שתף קטע נבחר

הרופאים החלו להעיר את שרון - הוא נושם עצמאית

"עם הורדת מינון תרופות ההרדמה החל ראש הממשלה לנשום בכוחות עצמו", הודיע מנכ"ל הדסה. לדבריו, תהליך ההתעוררות "יכול להימשך כמה שעות או כמה ימים". מומחה: נשימה עצמאית - סימן מעודד, אך לא ניתן להסיק מכך על תפקודים אחרים. רופאיו של ראש הממשלה החליטו להוריד את מינון תרופות ההרדמה לאחר התייעצות רפואית ובדיקות אחרונות שנערכו לו הבוקר. עם התפוגגות השפעת התרופות, יהיה אפשר להתחיל ולהעריך את מידת הנזק שנגרם למוחו

"התחלנו הבוקר את תהליך הורדת מינון תרופות ההרדמה של ראש הממשלה אריאל שרון. התהליך הוא תהליך הדרגתי. עם התחלת התהליך, ברגע שהורדנו את התרופות בשלב הראשון, ראש הממשלה החל לנשום באופן עצמוני, כלומר בכוחות עצמו. אמנם הוא עדיין מחובר למכונות ההנשמה שמשמשות כסיוע, אבל רוה"מ נושם באופן עצמוני. התהליך יכול להימשך כמה שעות או כמה ימים. זה לא תהליך דרמטי. מצבו של ראש הממשלה עדיין קשה".

 

כך הודיע הבוקר (יום ב') הפרופ' שלמה מור-יוסף, מנכ"ל בית החולים הדסה. הבוקר החלו רופאיו של שרון להפחית את מינון תרופות ההרדמה שהוא מקבל, על מנת להעירו בהדרגה. ההחלטה התקבלה לאחר הערכת מצב רפואית. 

 

צילום וידאו: ערוץ 2

 

הפרופ' מור-יוסף הוסיף כי "זהו שלב אחד, שלב ראשון. מצאנו לנכון לעדכן אתכם כי אנחנו יודעים שזה מעניין כל אחד ואחת במדינת ישראל. השינוי הזה הוא שינוי ראשון, אנחנו לא נעדכן בכל שינוי ושינוי. אנחנו מתכננים בעוד מספר שעות, לאחר שהשלב המרכזי יושלם, לחזור אליכם".

 

מוקדם יותר הבוקר ערכו הרופאים לשרון בדיקות שמטרתן לוודא שהמדדים הגופניים אחריהם הם עוקבים - תקינים. נראה כי הבדיקות גילו כי מצב מדדים אלה תקין ויציב, ולכן החליטו הרופאים  על הורדת עוצמת ההרדמה. לאחר התקדמות בתהליך ההערה, יוכלו הרופאים להעריך את מידת הנזק שנגרם למוחו של ראש הממשלה.

 

מומחה: "מעודד, אבל לא מעיד על תפקודים אחרים"

 

נוירו-כירורג בכיר בבית החולים "שיבא" בתל השומר, אמר ל-ynet כי הדיווח האחרון על מצבו של ראש הממשלה מעודד, אך עדיין אינו מעיד על

תפקודים אחרים הקשורים לתנועה ולהבנה: "נשימה עצמונית היא דבר חיובי, אבל לא מעידה על התפקוד הכללי של המוח. גם בפגיעה מוחית נרחבת, כאשר חולה מוגדר כ'צמח', קיימת נשימה עצמונית. יכול להיות מצב של נזק מוחי נוראי, אבל הנשימה ממשיכה. אם יש נשימה זה מעודד אבל זה לא מעיד על תפקודים אחרים".

 

הבוקר כאמור החלו הרופאים להפסיק את הזלפתן של התרופות המרדימות לווריד. זמן התגובה להפחתת חומרי ההרדמה שונה מחולה לחולה. אצל חולים אחדים התהליך לוקח כ-10 דקות בלבד, אצל אחרים זמן התגובה ארוך יותר. מומחים מספרים כי מדובר בדקות קשות עבור המטופל והסובבים אותו והחשש לקראתן הוא גדול.

 

גורמים בכירים בבית החולים ניסו להנמיך ציפיות לקראת ההליך ובשיחה עם ynet אמרו: "הדיווחים על מצבו של ראש הממשלה אופטימיים מדי". הגורמים, המעורים מאוד במצבו של שרון אמרו כי אפילו הראיון שנתן מנתחו של שרון, ד"ר חוסה כהן, לאחת הרשתות הזרות, היה ראיון שבו תואר מצבו של שרון "באופן שממנו ניתן לפרש שמצבו של ראש הממשלה טוב מכפי שהוא באמת".

  

מנכ"ל בתי-החולים הדסה, פרופ' שלמה מור-יוסף, הסביר אמש לגבי התהליכים לעצירת ההרדמה: "לזה אנחנו מחכים מאז יום רביעי - לדעת כיצד מוחו של ראש

הממשלה מתפקד, ואת זה אני מקווה שנוכל להביא לידיעתכם". פרופ' מור-יוסף הפגין אופטימיות זהירה. הוא עידכן על שיפור בתמונת המוח, הקטנה של חדרי המוח וניקוז טוב של הנוזל התוך-מוחי. "כל המדדים מעידים על שיפור בתמונת המוח. הפרמטרים האחרים הם בגדר הנורמה, כולל הלחץ התוך-גולגלתי, לחץ הדם והדופק, ולראש הממשלה אין חום", סיכם.

 

"פגישה לא מבטלים"

 

משלחת של למעלה משישים לורדים, סנאטורים, חברי קונגרס וחברי פרלמנט יהודים מ- 28 מדינות בעולם הגיעו הבוקר לבית החולים הדסה, על מנת לחזק את משפחת שרון, לאחל לראש הממשלה רפואה שלמה ולהביע הזדהות עם עם ישראל בשעה זו. המשלחת צפויה לערוך תפילה ברחבת בית החולים.

 

ד"ר הרב ישראל זינגר, יו"ר הקונגרס היהודי העולמי, אמר ל-ynet: "הייתה צריכה להיות לנו היום פגישה עם ראש הממשלה במשרדו בירושלים - ופגישה לא מבטלים. באנו לאחל לראש הממשלה במקום הכי קרוב שאליו אנחנו יכולים להגיע, רפואה שלמה. לא רק באים כשרוצים לדבר ולשמוע אלא כשיש צורך, זו הדרך היהודית".

 

ד"ר זינגר הוסיף אסוציאציה תנ"כית: "מבחינה יהודית, כאשר איוב היה במצב לא טוב, הגיעו אנשים מכל העולם לבקר אותו, כך גם עכשיו. צריך לבוא ולתמוך".

 

בובי בראון, מנכ"ל הקונגרס היהודי בארץ, אמר כי "המסר הוא תקוות ותפילות. כשביקשנו, ראש הממשלה מיד קבע פגישה במשרדו בירושלים. בעקבות ההתפתחויות האחרונות הצענו להגיע לפה וכולם אמרו נבוא לפה. כאן אנחנו צריכים להיות היום".


פורסם לראשונה 09/01/2006 08:15

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: איי פי
המנכ"ל מור יוסף מעדכן
צילום: איי פי
צילום: רפי בן חקון
ביה"ח הדסה
צילום: רפי בן חקון
צילום: איי פי
שרון. בקרת נזקים
צילום: איי פי
צילום: אבי חיון
הרופא ד"ר כהן
צילום: אבי חיון
מומלצים