שתף קטע נבחר

מזוז על עקירת עצי הזית: יש תחושה של הפקרות

היועץ המשפטי התייחס בישיבת הממשלה לעקירת עצי הזית ואמר: "יש תחושה של הפקרות ושל 'כל דאלים גבר'. תופעה זו היא מרכיב בתופעה רחבה יותר של היעדר אכיפת חוק הולמת נגד ישראלים באזור יהודה ושומרון"

2,400 עצי זית של פלסטינים נעקרו ונכרתו באחרונה באזור יהודה ושומרון, כך דיווח היום (א') היועץ המשפטי לממשלה, מני מזוז, במהלך ישיבת הממשלה.

 

היועץ אמר בישיבה כי מדובר בתופעה קשה וחמורה: "יש תחושה של הפקרות ושל 'כל דאלים גבר'. תופעה זו היא מרכיב בתופעה רחבה יותר של היעדר אכיפת חוק הולמת נגד ישראלים באזור יהודה ושומרון".

 


עצי זית שנעקרו ב-19 בדצמבר (צילום: איי.אף.פי)

 

רק לפני כיומיים פנו פלסטינים מהכפר יאטה שבדרום הר חברון למשטרה בתלונה על כך שמאה עצי זית שבבעלותם נעקרו עלי ידי מתנחלים מהאזור. מועצת יש"ע דחתה את הטענות וביקשה מאלוף פיקוד המרכז להורות על חקירה מקיפה למציאת האחראים למעשה. "כמתיישבים וחקלאים, אנו מגנים בכל תוקף כל פגיעה בעצים. דרכנו אינה להרוס ולעקור אלא לבנות ולנטוע", הגיבה מועצת יש"ע.

 

בישיבת הממשלה אמר מזוז כי פנה בעניין והתריע כמה פעמים בנושא לפני אלוף פיקוד המרכז, מפכ"ל המשטרה, השר לביטחון פנים ושר הביטחון. שר הביטחון שאול מופז, שהתייחס לנושא גם בשבוע שעבר, אמר בישיבה כי מדובר בתופעה קשה שיש לטפל וכי כוח משימה מיוחד יוקם בנושא.

 

מזוז הדגיש כי "תשובה של היעדר משאבים אינה יכולה להתקבל. זה עניין של סדר עדיפויות ואין לקבל שמדינת ישראל אינה יכולה להקצות משאבים לכך. על כולם להיאבק בתופעה חמורה זו".

 

 

עוד הוסיף כי יש לתפוס את האשמים ולהעמידם לדין וכן לשקול מתן פיצויים לפלסטינים שעציהם נעקרו ולהגיש נגד העבריינים תביעות אזרחיות. יצוין, כי בימים אלה תלויה ועומדת לפני בג"ץ עתירה של האגודה לזכויות האזרח וארגון רבנים לזכויות אדם שהוגשה עוד בתקופת המסיק בשנת 2004 כנגד מה שהעותרים מכנים "אי פעולתם של הממשלה והצבא להגנה על החקלאים והפלסטינים". בעתירה דורשים הפלסטינים והארגונים העותרים להגן על החקלאים הפלסטינים ולאפשר להם לערוך מסיק שקט ובטוח. עוד הם מבקשים לפעול להפסקת ההתנכלויות מצד מתנחלים כלפי הפלסטינים ועצי הזית שלהם.

 

השתתף בהכנת הידיעה רוני סופר
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: גיל יוחנן
מזוז. נגד הכריתה
צילום: גיל יוחנן
צילום: איי פי
עצי זית שנכרתו ביום שישי האחרון
צילום: איי פי
מומלצים