של נתניהו. ככזו יש לה נישה גדולה".

 

"עוד יתרון של קדימה", מוסיף ד"ר לוי, "הוא שהאנשים בקדימה אינם אוסף מקרי אלא אנשים שלרובם יש מכנה משותף מהאגף המדיני הפוליטי המתון של הליכוד. אני מתכוון לאהוד אולמרט, מאיר שטרית שאול מופז וצחי הנגבי".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
" יש למפלגה נישה גדולה"
צילום: אלכס קולומויסקי
צילום: איי פי
עד כמה הדאגה משפיעה?
צילום: איי פי
מומלצים